جنگ ترامپ با اپلیکشین چینی «تیک تاک»؛ ماجرا از چه قرار است؟

جنگ ترامپ با اپلیکشین چینی «تیک تاک»؛ ماجرا از چه قرار است؟

اپلیکیشن مشهور «تیک تاک» که به گروه چینی بایت دنس تعلق دارد از سوی مقامات کاخ سفید متهم است که اطلاعات خصوصی جمع آوری شده از کاربران را به دولت چین منتقل می‌کند. در این رابطه آژانس نظارت بر سرمایه گذاری‌های خارجی در آمریکا «CFIUS»، پرونده‌ای را برای تحقیق درباره این شرکت باز کرده بود. اما با این حال تا کنون گزارشی از آن منتشر نشده است. برخی از فعالان سیاسی آمریکایی، علت ترس مسئولان کاخ سفید از «تیک تاک» را تاثیرگذاری این اپلیکیشن بر خالی ماندن محل سخنرانی‌های دونالد ترامپ می‌دانند. آن‌ها می‌گویند که تیک تاک باعث شده تا کمپین انتخاباتی ترامپ با مشکل مواجه شود.  
کد خبر: ۸۳۸۸۳
بازدید : ۷۴۱۹
۰۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۵
جنگ ترامپ با اپلیکشین چینی «تیک تاک»؛ ماجرا چیست؟
 
فرادید| اواسط مرداد ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده به شرکت‌ها آمریکایی دستور داد تا هر گونه همکاری با شرکت چینی بایت دنس، مالک اپلیکیشن «تیک تاک» را در ۴۵ روز آینده به خاطر مسائل امنیتی متوقف کنند. این درحالی است که فعالان سیاسی می‌گویند کاربران شبکه اجتماعی «تیک تاک» در طول هفته‌های اخیر عامل خالی ماندن بخشی از محل سخنرانی‌های انتخاباتی دونالد ترامپ در برخی ایالت‌ها بوده اند. از همین جهت او می‌خواهد این شرکت را تحت فشار قرار دهد و اثرات تیک تاک بر انتخابات ۲۰۲۰ را کاهش دهد. با این حال بسیاری از کاربران آمریکایی این اپلیکیشن به اقدام ترمپ واکنش نشان داده اند.  

به گزارش فرادید، آمار‌ها نشان می‌دهد که «تیک تاک» در آمریکا بیش از ۸۰ میلیون کاربر دارد. البته تیک تاک در جهان بیش از یک میلیارد کاربر دارد وتن‌ها اپلیکیشنی است که به این سرعت همه گیر شده است.

۱۷ مرادماه بود که رئیس جمهور آمریکا با امضای فرمانی اجرایی هر گونه تراکنش با شرکت چینی مالک اپلیکیشن تیک تاک، "بایت دنس" را ممنوع کرد. او همچنین به  این شرکت چینی دستور داده تا سهام خود در فعالیت‌های آمریکایی اپلیکیشن اشتراک گذاری ویدیوی «تیک تاک» را ظرف مدت ۹۰ روز واگذار کند.

ترامپ مدعی است که چین می‌تواند با اطلاعات این اپلیکیشن، محل اقامت کارمندان فدرال آمریکا را شناسایی کند و از اطلاعات آن‌ها برای اخاذی یا جاسوسی از شرکت‌ها استفاده کند.

او گفته است رشد اپلیکیش‌های شرکت‌های چینی در کشورش، "منافع ملی، سیاست خارجی بوده و اقتصاد آمریکا را تهدید می‌کند. "

اقدام رئیس جمهور آمریکا علیه «تیک‌تاک» درحالی صورت گرفت که تنش میان دو کشور بر سر مسائل متعدد از جمله اختلافات تجاری و شیوع ویروس کرونا درحال افزایش است.

در طرف مقابل اما، این اقدام ترامپ با واکنش شرکت چینی «بایت دنس» مالک اپلیکیشن «تیک تاک» مواجه شده است. آن‌ها اعلام کرده اند که تصمیم رئیس جمهور آمریکا مبنی بر ممنوعیت این اپلیکیشن را از نظر حقوقی به چالش می‌کشند.
  
«تیک تاک» همچنین ادعای مقامات آمریکایی مبنی بر اشتراک گذاری اطلاعات شخصی کاربران با مقامات چین را رد کرده و گفته است حتی در صورت طرح چنین درخواستی آن را قبول نخواهد کرد.

مسئولان این شرکت همچنین برای اطمینان دادن به مقامات آمریکا گفته اند که بخش آمریکای این اپلیکیشن به لحاظ ساختاری مستقل از نسخه چینی مخصوص شرکت دویین آن نگه داشته می‌شود. مدیریت این شبکه اجتماعی نیز از سنگاپور، دوبلین و لس آنجلس انجام می‌شود تا متهم نشود که یک «برنامه جاسوسی» است.
 
جنگ ترامپ با اپلیکشین چینی «تیک تاک»؛ ماجرا چیست؟

چرا کاخ سفید از تیک تاک می‌ترسد؟

اپلیکیشن مشهور «تیک تاک» که به گروه چینی بایت دنس تعلق دارد از سوی مقامات کاخ سفید متهم است که اطلاعات خصوصی جمع آوری شده از کاربران را به دولت چین منتقل می‌کند. در این رابطه آژانس نظارت بر سرمایه گذاری‌های خارجی در آمریکا «CFIUS»، پرونده‌ای را برای تحقیق درباره این شرکت باز کرده بود. اما با این حال تا کنون گزارشی از آن منتشر نشده است.

در این راستا، کارشناسان امنیت سایبری می‌گویند این خطر وجود دارد که اطلاعات آمریکایی‌ها در اختیار کسانی که صلاحیت ندارند قرار بگیرد، اما شواهدی وجود ندارد که ثابت کند تاکنون چنین اتفاقی رخ داده است و بسیاری از شرکت‌های فناوری در آمریکا که اطلاعات مشابهی را جمع آوری می‌کنند هدف عملیات جاسوسی قرار دارند.

اما برخی از فعالان سیاسی آمریکایی، علت ترس مسئولان کاخ سفید از «تیک تاک» را تاثیرگذاری این اپلیکیشن بر خالی ماندن محل سخنرانی‌های دونالد ترامپ می‌دانند. آن‌ها می‌گویند که تیک تاک باعث شده تا کمپین انتخاباتی ترامپ با مشکل مواجه شود.  

در این رابطه «الکساندریا اکاسیو کورتز» نماینده دموکرات کنگره آمریکا گفته است: "تعداد زیادی از درخواست‌های بلیت برای شرکت در گردهمای انتخاباتی آقای ترامپ را کسانی از شبکه اجتماعی تیک‌تاک فرستاده بودند که قصد شرکت در این برنامه انتخاباتی را نداشتند. "

این اقدام کاربران آمریکایی «تیک تاک» باعث شده تا محل سخنرانی‌های ترامپ خالی از جمعیت شود. از طرفی رسانه‌ها با استفاده از تصاویر محل‌های سخنرانی این پیام را به مخاطبان منتقل کرده اند که محبوبیت ترامپ با ریزش جدی مواجه شده است.

از طرفی، شرکت مایکروسافت طی هفته‌های گذشته در حال مذاکره برای خرید بخش آمریکایی «تیک تاک» بود. بخشی از تحلیلگران می‌گویند که اقدام دونالد ترامپ در اعلام قریب الوقوع ممنوعیت «تیک تاک» به منظور افزایش فشار بر شرکت چینی صاحب اپلیکیشن بوده تا هرچه زودتر قرارداد فروش را امضا کند.
 
جنگ ترامپ با اپلیکشین چینی «تیک تاک»؛ ماجرا چیست؟

واکنش‌ها به ممنوعیت فعالیت «تیک تاک» در آمریکا؛ تیک تاک بسته می‌شود؟

پس از انتشار خبر ممنوعیت احتمالی تیک تاک کاربران آمریکایی تیک تاک واکنش نشان دادند. بسیاری از این کاربران ناراحتی خود را ابراز کردند، در همین حال گروهی دیگر وحشت زده با فرستادن ویدئوی لایو از مخاطبان خود خواستند حساب‌هایشان را در دیگر شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام یا توییتر دنبال کنند.

گروهی دیگر نیز ممنوعیت تیک تاک را به شوخی برگزار کردند و با انتشار تصاویر فکاهی خود را در حال متقاعد کردن ترامپ برای آزاد گذاشتن تیک تاک نشان دادند.
 
برخی معتقدند که ممنوعیت یک اپلیکیشن در آمریکا می‌تواند نقض آزادی بیان تلقی شود و از این جهت ناظران اقدام عملی در چنین راستایی را مشکل زا قلمداد می‌کنند. از سوی دیگر ممنوعیت یک اپلیکیشن محبوب در آمریکا در فاصله سه ماه مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور ممکن است اقدامی تحریک آمیز شمرده شود که اثرات نامطلوبی بر افکار عمومی بگذارد.

اما براساس گزارش نشریه نیویورک تایمز، دونالد ترامپ می‌تواند به موجب یک قانون اضطراری در رابطه با اقتصاد بین المللی آمریکا عرضه شماری از اپلیکیشن‌های خارجی را در فروشگاه‌های اپلیکیشن آمریکایی ممنوع اعلام کند.

هند پیش از این چنین کاری کرده است و از ۳۰ ژوئن ۵۹ اپلیکیشن چینی شامل تیک تاک را به دلیل «تهدید علیه امنیت سایبری هند» ممنوع اعلام کرده است.
 

«تیک تاک» چیست؟

 تیک‌تاک اپلیکیشن شبکه‌های اجتماعی برای اشتراک ویدیو است. این اپلیکیشن به کاربران امکان پست فیلم‌های ۱۵ ثانیه‌ای می‌دهد. این اپلیکیشن شهرت خود را مدیون کلیپ‌های نوجوانانی است که در این فیلم‌ها با ترانه‌های مشهور و محبوب لبخوانی می‌کنند و می‌رقصند.

تیک‌تاک در جهان بیش از یک میلیارد کاربر دارد و تنها اپلیکیشنی است که به این سرعت همه‌گیر شده است. درست مثل یوتیوب، بعضی از کاربران تیک‌تاک میلیون‌ها فالوئر دارند. این اپلیکیشن اکنون به ۷۵ زبان در دسترس است. باید ۱۳ سال داشته باشید تا بتوانید از تیک‌تاک استفاده کنید، اما تعداد زیادی از کاربران این اپلیکیشن در جهان از جمله ایران زیر سیزده سال دارند. تیک‌تاک می‌گوید اگر کسی دربارهٔ سن خود دروغ گفته باشد، حساب کاربری او در این اپلیکیشن مسدود می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین