آنفلوآنزای فصلی در پاییز چه اندازه خطرناک است؟

آنفلوآنزای فصلی در پاییز چه اندازه خطرناک است؟

محققان در مطالعات جدید، دریافته اند که افراد می‌توانند همزمان به آنفلوآنزای فصلی و کووید-۱۹ مبتلا شوند. این محققان همچنین گفته اند که اثرات همزمانی این دو ویروس در بدن بسیار مخرب گزارش شده است. به گزارش فرادید، به نقل از رسانه «abc news»، دکتر جان براون اشتاین، متخصص اپیدمیولوژی و مدیر ارشد نوآوری بیمارستان کودکان بوستون در این باره گفته است که "داده‌های محدود نشان می‌دهد که امکان ابتلای افراد به دو بیماری ویروسی وجود دارد، اما باید کار‌های بیشتری انجام شود. "
کد خبر: ۸۴۱۸۴
بازدید : ۵۶۰۳
۱۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۶
آنفلوآنزای فصلی در پاییز چه اندازه خطرناک است؟
 
فرادید| آنفلوآنزای فصلی که هر ساله به اشکال جدیدی نمایان می‌شود، در هفته‌های آینده و با آغاز فصل پاییز، به احتمال فراوان دوباره ظهور خواهد کرد. اما در این میان تقارن دو اپیدمی کووید-۱۹ و آنفلوآنزای فصلی موجب شده تا نگرانی‌ها در مورد همزمانی این دو بیماری در فصل پاییز افزایش پیدا کند.  

به گزارش فرادید، آنچه تاکنون مشخص شده این است که راه انتقال ویروس کووید-۱۹ و آنفلوآنزا تقریباً مشابه است و در ابتدا علائم مشترک بسیاری دارند. البته مسئله مهم تری که وجود دارد کشنده بودن هر دو بیماری با درصد اندکی تفاوت است.

همین موضوع موجب شده تا مسئولان وزارت بهداشت نسبت به تقارت دو اپیدمی در پاییز سال جاری هشدار دهند. متخصصان توصیه می‌کنند که همه افراد، به خصوص افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند، واکسن آنفلوآنزای فصلی را دریافت.  

در این میان برخی از رسانه‌ها و کاربران نسبت به کمبود واکسن آنفلوآنزا در سطح داروخانه‌های کشور انتقاد کرده اند.

البته، شانه ساز رییس سازمان غذا ودارو اعلام کرده که "امسال با توجه به شیوع کرونا و احتمال تشدید این بیماری با آنفلوانزای فصلی در پاییز، تلاش کردیم چند برابر سال قبل، واکسن آنفلوانزا را تهیه و تأمین کنیم. "

از طرفی حسن صفاریه، مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر ایران هم گفته است که "اقدامات لازم برای تامین دو میلیون و ۱۵۰هزار دوز واکسن آنفلوانزا انجام شده است. ".

اما مهم‌ترین موضوعاتی که در حال حاضر وجود دارند، واکنش کووید-۱۹ به آنفلوآنزای فصلی در بدن و تشخیص این دو بیماری از یکدیگر است. در حال حاضر مشخص نیست، ویروس کووید ۱۹ در مجاورت سایر ویروس‌ها چه واکنشی نشان می‌دهد.

در پاییز هر سال مجموعه‌ای از ویروس‌های تنفسی قابل پیش‌بینی شیوع پیدا می‌کند، این جریان با شیوع راینو ویروس آغاز می‌شود که عامل اصلی بیماری سرماخوردگی عادی بوده و در مهرماه به اوج می‌رسد.

سپس نوبت به ویروس سینسیشال تنفسی (RSV) می‌رسد که در ماه‌های آبان و آذر شیوع پیدا می‌کند و در اغلب افراد موجب بروز علایم خفیف سرماخوردگی و در موارد اندکی از کودکان و کهنسالان موجب بروز عفونت‌های شدید ریوی می‌شود.

نکته قابل توجه این است که در زمان شیوع هر یک از این ویروس‌ها، سایر آن‌ها شیوع نمی‌یابند و موج شیوع هریک پس از اتمام دیگری است. اما پرسش مهمی که مطرح می‌شود این است که آیا ویروس کووید ۱۹ نیز از همین الگو تبعیت می‌کند؛ یا امکان آلوده کردن افرادی که  بدن آن‌ها توسط یک ویروس فصلی دیگر آلوده شده نیز وجود دارد.

از سوی دیگر، تشخیص صحیح اینکه بیماران به کدام یک از ویروس‌های کووید ۱۹ و آنفلوآنزا مبتلا شده‌اند، یکی از چالش‌های این دوره خواهد بود. زیرا این دو ویروس و سایر ویروس‌های فصلی عامل بیماری‌های تنفسی، بر اساس علائم، قابل تشخیص نخواهند بود.

براساس آمار سایت سازمان جهانی بهداشت، تا لحظه نگارش این گزارش، ۲۶ میلیون و ۷۷۶ هزار نفر در سراسر جهان به ویروس کووید ۱۹ مبتلا و بیش از ۸۷۹ هزار نفر نیز بر اثر به ابتلا به این بیماری ویروسی جان خود را از دست داده اند.
 
آنفلوآنزای فصلی در پاییز چه اندازه خطرناک است؟

ابتلای همزمان به کرونا و آنفلوآنزای فصلی چقدر خطرناک است؟

محققان در مطالعات جدید، دریافته اند که افراد می‌توانند همزمان به آنفلوآنزای فصلی و کووید-۱۹ مبتلا شوند. این محققان همچنین گفته اند که اثرات همزمانی این دو ویروس در بدن بسیار مخرب گزارش شده است.  

به گزارش فرادید، به نقل از رسانه «abc news»، دکتر جان براون اشتاین، متخصص اپیدمیولوژی و مدیر ارشد نوآوری بیمارستان کودکان بوستون در این باره گفته است که "داده‌های محدود نشان می‌دهد که امکان ابتلای افراد به دو بیماری ویروسی وجود دارد، اما باید کار‌های بیشتری انجام شود. "

او همچنین می‌گوید: "مواردی از عفونت همزمان وجود داشته است و نتیجه آن بسیار بدتر از تأثیر هر یک از ویروس‌ها به صورت جداگانه در بدن است. "

مطالعه‌ای هم که در اوایل سال جاری در ژورنال انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده، نشان داده است که ۲۰ درصد از بیماران، علاوه بر کووید ۱۹ به ویروس تنفسی دیگری از جمله آنفلوآنزا مبتلا شده اند. "

با این حال، اگر چه کووید ۱۹ و آنفلوانزای فصلی ویروس‌های متفاوتی هستند، اما هر دو در تماس نزدیک میان افراد گسترش می‌یابند و با سردتر شدن هوابیشتر  اتفاق می‌افتند.

در مورد خطرات همزمانی ابتلا به این دو ویروس در میان کودکان هم، محققان می‌گویند که  به نظر می‌رسد بیشتر کودکان بر اثر کرونا آسیب جدی نمی‌بینند، اما آن‌ها معتقدند که کودکان در برابر آنفولانزای فصلی آسیب پذیرتر هستند.

دکتر جی بات، مدیر ارشد پیشین انجمن پزشکی بیمارستان‌های آمریکا در این رابطه گفته است که "خطر ابتلای کودکان سالم به آنفولانزای فصلی نسبت به کووید ۱۹ بیشتر است. با این حال، نوزادان و کودکان مبتلا به بیماری زمینه‌ای در معرض خطر بیشتری در صورت ابتلا به آنفولانزا و کووید ۱۹ قرار دارند. "

با این وجود، شواهد محدودی از استرالیا، که در اواسط آنفلوانزای فصلی خود قرار دارد، نشان می‌دهد که فاصله اجتماعی به مهار شیوع آنفولانزای فصلی و کووید ۱۹ کمک می‌کند.

روزنامه «گاردین» هم در گزارشی نوشته است: "اولین شخصی که در اثر ابتلا به کووید ۱۹ در خارج از چین جان خود را از دست داد، یک مرد فیلیپینی ۴۴ ساله بود که علاوه بر کووید ۱۹، به آنفلوآنزا نیز مبتلا بود. اما از این که وجود دو ویروس در بدن یک شخص موجب تشدید کووید ۱۹ یا خیر، هیچ اطلاعی در دست نیست. آنچه موجب نگرانی متخصصان است، سن پایین بیمار فیلیپینی است که موجب می‌شود متخصصان نسبت به پیامد‌های آلوده شدن همزمان به دو ویروس آنفلوآنزا و کووید ۱۹ خوش‌بین نباشند. "

در ادامه این گزارش آمده است: "متخصصان بیمارستان تونجی واقع در ووهان چین در ماه‌های ژانویه و فوریه سال جاری میلادی اعلام کردند در زمان شیوع آنفلوآنزا در این شهر، شیوع کووید ۱۹ متوقف شده بود. بسیاری از بیماران هر دو ویروس را داشتند، اما به نظر نمی‌رسید که این وضعیت موجب کاهش شانس بقای آن‌ها در مقایسه با بیمارانی که فقط به ویروس کووید ۱۹ آلوده بودند، شده باشد. با وجود این افرادی که به هر دو ویروس آلوده بودند، بیش از سایرین دچار آسیب‌های قلبی شدند و زودتر از دیگران دچار التهاب منجر به مرگ شدند. "

گاردین در پایان افزود: " ویروس سرماخوردگی معمولا توسط کودکان و از طریق تعامل آن‌ها در مدارس شیوع می‌یابد، اما بر اساس شواهد فعلی، ویروس کووید ۱۹ در بین بزرگسالان شیوع دارد. در نتیجه ممکن است این وضعیت به معنای تعداد بیشتر مجموع افراد بیمار در دو جمعیت کودکان و بزرگسالان شود. علاوه بر این کووید ۱۹ نوع متفاوتی از سلول‌ها را هدف قرار می‌دهد و این وضعیت نیز می‌تواند امکان همزیستی دو نوع ویروس کووید ۱۹ و رینوویروس، RSv و آنفلوآنزا را تقویت کند. "
 
آنفلوآنزای فصلی در پاییز چه اندازه خطرناک است؟

تفاوت آنفلوآنزای فصلی و کووید-۱۹ در چیست؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که آنفلوانزا و کووید-۱۹ هر دو بیماری مسری دستگاه تنفسی هستند، اما به دلیل ویروس‌های مختلف ایجاد می‌شود.

کووید-۱۹ در اثر عفونت با ویروس جدید کرونا ایجاد می‌شود و آنفلوانزا در اثر عفونت با ویروس‌های آنفلوانزا به وجود می‌آید. از آنجا که برخی از علائم آنفلوانزا و کووید-۱۹ مشابه هستند، ممکن است تشخیص تفاوت بین آن‌ها بر اساس علائم دشوار باشد و حتی نیاز به آزمایش باشد.

با این حال این دو بیماری ویروسی هر دو می‌توانند منجر به بیماری جدی و حتی بستری شدن در بیمارستان و مرگ شود. در حالی که هنوز اطلاعات زیادی درباره کووید-۱۹ وجود ندارد، اما به نظر می‌رسد که کووید-۱۹ کشنده‌تر از آنفلوانزای فصلی باشد. با این‌حال نتیجه‌گیری از داده‌های فعلی خیلی زود است.

از طرفی، واکسن آنفلوانزا می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری، بستری شدن در بیمارستان و حتی احتمال مرگ را کاهش دهد. این در شرایطی است که در حال حاضر واکسنی برای پیشگیری از کووید-۱۹ وجود ندارد.  

در نهایت نمی‌توان با اطمینان کامل گفت که چه اتفاقی در پاییز و زمستان رخ می‌دهد، اما به احتمال زیاد ویروس آنفلوانزا و ویروس کرونا هر دو گسترش پیدا می‌کنند. اما در این زمینه تزریق واکسن آنفلوانزا از هر زمان دیگری اهمیت بیشتری خواهد داشت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین