ماجرای محرومیت «خواهران منصوریان» چیست؟

ماجرای محرومیت «خواهران منصوریان» چیست؟

از میان خواهران منصوری تنها شهربانو منصوری در طول ماه‌های اخیر در فضای رسانه‌ای حضور داشته و حتی دست به ادعا‌هایی افشاگرانه زده است که واکنش تند فدارسیون ووشو را به دنبال داشته است، البته اظهارات شهربانو منصوری بیشتر دفاع از خواهرش بود که ابتدای سال گذشته برای انتخابی تیم ملی در مقابل "مریم هاشمی" قرار گرفت. او گفته که مریم هاشمی گرچه در مقابل سهیلا منصوریان بار‌ها شکست خورد، اما باز هم هاشمی را به تیم ملی بردند. او می‌گوید که بعد‌ها هم مشخص شد که مریم هاشمی دوپینگ کرده است و من هماین موضوع را رسانه‌ای کردم، برای همین فدراسیون علیه من موضع گرفت.
کد خبر: ۸۳۵۶۸
بازدید : ۱۳۲۵۴
۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۸
ماجرای محرومیت «خواهران منصوریان» چیست؟
 
فرادید| دو سال است که خواهران منصوریان با فدارسیون ووشو اختلاف دارند، حالا هم کمیته انضباطی این فدارسیون خبر از محرومیت شهربانو و سهیلا منصوریان به ترتیب به مدت ۲۰ و ۸ ماه از مسابقات داده است. شهربانو منصوریان مدعی شده است که از سوی فدارسیون ووشو در حق آن‌ها ناعدالتی شده ، چون این ناعدالتی را در شبکه‌های اجتماعی مطرح کرده است، محروم شده اند. اما با این حال فدارسیون این ادعا‌های شهربانو منصوریان را تکذیب کرده است.

به گزارش فرادید، روز‌های گذشته بود که خواهران منصوریان در شبکه‌های اجتماعی خبر از محرومیت ۲۸ ماهه خود از سوی کمیته انضباطی فدراسیون ووشو دادند. خبری که واکنش‌های متفاوتی را در فضای رسانه‌ای و مجازی به دنبال داشته است.  

فدراسیون ووشو پس از انتقادات کاربران شبکه های اجتماعی و فعالان رسانه ای، علت محرومیت خواهران منصوریان را شکایت "مریم هاشمی" علیه "شهربانو" و "سهیلا منصوریان" و بررسی "برخی تخفات گزارش شده" به کمیته انضباطی این فدراسیون عنوان کرده است.

این فدارسیون در ادامه با شرح جزئیات تخلفات خواهران منصوریان در بیانیه ای اعلام کرده که "تخلفات صورت گرفته از سوی شهربانو و سهیلا منصوریان در حین تمرینات در اماکن عمومی ورزشی از قبیل: مجموعه ورزشی انقلاب و چیتگر و همچنین نشر و بازنشر آن در فضای مجازی و سایر موارد اعلامی؛ نظیر اظهارات خلاف واقع، افترا و توهین، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی نسبت به فعالیت‌های فدراسیون ووشو ایران از طریق صفحات شخصی شبکه اجتماعی اینستاگرامی نامبردگان و اقدامات ضد منافع ملی و رفتار‌های خارج از شأن یک ورزشکار ملی علت تشکیل کمیته انضباطی بوده است. "

این فدراسیون در نهایت نوشته است که "اعضای کمیته انضباطی با بررسی دقیق موارد مذکور پس از استماع شکایت شاکیان و اظهارات شهربانو و سهیلا منصوریان و دفاعیات وکلای ایشان؛ تخلفات نامبردگان را منطبق با بند‌های ١، ٣ و ٥ ماده ٧ آئین نامه انضباطی مسابقات ورزشی دانسته و لذا به استناد بند ٤ ماده ٨ آئین نامه مذکور؛ شهربانو منصوریان را به مدت ٢٠ ماه و سهیلا منصوریان را با توجه به اظهار ندامت به مدت ٨ ماه محرومیت از حضور در میادین ورزشی محکوم نمودند. "

البته یک هفته به خواهران منصوریان مهلت داده شده تا به حکم صادر شده از سوی کمیته انضباطی فدراسیون ووشو اعتراض کنند تا حکم دوباره بررسی و در صورت لزوم در آن تجدید نظر شود.  

ماجرای محرومیت «خواهران منصوریان» چیست؟
خواهران منصوریان در دفاع از خود چه می‌گویند؟

از میان خواهران منصوری تنها شهربانو منصوری در طول ماه‌های گذشته در فضای رسانه‌ای حضور داشته و حتی دست به ادعا‌هایی افشاگرانه زده است که واکنش تند فدارسیون ووشو را به دنبال داشته است، البته اظهارات شهربانو منصوری بیشتر دفاع از خواهرش بود که ابتدای سال گذشته برای انتخابی تیم ملی در مقابل "مریم هاشمی" قرار گرفت. او گفته که مریم هاشمی گرچه در مقابل سهیلا منصوریان بار‌ها شکست خورد، اما باز هم هاشمی را به تیم ملی بردند.
 
او می‌گوید که بعد‌ها هم مشخص شد که مریم هاشمی دوپینگ کرده است و من هماین موضوع را رسانه‌ای کردم، برای همین فدراسیون علیه من موضع گرفت. حالا این جنجال که تا امروز ادامه پیدا کرده محرومیت خواهران منصوریان را به دنبال داشته است.

شهربانو منصوری در توضیح جزئیات این جنجال می‌گوید که "ماجرا از آن جا آغاز شد که مریم هاشمی در مسابقه انتخابی مقابل سهیلا خواهر من قرار گرفت؛ رقابت اول نیز سهیلا برنده شد که اعتراض کردند؛ هاشمی سه رقابت انتخابی را برابر چشمان دو هزار تماشاگر شکست خورد. با وجود این شکست او را برای جام جهانی انتخاب کردند. حالا که من آمدم و اعتراض کردم که چرا حق خواهرم را پایمال کردید علیه من موضع گیری می‌شود. "

او همچنین مدعی شده، چون دست به افشاگری زده و خبر دوپینگ "مریم هاشمی" را رسانه‌ای کرده، کمیته انضباطی علیه او تشکیل شده است.  

۱۶ مرداد ماه سال جاری بود که فدراسیون جهانی،  حکم دوپینگ مریم هاشمی سانداکار تیم ملی بانوان ایران در رقابت‌های قهرمانی جهانی ۲۰۱۹ ووشو را منتشر کرد.  طبق حکم فدراسیون جهانی، هاشمی از تاریخ ۲۱ اکتبر ۲۰۱۹ تا ۲۱ اکتبر ۲۰۲۳ یعنی به مدت چهارسال از حضور در مسابقات رسمی محروم خواهد بود.  

شهربانو منصوری می‌گوید که "من زمانی این موضوع را اعلام کردم که این خبر در همه سایت‌های خبری منتشر شده بود و بعد در صفحه شخصی‌ام گذاشتم. بعد می‌گویند به خاطر این که شئونات اسلامی را رعایت نکردی دو سال محروم هستی؛ آخه این چه حرفی است. "

او همچنین گفته است که "زمانی که آن پست را در اینستاگرامم گذاشتم همه با من بد شدند از جمله فدراسیون و معاون وزیر ورزش. من حتی شکایت هم کرده‌ام. برای چه این برچسب را به من می‌زنند که الگوی ضد اجتماع هستم؟ چرا قبلا به به و چه چه می‌کردند و آدم خوبی بودم حالا که حرف حق زدم و گفتم چرا این کار‌ها را می‌کنید بد شدم؟ "

پستی که شهربانو منصوری به آن اشاره دارد، ویدیویی است که در زمان مسابقه انتخابی جام جهانی میان "مریم هاشمی" و "سهیلا منصوری" از پشت در‌های سالن مسابقات و از دریچه ضبط شده است. شهربانو منصوری در این پست نوشته که مردان نامحرم را به سالن راه دادند، اعتراض کردم و به همین دلیل مرا از سالن بیرون کردند.  

البته نکته قابل توجه اینجاست که شهربانو منصوری مدعی است که سهیلا منصوری تمام مسابقات خود مقابل مریم هاشمی را برنده شده است. اما در ویدیوی منتشر شده در صفحه اش و پس از پایان مسابقه، او وارد سالن می‌شود و اعضای فدراسیون ووشو را متهم می‌کند و می‌گوید که آن‌ها موجب باخت خواهرش در مقابل مریم هاشمی شده اند.  

با این حال "سهیلا منصوریان"که بیشتر جنجال‌های به مسابقات  دو سال اخیر او برمی گردد، تاکنون سکوت کرده و پاسخی نداده است.
 

پاسخ فدراسیون ووشو به ادعاهای شهربانو منصوری

پس از اینکه شهربانو منصوری در شبکه‌های اجتماعی موضع تندی گرفت و برخی از مخاطبان او به حکم ابلاغی انتقاد کردند، فدراسیون ووشو به ادعا‌های مطرح شده از سوی شهربانو منصوری پاسخ داد.  

زهرا ناطقی نایب رییس فدراسیون ووشو در خصوص اظهارات شهربانو منصوریان در مورد رقابت انتخابی تیم ملی در سال ۱۳۹۸ بین سهیلا منصوریان و مریم هاشمی و حق خوری فدراسیون، گفته است که "هیچ کدامیک از این موارد صحت ندارد و این مسائل از اساس دروغ و کذب محض است. "

او معتقد است که تمامی مسابقات انتخابی تیم ملی ووشو در شرایط عادلانه برگزار شده است.

نایب رییس فدراسیون ووشو می‌گوید که این ورزشکار مدعی است که خواهرش یعنی سهیلا منصوریان ۳ بار متوالی مریم هاشمی را شکست داده که چنین چیزی به هیچ عنوان حقیقت ندارد و یک دروغ بزرگ است. تمامی ارکان فدراسیون نیز شاهد این امر هستند.

ناطقی همچنین گفته است که تمامی فیلم‎‌های بازی‌ها توسط بهترین داوران ووشو کشور بررسی و بازبینی شده است و براساس قوانین بین المللی تصمیم نهایی و فنی در خصوص این دیدار گرفته شده است. در نهایت هم سهیلا منصوریان بازنده این مسابقه اعلام شد. حتی شهربانو منصوریان بعد از شکست خواهرش به تیم داوری توهین کرد و تمامی داوران و هیئت ژوری تقاضای برخورد انضباطی با او را داشتند.

او در مورد دوپینگ مریم هاشمی هم گفته است که "اینکه منصوریان دائما در مورد دوپینگ مریم هاشمی صحبت می‎کند و می‎گوید او با دوپینگ راهی مسابقات جهانی شده هم دروغ است؛ زیرا پیش از مسابقات انتخابی تیم ملی از مریم هاشمی توسط نادو تست گرفته شد که نتیجه آن منفی بود. متاسفانه پس از پایان مسابقات جهانی و هنگامی که مجددا از هاشمی تست دوپینگ گرفته شد، نتیجه آن مثبت اعلام می‌شود. "

نایب رییس فدراسیون ووشو مدعی است که شهربانو منصوری به دنبال ایجاد حاشیه و پروپاگاندا برای جلب توجه است. او همچنین می‌گوید که شهربانو منصوری با این حاشیه تلاش می‎کند که اقدامات مربوط به مهاجرت احتمالی خودش را تسریع کند.  
 
با این حال پس از پاسخ فدراسیون ووشو به شهربانو منصوریان، او گفته که "خانم ناطقی که امروز در مصاحبه اش مرا تهدید کرده، یادش نیست که در سالن سال قبل چه اتفاقاتی افتاد؟ چرا حرف دروغ می زنید؟ بعد از اینکه سهیلا انتخابی را برد و گفتند دوباره باید مسابقه بدهد، سمت ناطقی رفتم، اما او هم گفت نمی دانم جریان چیست! فیلم های مسابقات سهیلا موجود است. خودشان قانون گذاشتند که تا ۲۰ دقیقه بعد از هر مسابقه می توان اعتراض کرد، اما قانون خودشان را هم زیر پا گذاشتند. مثل این می ماند که پرسپولیس دقیقه ۹۰ به یک تیم گل بزند و بعد از بازی بخواهند نتیجه آن بازی را عوض کنند. "
 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین