جایزه «ونیز» برای فیلمی که به «جشنواره فجر» راهش ندادند!

جایزه «ونیز» برای فیلمی که به «جشنواره فجر» راهش ندادند!

شاید عجیب به نظر برسد که یک فیلم برای حضور در جشنواره فجر رد شود، اما در یک جشنواره مهم جهانی همچون "ونیز" جایزه بهترین فیلم افق نو و جایزه فیپرشی (جایزه انجمن جهانی منتقدان) را کسب کند. اما حالا دیگر جای تعجب ندارد، چرا که این اتفاق برای فیلم «دشت خاموش» ساخته احمد بهرامی افتاده است. کارگردان این فیلم، ماجرا را این گونه تعریف می‌کند: "سال گذشته «دشت خاموش» را به سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر دادیم، اما پذیرفته نشد، یعنی اصلاً نمی‌دانم فیلم را دیدند یا نه. درواقع یک نسخه ۱۱۰ دقیقه‌ای آماده کردیم و به دبیرخانه دادیم، ولی گویا این فیلم مدنظرشان نبود."
کد خبر: ۸۴۴۰۱
بازدید : ۱۷۴۸
۲۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۶
جایزه «ونیز» برای فیلمی که به «جشنواره فجر» راهش ندادند!
 
فرادید| اختتامیه هفتاد وهفتمین جشنواره فیلم ونیز شب گذشته به کار خود پایان داد و در بخش رقابتی افق‌های نو، فیلم «دشت خاموش» ساخته "احمد بهرامی" توانست جایزه بهترین فیلم این بخش و جایزه فیپرشی (جایزه انجمن جهانی منتقدان) را ازآن خود کند. این درحالی است که «دشت خاموش» به دلیل منع قانونی فیلم‌های ساخته شده با پروانه ویدیویی اجازه حضور در جشنواره فیلم فجر را نیافته بود.  

به گزارش فرادید، در بخش افق‌های نو ۱۹ فیلم از کشور‌های مختلف حضور داشتند، که در نهایت «دشت خاموش» توانست نظر داوران این بخش را به خود جلب کند. 

پس از اعلام بهترین فیلم بخش افق‌های نو، احمد بهرامی که در مراسم حضور نداشت، در ارتباط ویدئویی جایزه خود را به مردم ایران اهدا کرد.  

او در این ارتباط ویدئویی گفت که " از آلبرتو باربا و همکارانش که با شجاعت این جشنواره را در این شرایط سخت برگزار کردند، تشکر می‌کنم. ممنونم از دوست خوبم سعید بشیری تهیه کننده و مسعود امینی تیرانی فیلمبردار این اثر و همه همکارانم در ایران که در ساخت «دشت خاموش» در کنارم بودند. این جایزه را با افتخار به مردم سرزمینم ایران تقدیم می‌کنم که با وجود تحریم‌های سیاسی ناعادلانه روزگار سختی را سپری می‌کنند.  ارزوی سلامتی، شادی و صلح برای مردم دنیا دارم. "

البته جایزه «دشت خاموش» تنها دستاورد سینمای ایران از جشنواره ونیز نبود. «روح الله زمانی» بازیگر فیلم «خورشید» به کارگردانی "مجیدمجیدی" نیز توانست جایزه "مارچلو ماستریونی" برای بهترین بازیگر جوان پدیده هفتاد وهفتمین جشنواره ونیز را از آن خود کند.

اما نماینده سوم سینمای ایران هم که در این جشنواره حاضر بود، توانست یک جایزه جنبی در ونیز را دریافت کند. فیلم «جنایت بی دقت» به کارگردانی "شهرام مکری" که نویسندگی آن را "نسیم احمدپور و شهرام مکری" برعهده داشتند، جایزه بهترین فیلمنامه اورژینال را از انجمن منتقدان مستقل در جشنواره ونیز دریافت کردند.
 
با این حال فیلم «دشت خاموش» جایزه فیپرشی (جایزه انجمن جهانی منتقدان) را هم در این بخش دریافت کرد.

در پایان جشنواره فیلم ونیز که ۱۲ تا ۲۲ شهریور ماه در جزیره لیدو ونیز برگزار شد، سرانجام شیر طلایی به «عشایر» رسید؛ فیلمی که در روز آخر جشنواره به نمایش درآمد و توجه برخی از منتقدان را برانگیخت.

در نهایت هم جایزه شیر نقره‌ای بهترین کارگردان این دوره به کیوشی کوروساوا (Kiyoshi Kurosawa) برای فیلم "زن یک جاسوس"، جایزه بهترین بازیگر زن به "ونسا کربی" (Vanessa Kirby)، جایزه بهترین بازیگر مرد به "پیرفرانچسکو فاوینو" (Pierfrancesco Favino)، بهترین فیلمنامه به فیلم "پیرو" (The Disciple) و جایزه ویژه هیأت داوران به فیلم «نظم تازه» ساخته "میشل فرانکو" اعطا شد.

در بخش افق‌های نو هم، جایزه بهترین فیلم به «دشت خاموش» ساخته "احمد بهرامی"،  بهترین کارگردانی به "لاو دیازگ" برای فیلم شامپانزه «Genus Pan»، بهترین فیلمنامه به " پیترو کاستلیتو" برای «غارتگران»، بهترین بازیگر مرد به "یحیی محیانی" برای «مردی که پوستش را فروخت» و بهترین بازیگر زن به "خانسا باتم"ا برای فیلم «تماس زانکا» ساخته اسماعیل العراقی رسید. "
جایزه «ونیز» برای فیلمی که به «جشنواره فجر» راهش ندادند!

ماجرای راه ندادن «دشت خاموش» به جشنواره فجر چه بود؟

شاید عجیب به نظر برسد که یک فیلم برای حضور در جشنواره فجر رد شود، اما در یک جشنواره مهم جهانی همچون "ونیز" جایزه بهترین فیلم افق نو و جایزه فیپرشی (جایزه انجمن جهانی منتقدان) را کسب کند. اما حالا دیگر جای تعجب ندارد، چرا که این اتفاق برای فیلم «دشت خاموش» ساخته احمد بهرامی افتاده است.  

کارگردان این فیلم، ماجرا را این گونه تعریف می‌کند که سال گذشته «دشت خاموش» را به سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر دادیم، اما پذیرفته نشد، یعنی اصلاً نمی‌دانم فیلم را دیدند یا نه. درواقع یک نسخه ۱۱۰ دقیقه‌ای آماده کردیم و به دبیرخانه دادیم، ولی گویا این فیلم مدنظرشان نبود.

او در ادامه می‌گوید: "اتفاقاً ما به عنوان اولین جشنواره، فیلم را به فجر دادیم و من خیلی دوست داشتم «دشت خاموش» در این جشنواره دیده شود. اصلاً به نظرم همه جشنواره‌های جهانی یک طرف و جشنواره و مخاطب داخلی یک طرف؛ اتفاقاً جشنواره داخلی وزنه سنگین‌تری دارد. "

بهرامی در بیان علت رد شدن فیلم اش برای حضور در جشنواره فیلم فجر هم اشاره‌ای به قوانین عجیب وضع شده اشاره می‌کند و می‌گوید: " جشنواره فیلم فجر قوانینی دارد که به پروانه ساخت‌ها اهمیت می‌دهد، از آنجایی که پروانه ساخت «دشت خاموش» ویدیویی بود به نظرم این فیلم به همین دلیل پذیرفته نشد. "

کارگردان فیلم «دشت خاموش» که همچنان از این ماجرا ناراحت است، ادامه می‌دهد: "این موضوع از آن مسایلی است که اصلاً آن را نفهمیده‌ایم. خیلی از فیلمسازان مستقل بار‌ها گفته‌اند که این قانون درست نیست و چرا اجرا می‌شود. این قانون برای زمانی بوده که نگاتیو کارکرد داشته و حالا واقعاً بی‌معنی است. سال گذشته به ما گفتند اگر فیلمتان خوب باشد می‌توانیم کار‌هایی برایتان انجام دهیم، چون سالی چند فیلم پروانه خود را عوض کرده و به فجر راه پیدا می‌کنند، اما دوستان این کار را هم برای ما نکردند، یعنی سال گذشته هربار به ما می‌گفتند شورا برگزار نشد و فیلم را ندیدند. "

او در نهایت می‌گوید: "البته واقعاً دیدگاه من این نیست که دست‌اندرکاران جشنواره فیلم فجر نخواسته‌اند که فیلم من را ببینند و به فجر راه بدهند. بحث پیچیده‌تر از این حرف‌هاست، چون بالاخره این قانون هم از سوی دوستان سینماگر اعمال شده که از یک کره دیگر نیامده‌اند؛ یک خرد جمعی به این نتیجه رسیده که قانونی بگذارد برای عدم حضور فیلم‌هایی که با پروانه‌های ویدئویی ساخته شده‌اند؛ بنابراین مهم این است که این قانون باید عوض شود. "
 جایزه «ونیز» برای فیلمی که به «جشنواره فجر» راهش ندادند!

در «دشت خاموش» چه می‌گذرد؟

این فیلم در واقع دومین اثر سینمایی "احمد بهرامی" به حساب می‌آید. او که فیلم دوم اش را فارغ از محدودیت‌های زمانی و جغرافیایی می‌داند، معتقد است با به تصویر کشیدن شخصیت‌هایی خاکستری رنگ سعی کرده است قصه‌ای جهان‌شمول ارائه دهد.  
 
بهرامی در پاسخ به پرسشی درباره علت سیاه و سفید بودن فیلم، گفته است: "سیاه و سفید دیدن جهان فرصتی است که به واسطه عکس/سینما به ما ارائه شد و تماشای دنیا به این صورت بسیار هیجان‌انگیز است. "

فیلم دشت خاموش، داستان مردی به نام لطف الله است، که به عنوان پیشکار در یک کوره آجرپزی کار می‌کند و رابط میان صاحب کوره و کارگران است. مالک کوره روزی همه کارگران را جمع کرده و خبری را به آن‌ها می‌دهد که زندگی همه کارگران را دچار دگرگونی می‌کند.

کارگردان اثر، در مورد داستان فیلم می‌گوید: "فیلم من درباره روابط پیچیده زندگی یک سری کارگر با کارفرمایان یک کوره آجرپزی است. در حقیقت فیلمی درباره مسایل بین کارگران و کارفرمایان ساخته‌ایم. البته این موضوع را به صورت یک سویه روایت نکرده و مشکلات را فقط به گردن کارفرما یا کارگر نینداخته‌ایم. درواقع یک قصه کمی عاشقانه را در کنار زندگی کارگران روایت کرده‌ایم که با یکدیگر درگیری‌هایی هم دارند. "

علی باقری، فرخ نعمتی، مهدیه نساج، ناصر علاقمندان، مجید فرهنگ، تورج الوند، نرگس امینی، محسن یگانه، راضیه ایرانی، شقایق آقا زاده، مهتاب خوش منش، پارسا و آرشا سبحانی، اهورا و برسام بهرامی و مینا سرقره بازیگران «دشت خاموش» هستند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین