بهترین راه مواجهه با کودک لجباز چیست؟

بهترین راه مواجهه با کودک لجباز چیست؟

از طرف دیگر باید روش «خاموشی» را اعمال کرد، به این مفهوم که والدین در مقابل رفتار‌های منفی کودک هیچ واکنش کلامی، دیداری و شنیداری انجام نمی‌دهند
کد خبر: ۸۴۶۴۷
بازدید : ۸۴۷۲
۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۹
بهترین راه برخورد با کودک لجباز چیست؟
 
لجبازی به شکل‌ها و دلایل مختلف در کودکان بروز می‌کند، معمولا این واژه را درباره کودکان زیر ۳ سال با احتیاط به کار می‌برند، چون در بیشتر این کودکان، این نوع واکنش رفتاری، هدف دار نیست و کودک به علت مشکلات جسمی و یا تعارضات درونی، مشکلات خود را به صورت گریه، نق زدن، پرخاشگری، بی خوابی، امتناع از خوردن غذا و بی اختیاری ادرار و مدفوع نشان می‌دهد.
 

مشکل اصلی را بیابید

در این گونه موارد باید به دنبال پی بردن به علت مشکل و رفع آن بود. واکنش‌هایی نظیر تنبیه کودک و یا بی توجهی به او می‌تواند زمینه ساز ایجاد تصویری نامطلوب از والدین در ناخودآگاه کودک باشد که بعد‌ها به شکل خشم هدف دار خود را نشان می‌دهد.

بهترین راه برخورد با کودک لجباز چیست؟
با کودک مدارا کنید

با اینگونه کودکان باید مدارا کرد و ابتدا زمینه‌های بروز لجبازی را شناسایی کرد، سپس کودک را از آن دور کرد، به عنوان مثال کودکی را که در بازار از والدین می‌خواهد هرچیزی را برایش بخرند، نباید به بازار بُرد و همیشه درباره برآوردن خواسته هایش یک چیز دیگر را باید جایگزین کرد مثل ابزار پلاستیکی به جای واقعی و دور نگاه داشتن وسایل خطرناک از دسترس کودک. اما کودکان پس از پایان سه سالگی و آغاز چهار سالگی وارد حیطه اجتماعی می‌شوند و رفتار‌های مختلف را از یکدیگر می‌آموزند و با الگوبرداری منفی سعی می‌کنند در رابطه با والدین خود آن را اجرا کنند و این امر تا حدود زیادی آگاهانه و هدفمند است و کودک با آزمون و خطا‌هایی که می‌کند سعی در به زانو درآوردن والدین و تسلیم آن‌ها در برابر خواسته هایش دارد و با این کار به سیطره قدرت خود و خود محوری اش ادامه می‌دهد و برای این کار، بهانه‌هایی نیز برای خود دارد مانند وجود رقیبی به عنوان برادر و یا خواهر کوچک‌تر و یا به علت رفتن به مهد کودک و یا مواردی از این قبیل، این گروه از کودکان، اعتماد به نفس پایینی دارند و نسبت به دیگر کودکان تعارضات درونی بیشتری دارند و سطوح ترس و اضطرابشان بالاتر از همسالانشان است.
 

به کودک میدان دهید

برای درمان لجبازی کودکان در ابتدا باید روی استقلال آن‌ها به شکل عملی و فکری کار شود، والدین باید به کودک میدان دهند تا خودش کار‌های شخصی اش را انجام دهد و در برخی زمینه‌ها نظر او را جویا شوند، فعالیت‌هایی از این قبیل با عث خودباوری بیشتر کودک و جلب توجه به صورت مثبت می‌شود و انرژی بالقوه کودک را به سمت مثبت هدایت می‌کند.


اعمال روش خاموشی

از طرف دیگر باید روش «خاموشی» را اعمال کرد، به این مفهوم که والدین در مقابل رفتار‌های منفی کودک هیچ واکنش کلامی، دیداری و شنیداری انجام نمی‌دهند و گویی چیزی را ندیده اند، کودک پس از چند بار تکرار رفتار منفی، به علت دریافت نکردن پاسخ، پی می‌برد که کارش بیهوده است.
 
بهترین راه مواجهه با کودک لجباز چیست؟

روش تقویت رفتار ناهمساز

وقتی شدت رفتار‌های کودک نسبت به قبل کاهش یافت والدین باید روش «تقویت رفتار نا همساز» را اجرا کنند، یعنی رفتار مقابل رفتار منفی کودک را به محض سر زدن از کودک، تقویت کنند، مثلا کودکی که گریه می‌کند به محض آن که ساکت شد، توسط والدین مورد توجه و تشویق قرار گیرد.


رژیم غذایی مناسب

شاخص‌های دیگری که باید در نظر داشت، استفاده از رژیم غذایی صحیح است، مصرف بیش از اندازه سردی‌ها، تنقلات، کاکائو، نمک و سرکه باعث تحریکات عصبی کودک و تماشای تلویزیون و بازی‌های رایانه‌ای بیش از یک ساعت در روز باعث تشکیل امواج مخرب در مغز کودک و عصبانیت او می‌شود، کم خوابیدن کودک نیز باعث افزایش لجبازی می‌شود، خواب شب مهم‌تر از خواب روز است، چون در خواب روزانه عواملی نظیر نور و صدا باعث بر هم خوردن ریتم خواب می‌شود و کودک با وجود خواب زیاد، پس از بیداری آرامش ندارد.
 

مراجعه به مشاور

درباره لجبازی‌های شدید کودکان که گاه به صورت گریه‌های طولانی و کبودی لب‌ها و واکنش‌های غیر عادی خود را نشان می‌دهد، بررسی امواج مغز کودک و مراجعه به روان پزشک و روان شناس کودک ضرورت دارد.
 
منبع: خراسان
برچسب ها: کودک روانشناسی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین