ماجرای شیوع ویروس مرگبار «کَنِه» در چین چیست؟

ماجرای شیوع ویروس مرگبار «کَنِه» در چین چیست؟

در مورد داروی درمانی ویروس جدید کنه‌ای نیز تنها داروی "ریباویرین" موثر بوده است. "ریباویرین" یک داروی ضد ویروسی است که در برابر عفونت‌های ویروسی از جمله تب کریمه-کنگو، تب خونریزی و سندرم ریوی هانتاویروس موثر واقع شده است. مطالعات نشان داده اند که این دارو می‌تواند در معالجه ویروس «SFTS» تا حدی کمک کند. با حال تاکنون واکسنی برای این ویروس ساخته نشده است.   
کد خبر: ۸۳۵۲۴
بازدید : ۵۵۶۹
۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۸
ماجرای شیوع ویروس مرگبار «کَنِه» در چین چیست؟
 
فرادید| جهان همچنان که در شوک ویروس کووید ۱۹ به سر می‌برد، به تازگی با ویروس جدید «SFTS» روبرو شده است، ویروسی که در چین ثبت شده و از طریق کنه منتقل می‌شود. براساس گزارش رسانه‌های چینی این ویروس تاکنون موجب آلودگی ۶۰ نفر شده و همچنین جان هفت نفر را در این کشور گرفته است. البته محققان چینی می‌گویند که این ویروس خیلی هم جدید نیست و برای نخستین بار در سال ۲۰۱۱ هم مشاهده شده است. با این وجود تاکنون واکسن خاصی برای ویروس کنه‌ای «SFTS» ساخته نشده، اما محققان می‌گویند که داروی ضد ویروسی "ریباویرین" -که برای درمان بیماری های ویروسی استفاده می‌شود- در  بهبود این بیماری موثر بوده است.

به گزارش فرادید، روز‌های گذشته بود که خبر انتشار ویروس کنه‌ای «SFTS» از طریق رسانه‌های جهان مخابره شد. خبری که نگرانی مردم را در مورد همه گیر شدن این ویروس افزایش داده است.

براساس گزارش رسانه‌های چینی؛ ابتلا به این ویروس ابتدا در استان جیانگسو چین به ثبت رسید، اما پس از آن خبر رسید که ساکنان استان آن‌هوئی نیز به این ویروس آلوده شدند. با این حال در اوایل سال جاری، ۳۷ مورد ابتلا در استان جیانگسو دیده شد و مدتی بعد نیز ۲۳ نفر در آن‌هوئی به این ویروس مبتلا شدند.

اما از طرفی مقامات چینی می‌گویند ویروس کنه‌ای «SFTS» ویروس جدیدی نیست و محققان این کشور در سال ۲۰۱۱ با این ویروس روبرو شدند. در آن زمان ویروس شناسان معتقد بودند که این احتمال وجود دارد که ویروس «SFTS» از طریق کنه‌ها به انسان منتقل شود.

این محققان همچنین گفته بودند که این احتمال وجود دارد که ویروس بین انسان‌ها انتقال یابد.

براساس گفته‌های ویروس شناسان چینی، ویروس «SFTS» به واسطه نیش نوعی از کنه‌سانان به انسان منتقل می‌شود. با این حال پزشکان هشدار داده اند که نیش کنه، راه اصلی انتقال است و تا زمانی که مردم محتاط باشند، احتمال اینکه به این ویروس مبتلا نشوند بسیار پایین است.

محققان می‌گویند که کشاورزان، شکارچیان و صاحبان حیوانات اهلی در معرض این بیماری قرار دارند، چراکه به طور مرتب در تماس با حیواناتی قرار می‌گیرند که ممکن است "کنه" داشته باشند. با این حال دانشمندان دریافته اند که این ویروس اغلب از حیواناتی مانند بز، گاو، گوزن و گوسفند به انسان منتقل می‌شود. با وجود آلوده شدن این حیوانات به ویروس، آنان به طور کلی هیچ علائمی در ارتباط با ویروس «SFTSV» نشان نمی‌دهند.

ویروس «SFTS»، به خانواده ویروس‌های "بانیاویریدا" (Bunyavirus) تعلق دارد و به واسطه کنه‌ها به انسان منتقل می‌شود. این ویروس بیش از یک دهه پیش توسط گروهی از پژوهشگران چینی شناسایی شد. نخستین موارد ابتلا، در سال ۲۰۰۹ در نواحی روستایی استان‌های هوبئی و هنان چین دیده شدند.
 
ماجرای شیوع ویروس مرگبار «کَنِه» در چین چیست؟
آیا ویروس کنه‌ای نگران کننده است؟
همه گیری ویروس کووید ۱۹، سال گذشته میلادی در ووهان چین آغاز شد. حالا با پدیدار شدن ویروس «SFTS» نگرانی درباره همه گیر شدن این ویروس نیز به دغدغه مردم تبدیل شده است.
 
به گزارش فرادید به نقل از رسانه خبری «تایمز ناو نیوز»، "شنگ جیفانگ"، پزشک  و مدیر بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان وابسته «دانشگاه ژجیانگ» درباره ویروس «SFTS» گفته که " درمورد این ویروس، امکان انتقال انسان به انسان نیز وجود دارد.

او همچنین گفته است که "بیماران می‌توانند ویروس را از طریق خون یا مخاط به دیگران منتقل کنند. ".

اما این در حالی است که برخی دیگر از پزشکان هشدار می‌دهند که تنها نیش "کنه" راه اصلی انتقال است و نیازی به وحشت از چنین ویروس‌های مسری نیست.

از طرفی ویروس شناسان مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی ایالات متحده «NCBI» که چندین سال است در حال مطالعه بر روی این ویروس خاص با منشأ چین هستند، در این مورد می‌گویند: "در طی ده سال گذشته، موارد قابل توجهی در تب‌های شدید و سندرم ترومبوسیتوپنی در آسیای شرقی به طور چشمگیری مشاهده شده است.

آن‌ها همچنین می‌گویند "این ویروس علاوه بر انسان، با همولوژی ژنتیکی مشترک در حیوانات مزرعه از جمله بز، گاو، اسب و خوک نیز شناسایی شده است. علاوه بر این، چندین ژنوتیپ "تب شدید" و ویروس سندرم ترومبوسیتوپنی (SFTSV) هم اکنون در گردش مشترک بین انسان و و حیوانات وجود دارد.  "

همچنین گزارشی که در مجله "Nature" منتشر شده، نشان می‌دهد که این ویروس تاکنون حداقل ۳۰ نفر از افراد مبتلا را به کام مرگ کشانده است. گزارش اخیر "مرکز کنترل و پیشگیری بیماری چین" (China CDC)، میزان مرگ و میر ناشی از «SFTS» را تقریبا بین ۱۶ تا ۳۰ درصد عنوان می‌کند.

ویروس «SFTS» به خاطر سطح گسترش و میزان مرگ و میر ناشی از آن، به یکی از ویروس‌های خطرناکی تبدیل شده که "سازمان جهانی بهداشت" (WHO) در مورد آن هشدار داده است.

مطابق گزارش رسانه "ایندین اکسپرس"، سازمان جهانی بهداشت، ویروس «SFTS» را در فهرست ۱۰ بیماری با اولویت بالا، به دلیل میزان شیوع و شیوع آن و همچنین میزان مرگ و میر بالا قرار داده است.

با این حال ویروس «SFTS» به کشور‌های آسیای شرقی از جمله ژاپن و کره جنوبی نیز انتقال یافته است. از زمان نخستین کشف ویروس، تعداد موارد ابتلا به صورت قابل توجهی افزایش داشته است.

گزارش مجله Nature نشان می‌دهد که تعداد مبتلایان کره جنوبی در سال ۲۰۱۳، ۳۶ مورد گزارش شد، اما این آمار در سال ۲۰۱۷ به ۲۷۰ نفر رسید. چین در سال ۲۰۱۰، ۷۱ مورد و در سال ۲۰۱۶، ۲۶۰۰ مورد ابتلا داشته است. تعداد مبتلایان ژاپن نیز بین سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷، تا ۵۰ درصد افزایش یافته است.

افزایش موارد ابتلا در این سه کشور، مقامات سلامت عمومی را بر آن داشت تا پزشکان محلی و شهروندان معمولی را در مورد خطرات ناشی از نیش کنه‌ها آموزش دهند. دانشمندان باور دارند که اگر افراد بیشتری مراقب این ویروس و بیماری ناشی از آن باشند، میزان مرگ و میر به صورت قابل توجهی کاهش خواهد یافت.
 

تهدید سرایت از طریق پرندگان مهاجر

براساس گزارش "تایمز ناو نیوز"، پرندگان وحشی مهاجر، که به عنوان انتقال دهنده بیماری‌های عفونی از جمله "آنفولانزا"، بیماری "لایم" و ویروس "نیل غربی" شناخته می‌شوند، به دلیل داشتن انگل‌های مختلف از جمله کنه، می‌توانند بیماری‌هایی از جمله «SFTS» را پخش کنند.

از طرفی پرندگان وحشی اغلب مسافت‌های طولانی را برای جستجوی غذا و ادامه حیات می‌پیمایند و این می‌تواند عاملی برای انتقال ویروس به مناطق دور‌تر باشد.
 
ماجرای شیوع ویروس مرگبار «کَنِه» در چین چیست؟

دوره بیماری ویروس «SFTS» چقدر است؟

از نظر بالینی، ویروس SFTS خود را در چهار مرحله نشان می‌دهد:
 
مرحله یک - تکثیر: پس از نیش کنه، ۵ تا ۱۴ روز طول می‌کشد تا ویروس تکثیر یابد. به شکل معمول علائم پس از پایان دوره تکثیر ظاهر می‌شوند.

مرحله دوم - تب بعد از تکثیر ویروس: فرد علائمی مانند آنفولانزا مانند تب، سردرد، درد عضلانی و اسهال را نشان می‌دهد که ۵ تا ۱۱ روز ادامه دارد.

مرحله سه - نارسایی اندام‌های متعدد، به دلیل لکوسیتوپنی شدید و ترومبوسیتوپنی: بسیاری از بیماران از نارسایی اندام چندگانه (MOF) رنج می‌برند و انتشار انعقاد داخل عروقی (لخته شدن بیش از حد خون)، در نهایت منجر به مرگ می‌شوند.

مرحله چهارم - جمع بندی: در مرحله پایانی افرادی که از مرحله "MOF" عبور می‌کنند، بهبود می یابند.
 

علائم ویروس کنه ای؛ آیا درمانی برای ویروس «SFTS» وجود دارد؟

براساس گزارش ایندین اکسپرس، مبتلایان به این ویروس به شکل معمول نشانه‌هایی از جمله تب، خستگی، لرز، سردرد، تورم غدد لنفاوی، بی‌اشت‌هایی عصبی، حالت تهوع، درد عضلانی، اسهال، استفراغ، درد‌های شکمی، خونریزی لثه و مواردی از این دست را بروز می‌دهند.

برخی از نشانه‌های ابتدایی هشداردهنده، تب شدید، کاهش تعداد پلاکت‌های خون یا "ترومبوسیتوپنی" (thrombocytopenia) و کاهش تعداد گلبول‌های سفید در گردش خون یا "لوکوپنیا" (leukopenia) هستند.

در مورد داروی درمانی ویروس جدید کنه‌ای نیز تنها داروی "ریباویرین" موثر بوده است.  

"ریباویرین" یک داروی ضد ویروسی است که در برابر عفونت‌های ویروسی از جمله تب کریمه-کنگو، تب خونریزی و سندرم ریوی هانتاویروس موثر واقع شده است. مطالعات نشان داده اند که این دارو می‌تواند در معالجه ویروس «SFTS» تا حدی کمک کند. با حال تاکنون واکسنی برای این ویروس ساخته نشده است.   

با این وجود، به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری، مقامات مختلف دولتی از جمله مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های چین (CDC) از عموم مردم خواسته که هنگام راه رفتن در میان چمن‌های بلند، جنگل‌ها و هر محیط دیگری که احتمالاً کنه‌ها در آن وجود دارند، از پوشیدن شلوار و لباس‌های کوتاه خودداری کنند.  
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین