ترقه‌بازی در مهمانی، علت آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا

ترقه‌بازی در مهمانی، علت آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا

سازمان آتش‌نشانی و جنگل‌بانی کالیفرنیا که به کَل‌فایر شهرت یافته اعلام کرده که "دود ناشی از یک دستگاه ترقه بازی که در یک پارتی علنی کردن جنسیت جنین به کار گرفته شده بود" منجر به آغاز این آتش سوزی بزرگ شده است.
کد خبر: ۸۴۲۸۰
بازدید : ۶۴۵۵
۱۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۷
ترقه‌بازی در مهمانی، علت آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا
هزاران جریب از جنگل‌های کالیفرنیا در جریان صد‌ها آتش‌سوزی تابستان امسال سوختند

مقام‌های ایالت کالیفرنیا در غرب آمریکا می‌گویند ترقه‌بازی در یک پارتی علت شکل‌گیری یکی از چندین آتش‌سوزی است که جنگل‌ها و مراتع این ایالت را فراگرفته و موجب ثبت چند رکورد جدید شده است.

به گفته مقام‌های کالیفرنیا، ترقه بازی‌های میهمانی که برای علنی کردن دختر یا پسر بودن جنین برگزار شده بود ریشه اصلی آتش سوزی منطقه ال دورادو بوده است؛ آتش سوزی که سپس به حدود ۷ هزار جریب از جنگل‌های اطراف سرایت پیدا کرد.

این یکی از ده‌ها آتش‌سوزی است که هم اکنون در نقاط مختلف کالیفرنیا فعال است و مهار نشده باقی مانده است.

کالیفرنیا، پرجمعیت‌ترین ایالت آمریکا، هم اکنون در حال گذراندن گرمترین تابستان تاریخ هواشناسی خود است. لس آنجلس، بزرگترین شهر این ایالت به تازگی رکورد ۴۹.۴ درجه سلسیوس را ثبت کرد که گرمترین دما از زمان ثبت منظم دما در این شهر محسوب می‌شود.

سازمان ملی هواشناسی روز گذشته، یکشنبه ششم سپتامبر، را یکی از گرمترین روز‌های ثبت شده در تاریخ هواشناسی جنوب غربی کالیفرنیا اعلام کرد.

ماه گذشته، اوت، هم پارک ملی دس‌ولی (دره مرگ) در این ایالت گرمترین روز خود را با ثبت درجه ۵۴.۴ در مقیاس سلسیوس که برابر ۱۳۰ درجه فارنهایت است را ثبت کرد که رکوردی جدید برای کره زمین هم محسوب می‌شود. کارشناسان می‌گویند این گرمترین دمایی است که تاکنون از سوی منابع قابل اعتماد در جهان ثبت شده است.

همزمان بزرگترین آتش‌سوزی فعلی در کالیفرنیا که کریک فایر نام گرفته تاکنون بیش از ۷۳ هزار جریب را سوزانده و هنوز هم هیچ قسمتی از آن مهار نشده است. این آتش عصر روز جمعه گذشته در جنگل ملی سی‌یرا که کوهستانی است آغاز شد. دمای هوای این منطقه به ۴۷ درجه سانتی‌گراد رسیده بود که در این منطقه کم‌نظیر بوده است.

در این جنگل محوطه‌هایی برای چادرزدن و کمپ کردن وجود دارد و هم دریاچه‌ای هست که مردم می‌توانند روی آن قایق‌سواری، ماهی‌گیری یا آبتنی کنند. روز جمعه آتش‌نشانان و امدادگران برای نجات حدود ۲۰۰ نفر که در محاصره این آتش سوزی گیر افتاده بودند از هلی کوپتر استفاده کردند.

۲۰ نفر از میان این افراد دچار جراحت و سوختگی شده بودند.
 
ترقه‌بازی در مهمانی، علت آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا
سازمان آتش‌نشانی و جنگل‌بانی کالیفرنیا که به کَل‌فایر شهرت یافته اعلام کرده که "دود ناشی از یک دستگاه ترقه بازی که در یک پارتی علنی کردن جنسیت جنین به کار گرفته شده بود" منجر به آغاز این آتش سوزی بزرگ شده است.

پارتی‌های برملاکردن جنسیت جنین که اخیرا در آمریکا رواج یافته و طی آن والدین و اعضای خانواده و میهمانان برای نخستین بار از دختر یا پسر بودن جنین مطلع می‌شوند، تاکنون شاهد چند سانحه خبرساز بوده است از جمله واقعه‌ای که در سال گذشته (۲۰۱۹) منجر به مرگ یک زن شد.

همزمان این سازمان به مردم کالیفرنیا هشدار داده که با توجه به گرمای بی‌سابقه و خشکی هوا ممکن است اقداماتی که به ظاهر ساده و بی خطر به نظر می‌آیند آغازگر یک آتش‌سوزی مهیب شوند. این سازمان گفته افرادی که در جریان این تحقیقات مسئول وقوع آتش‌سوزی شناسایی شوند به لحاظ "مالی و جنایی" مورد تعقیب قرار خواهند گرفت.

پارتی‌های علنی کردن جنسیت بچه که به نوعی میهمانی‌های "حمام زایمان نوین" لقب گرفته‌اند در چند سال گذشته بار‌ها خبرساز شده‌اند. در سال ۲۰۱۷، یکی از این میهمانی‌ها جرقه آتش سوزی در آریزونا را زد که یک هفته شعله کشید و ۴۵ هزار جریب را سوزاند.

در جریان آن میهمانی مردی که می‌خواست با هدف قرار دادن قوطی که معلوم نبود رنگ داخلش صورتی (دختر) یا آبی (پسر) است، خود و میهمانان را به اوج هیجان درباره جنسیت جنین برساند، موجب آتش گرفتن محتوای آن شد و همین کافی بود تا آریزونا یک هفته با مصایب این آتش سوزی بزرگ در ماه آوریل که هوا خیلی هنوز گرم نشده دست و پنجه نرم کند.

دنیس دیکی، پدر خانواده اکنون ۵ سال محکومیت تعلیقی و تحت نظارت پلیس بودن دریافت کرده و باید خسارات تعیین شده ۸ میلیون دلاری را بپردازد.

سال گذشته هم ترکش یک ترقه به پیشانی یک زن ۵۶ ساله خورد و او را که در یک میهمانی خانوادگی برای برملا شدن هویت جنین شرکت کرده بود در جا کشت.
 
ترقه‌بازی در مهمانی، علت آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا
فرماندار کالیفرنیا در ۵ ناحیه این ایالت وضعیت فوق العاده اعلام کرده است

در سه هفته گذشته و از ۱۵ ماه اوت تا کنون حدود ۱۰۰۰ آتش‌سوزی در کالیفرنیا آغاز شده که اکثر آن‌ها ناشی از رعد و برق و صاعقه بوده است. روز گذشته، یکشنبه ششم سپتامبر، گوین نوسام، فرماندار کالیفرنیا در ۵ ناحیه این ایالت وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد؛ سن دیگو، فرنسو، مادرا، سن برناردینو و فرنسو.

مقام‌ها در لس‌آنجلس برخی از مسیر‌های کوهپیمایی و پیاده‌روی در جنگل‌ها را به علت گرمای بیش از حد و احتمال آتش‌سوزی بسته‌اند. سازمان امداد و نجات منطقه اعیان نشین مالیبو در حومه لس‌آنجلس هم پس از آن که یک نفر به هنگام جنگل‌نوردی جان داد، از مردم خواسته به دامنه‌ها و ارتفاعات جنگل‌ها نروند.

منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین