پلیس فدرال آمریکا در تعقیب هکر ۱۹ ساله ایرانی؛ ماجرا چیست؟

پلیس فدرال آمریکا در تعقیب هکر ۱۹ ساله ایرانی؛ ماجرا چیست؟

برخی از مقامات آمریکایی همچنان معتقدند که هکر ایرانی و فلسطینی هر دو به نیابت از حاکمیت‌های خود دست به اقدمات سایبری زده اند. در این راستا جان سی دمرس، دستیار دادستان کل امنیت ملی در بیانیه‌ای مدعی شده "اقدامات خلاف و غیرقانونی این دو نفر در حمایت ونیابت از یک حکومت بی‌ثبات کننده باعث شده که آن‌ها تحت تعقیب قرار بگیرند و از دست عدالت فراری باشند. " اما براساس گزارش رسانه «ان بی سی نیوز» و بنا به کیفرخواست صادره از سوی وزارت دادگستری آمریکا، این دو نفر به همکاری با حکومت ایران متهم نشده‌اند.
کد خبر: ۸۴۶۴۵
بازدید : ۳۸۱
۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۹
پلیس فدرال آمریکا در تعقیب هکر ۱۹ ساله ایرانی؛ ماجرا چیست؟
 
فرادید| وزارت دادگستری آمریکا به تازگی یک هکر ایرانی را به حمله سابیری متهم کرده و پلیس فدرال نیز طی اطلاعیه‌ای این هکر ۱۹ ساله را تحت تعقیب قرار داده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که هکر جوان ایرانی به تازگی تحصیلات خود را در مقطع دیپلم در رشته علوم انسانی به اتمام رسانده است. بهزاد محمدزاده این حمله‌های سایبری را در صفحه اینستاگرامش تایید کرده است.

به گزارش فرادید، ماجرا از آنجا آغاز شد که در سال ۲۰۱۸ و همزمان با شهادت سردار سلیمانی ۵۱ وب سایت آمریکایی مورد حمله سایبری قرار گرفتند. همان روز‌ها آمریکایی ها این حمله‌ها را به نهاد‌های نظامی در ایران نسبت دادند و رسانه‌های آمریکایی هم این حمله‌ها را اقدامی تلافی جویانه برای انتقام خون ژنرال سلیمانی معرفی کردند.  

اما حالا وزارت دادگستری آمریکا با صدور کیفرخواستی «بهزاد محمدزاده»، ۱۹ ساله وساکن ایران و «مروان ابوسرور» ۲۵ ساله و ساکن فلسطین را مسئول حمله‌های سایبری به سایت‌های آمریکایی معرفی و برای آن‌ها مجازات زندان و جریمه نقدی در نظر گرفته است.
 
حکم کیفرخواست محمدزاده و ابومسرور را دفتر اندرو ای. للینگ، وکیل دادگستری ایالات متحده در ناحیه ماساچوست منتشر کرده است. براساس این کیفرخواست، وزارت دادگستری ایالات متحده برای محمدزاده و ابوسرور، ۱۰ سال زندان و پرداخت غرامت ۲۵۰ هزار دلاری تعیین کرده است.

با این حال نیویورک تایمز در گزارشی اعلام کرده که بهزاد محمدزاده پس از شهادت سردار سلیمانی، ۵۱ وب سایت را در ایالات متحده هک و در آن‌ها تصاویر ژنرال سلیمانی، پرچم ایران و پیام‌هایی از جمله "مرگ بر آمریکا" به نمایش گذاشته است.

براساس کیفرخواستی که به تازگی در اختیار نیویورک تایمز قرار گرفته، بهزاد محمدزاده از سال ۲۰۱۸ تاکنون بیش از ۱۱۰۰ سایت را در جهان هک کرده و در لوگوی این سایت‌ها پیام‌هایی به طرفداری از ایران منتشر کرده است.

همچنین در این کیفرخواست آمده است که آقای ابوسرور علناً ادعا کرده که بیش از ۳۰۰ وب سایت را با پیام‌هایی به طرفداری از اسلام و فلسطین هک کرده است.

پلیس فدرال آمریکا (FBI) به تازگی با انتشار اطلاعیه‌ای در صفحه رسمی توئیترش اعلام کرد که «بهزاد محمدزاده»، ۱۹ ساله وساکن ایران و «مروان ابوسرور» ۲۵ ساله و ساکن فلسطین را تحت تعقیب قرار داده است.  

FBI همچنین با انتشار پوستر‌های تحت تعقیب این دو، از مردم خواسته در صورت داشتن اطلاعات در مورد آن ها با مقامات تماس بگیرند.

جوزف بوناولونتا، مامور ویژه دربخش اف‌بی‌آی بوستون هم گفته "این افراد اکنون تحت پیگرد اف‌بی‌آی قرار دارند و دیگر نمی‌توانند بدون خطر دستگیر شدن، آزادانه به خارج از ایران یا فلسطین سفر کنند. "

وزارت دادگستری آمریکا در این کیفرخواست مدعی شده که این دو هکر از سال ۲۰۱۹ کار مشترک خود را آغاز کرده اندو از آن سال تاکنون سایت‌های بسیاری را مورد حمله قرار داده اند.  

تاکنون مشخص نشده که ۵۱ سایت هک شده آمریکایی شامل کدام وب سایت‌ها بوده اند. اما گزارش نیویورک تایمز نشان می‌دهد که وب سایت یک آژانس فدرال آمریکا و برنامه کتابخانه سپرده گذاری فدرال احتمالا جز ۵۱ سایت آمریکایی هک شده توسط بهزاد محمد زاده بوده اند.  
 
محمدزاده ودیگر هکرهای ایرانی پس از هک سایت های خارجی پیام "این تنها بخش کوچکی از توانایی سایبری ایران است!" را در آن ها منتشر کرده اند.  
 

هدف هکر ایرانی چه بود؟

برخی از مقامات آمریکایی همچنان معتقدند که هکر ایرانی و فلسطینی هر دو به نیابت از حاکمیت‌های خود دست به اقدمات سایبری زده اند. در این راستا جان سی دمرس، دستیار دادستان کل امنیت ملی در بیانیه‌ای مدعی شده "اقدامات خلاف و غیرقانونی این دو نفر در حمایت ونیابت از یک حکومت بی‌ثبات کننده باعث شده که آن‌ها تحت تعقیب قرار بگیرند و از دست عدالت فراری باشند. "
 
ژنرال پال میکی ناکاسونی،‌ رئیس آژانس امنیت ملی و ریاست فرماندهی سایبری ایالات متحده آمریکا هم به تازگی مدعی شده که ایران به کارزارهای تاثیر‌گذاری آنلاین، فعالیت‌های جاسوسی، رخنه کردن (هک کردن)، و حملات علیه نهادهای دولتی و بخش‌های صنعتی می‌پردازد.

اما براساس گزارش رسانه «ان بی سی نیوز» و بنا به کیفرخواست صادره از سوی وزارت دادگستری آمریکا، این دو نفر به همکاری با حکومت ایران متهم نشده‌اند.

البته گزارش نیویورک تایمز نشان می‌دهد که بهزاد محمدزاده این اقدام را خود جوش و برای دیده شدن انجام داده است.  

این روزنامه آمریکایی به نقل از کیفرخواست وزارت دادگستری نوشته که بهزاد محمدزاده پس از هک سایت‌های مورد نظرش علاوه بر نمایش تصاویر ژنرال سلیمانی و شعار‌های ضدآمریکایی، بازدید کنندگان را به صفحه عمومی اینستاگرام خود هدایت می‌کرد.

در صفحه اینستاگرام او ۴۰۰ پست منتشر شده که محتوای آن‌ها فعالیت‌های هکری بهزاد محمد زاده بوده است.

نکته جالب توجه اینجاست که برخی از کاربران ادعا‌های مطرح شده از سوی بهزاد محمدزاده را رد کرده بودو معتقد بودند که ادعا‌های مطرح شده  فراتر از توانایی اوست. محمدزاده نیز در تایید ادعایش لیست تمامی سایت‌های هک شده را منتشر کرده بود.

اما حالا پس از اعلام حکم دادگستری آمریکا، بهزاد محمدزاده بیشترپست‌های مرتبط با فعالیت‌های سابیری اش را حذف کرده و در استوری خود نوشت: سلیمانی یک شخص نبود او یک عقیده بود عقیده‌ها نمی‌میرند. "

او با برچسب گذاری صفحه پلیس فدرال آمریکا (FBI) استوری خود را خطاب به آن‌ها نوشته است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین