بتهوون؛ نابغه ناشنوا

بتهوون؛ نابغه ناشنوا

‎بتهوون مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلفی بود و بیشتر عمرش را حین ابتلا به بیماری‌های مثل کولیت، روماتیسم، ‏حصبه، اختلالات پوستی، آبسه و عفونت در نقاط مختلف بدن، مشکلاتی در چشم و بینایی، التهاب شریان‌ها، زردی، هپاتیت ‏مزمن و سیروز کبدی و... گذراند‎.
کد خبر: ۸۳۳۹۴
بازدید : ۵۷۶۰
۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۰
بتهوون؛ نابغه ناشنوا
 
لودویگ فان بتهوون یکی از تأثیرگذارترین آهنگسازان و موسیقی‌دانان کلاسیک در تمام دوران‌هاست. هرکس در ‏هر گوشه‌ای از جهان که زندگی کند، اگر ذره‌ای علاقه به موسیقی داشته باشد، دست‌کم یک‌بار در طول عمرش، یکی از آثار ‏و قطعات بتهوون را شنیده است. ‏

‏١- لودویگ فان بتهوون دسامبر ١٧٧٠ در شهر بن آلمان به دنیا آمد. تاریخ دقیق تولد او مشخص نیست‎. ‎‏ پدر بتهوون یک ‏خواننده شکست‌خورده بود که پسرش را مجبور می‌کرد هر روز ساعت‌های زیادی را به تمرین ساز اختصاص دهد. او اگر ‏موقع تمرین، نت‎ها را اشتباه می‌نواخت، کتک می‌خورد‎! ‎‏ لودویگ از بداهه‌نوازی در موسیقی لذت می‌برد، اما اغلب اوقات ‏پدرش با این کار برخورد می‌کرد‎.

‏٢- بتهوون برای کمک به خانواده‌اش مجبور به ترک مدرسه شد، به همین دلیل هم هیچ‌وقت ضرب و تقسیم را یاد نگرفت. او ‏‏٦خواهر و برادر دیگر هم داشت که چهار نفر از آن‌ها در زمان حیات او درگذشتند‎. ‎‏ پدر بتهوون به الکل اعتیاد داشت و او ‏ناچاراً در هجده سالگی نان‌آور خانه و خانواده‌اش شده بود‎. ‎

‏٣- مشهور است که پدرش مکرراً و به دروغ به لودویگ می‌گفت که متولد‌سال ١٧٧٢ است، نه ١٧٧٠! ظاهراً او قصد ‏داشت فرزندش از سن واقعی خود جوان‎تر و بااستعدادتر به نظر برسد. البته پر بیراه هم نبود، زیرا در کمال تعجب، بتهوون نخستین قطعه موسیقی‌اش را در دوازده سالگی نوشت و منتشر کرد‎! ‎

‏٤-‏‎ ‎بتهوون از زمانی که به وین مهاجرت کرد (یعنی از‌سال ١٧٩٢)، خاطرات روزانه‌اش را می‌نوشت و از آن نگهداری ‏می‌کرد. بسیاری از اطلاعاتی که درحال حاضر درباره زندگی این نوازنده چیره‌دست وجود دارد از دفتر خاطرات خود او ‏استخراج شده است‎.

‏٥-‏‎ ‎بتهوون مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلفی بود و بیشتر عمرش را حین ابتلا به بیماری‌های مثل کولیت، روماتیسم، ‏حصبه، اختلالات پوستی، آبسه و عفونت در نقاط مختلف بدن، مشکلاتی در چشم و بینایی، التهاب شریان‌ها، زردی، هپاتیت ‏مزمن و سیروز کبدی و... گذراند‎.

‏٦-‏‎ ‎بتهوون در اوایل بیست سالگی به وین نقل مکان کرد و نزد یوزف‌هایدن یکی دیگر از موسیقیدانان و آهنگسازان مهم و ‏تأثیرگذار هم‌عصرش آموزش دید‎.

‏٧-‏‎ ‎زمانی که لودویگ آهنگسازی را شروع کرد، در نواختن ساز هارپ تسلط کامل داشت. اما با این حال، تمرکزش را بر ‏روی آهنگسازی با پیانو گذاشت‎. ‎‏ ذکر این نکته ضروری است که او از تدریس پیانو متنفر بود‎!

‏٨- توانایی شنوایی لودویگ از بیست‌وپنج سالگی بنای ضعیف شدن را گذاشت، به‌طوری که او در بیست‌وهفت سالگی، مداوماً صدای ‏وزوز می‌شنید و در چهل‌وشش‌سالگی کاملاً ناشنوا شد‎. ‎‏ در‌سال ١٨١٨، یک سازنده پیانوی انگلیسی‌تبار به نام توماس براد وود، ‏یکی از پیانوهایش را به‌عنوان هدیه برای این نوازنده ارسال کرد. اما زمانی که این پیانو به دست بهتوون رسید، او کاملاً ‏ناشنوا شده بود و هرگز نتوانست صدایی که از این جعبه موسیقی خارج می‌شود را بشنود‎.

‏٩- عده زیادی از اشراف وین با هم توافق کرده بودند که سالانه حقوقی در حدود ٤هزار فلورین توسکانی (واحد پول اتریش) ‏به بتهوون پرداخت کرده و از او حمایت کنند تا فقط در وین بماند‎! ‎‏ بتهوون نخستین نوازنده‌ای بود که برای آهنگسازی در هر ‏زمان و مکانی که حاضر می‌شد، حقوق دریافت می‌کرد‎.

‏١٠-‏‎ ‎پیش از تحلیل رفتن حس شنوایی، بتهوون به مهارت بداهه‌نوازی استادانه‌اش مشهور بود‎. ‎‏ او حتی بعد از ناشنوایی هم ‏روحیه‌اش را از دست نداد و عرصه آهنگسازی را به هیچ عنوان ترک نکرد. برخی از مهم‌ترین آثار بتهوون در دهه پایانی ‏زندگی‌اش ساخته شده‌اند. یعنی زمانی که او کاملاً ناشنوا بود. ‏

‏١١- سمفونی نهم بتهوون، نخستین سمفونی‌ای بود که او آهنگسازی کرد. بعد‌ها بسیاری از خواننده‎ها با این موسیقی، قطعاتی ‏را خواندند‎.

‏١٢- بتهوون معمولاً پیش از کار، سرش را زیر آب سرد فرو می‌برد تا بیدار بماند.

‏١٣- بعد از تحلیل رفتن قوه شنوایی، بتهوون حرف‌هایش را با نوشتن در «دفتر گفت‌وگوهایش» مطرح می‌کرد‎.

‏١٤-‏‎ ‎آخرین قطعه‌ای که بتهوون توانست آن را به سرانجام برساند، در‌سال ١٨٢٥ ساخته شد. ‏

‏١٥-‏‎ ‎شنیده شده که بتهوون خیلی خوش‌اخلاق نبوده است‎!

‏١٦- لودویگ فان بتهوون در‌سال ١٨٢٧ درگذشت‎.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین