انقراض زمین نزدیک است؟!

انقراض زمین نزدیک است؟!

با این حال اگر به مسیر فعلی ادامه دهیم چنین آینده‌ای در انتظار ماست؛ و این نه فقط خبر بدی برای پنگولین‌ها بلکه خبری بد برای همه ماست.
کد خبر: ۸۵۳۸۴
بازدید : ۲۹۶۴
۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۴
انقراض زمین نزدیک است؟!
به گفته سازمان ملل اقدامات بیشتر ۷۵ درصد سطح خشکی‌ها را به طور قابل توجهی عوض کرده

درحالی که تقریبا ۱۵۰ رهبر جهان برای سخنرانی در اجلاس روز چهارشنبه تنوع زیستی سازمان ملل در نوبت بودند، چشم اندازی تیره از وضعیت محیط زیست ترسیم شد. "خانه آتش گرفته و ما همه در خانه محبوس هستیم، به خاطر یک بیماری که ناشی از سوءمدیریت طبیعت است. "

این سخنان اینگر اندرسون سرپرست برنامه محیط زیست سازمان ملل بود که یک روز پیشتر در گزارشی به اعضا ارائه شد. اندرسون اضافه کرد: "فکر می‌کنم داریم به این درک می‌رسیم که اگر از طبیعت مراقبت نکنیم، ممکن است از تنگه‌های خطرناک سر در آوریم. "

با توجه به همه گیری کرونا که باعث بحرانی اجتماعی و اقتصادی شده، رهبران جهان تحت فشار فزاینده‌ای هستند به قول خود برای معکوس کردن روند تخریب جهان طبیعی عمل کنند.

چرا این اجلاس مهم است؟
هدف این اجلاس "برجسته کردن بحرانی است که بشریت در اثر تحلیل رفتن تنوع زیستی با آن روبروست، و تاکید بر نیاز فوری به اقداماتی در این زمینه برای توسعه پایدار. ".

اما تعهدات واقعی برای گام برداشتن به سوی حفظ طبیعت در کنفرانس تنوع زیستی ۲۰۲۱ سپرده خواهد شد. انتظار می‌رود در آن کنفرانس، که به دلیل همه گیری کرونا عقب افتاد، کلیه کشور‌ها یک چارچوب تازه تنوع زیستی را که در عمل پیمانی جهانی برای قرار دادن طبیعت در مسیر احیا تا سال ۲۰۳۰ است بپذیرند.

اما یک گزارش سازمان ملل، که همین دو هفته پیش منتشر شد، فاش کرد که هیچ یک از ۲۰ هدف تنوع زیستی که کشور‌ها در سال ۲۰۱۱ از آن حمایت کرده بودند کاملا محقق نخواهد شد.

آن اهداف بلندپروازانه بود و همه جنبه‌های تلاقی زندگی ما با جهان طبیعی را در برمی گرفت.

این‌ها مسائلی از جمله کاهش نابودی زیستگاه‌های طبیعی مثل جنگل‌ها و حفاظت از ارزشمندترین مناطق طبیعی برای حیات وحش تا اصلاحات اساسی اقتصادی مثل حذف یارانه برای "فعالیت‌های زیانبار" از جمله شیوه‌های فشرده و آلاینده زراعی و ماهیگیری را شامل می‌شد.
 
انقراض زمین نزدیک است؟!
بسیاری از پستانداران عالی از جمله این نوع میمون با کاهش جمعیت روبرو هستند

شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین، که میزبان کنفرانس ۲۰۲۱ خواهد بود در نطقی از پیش ضبط شده در جلسه روز چهارشنبه به تعهد کشورش بر وارونه کردن روند نابودی تنوع زیستی تاکید کرد. او گفت: "ما باید راهی برای همزیستی و مدارا با طبیعت پیدا کنیم. "
 
شی همچنین بر نیاز به بهبود اقتصادی تاکید کرد و گفت که توسعه سبز "پتانسیل بهبود با کیفیت اقتصادی بعد از همه گیری کووید را افزایش می‌دهد. "

"ما باید درک کنیم که راه حل‌ها در طبیعت نهفته اند تا به برد-برد برسیم. "

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، در یک پیام از پیش ضبط شده بر وضعیت ناگوار پنگولین (مورچه خوار پولک دار) که در معرض خطر شدید انقراض است تاکید کرد. او گفت: "فکر نمی‌کنم هیچ یک از ما بخواهیم جهانی را برای دیگران به ارث بگذاریم که در آن موجودی چنین جالب، کوچک و حیرت انگیز برای نسل‌های آینده غریب است، همانطور که دایناسور‌ها امروز برای ما غریب اند. "

"با این حال اگر به مسیر فعلی ادامه دهیم چنین آینده‌ای در انتظار ماست؛ و این نه فقط خبر بدی برای پنگولین‌ها بلکه خبری بد برای همه ماست. "

با این حال سیاست دولت بریتانیا در این زمینه زیر ذره بین است. پروفسور کیت جونز از دانشگاه کالج لندن (یو ال سی) که درباره رابطه طبیعت و سلامت انسانی مطالعه می‌کند "افت بسیار شدید و تاریخی" تنوع زیستی بریتانیا را "وحشتناک" خواند.

انقراض زمین نزدیک است؟!
حشرات با گرده افشانی نقش بزرگی در تغذیه ما دارند

این بار چه فرقی می‌کند؟
اینگر اندرسون پافشاری کرد که "تریلیون‌ها دلاری که به دلیل همه گیری صرف مشوق‌های اقتصادی می‌شود" فرصتی آرمانی برای سرمایه گذاری در رشد پایدار فراهم می‌کند. او گفت: "ما مسلما نمی‌خواهیم به شیوه‌های زیانبار سابق برگردیم. "

الیزابت ماروما مرما، دبیر اجرایی کنوانسیون سازمان ملل در امور تنوع زیستی، گفت: "کسب و کارها، بانک ها، جوان‌ها - همه آماده اقدام هستند. این آخرین شانس ماست و همه باید در آن نقش داشته باشیم. " پروفسور جونز توضیح داد که با نابود کردن جهان طبیعی "ما اکنون داریم به دارایی خود صدمه می‌زنیم. پس نظام‌های مالی باید تغییر کنند. "

او افزود: "با تغییر اقلیم خانه ما لبه پرتگاه است و به زودی سقوط خواهد کرد. نابودی تنوع زیستی و تغییر کاربری زمین‌ها همچنین به این معنی است که خانه ما آتش گرفته - منحنی کنونی حرکت ما پایدار نیست پس باید کاری کنیم. "

"در مقطع حاضر بیش از هر زمان درباره این موضوع سخن گفته و عمل می‌شود، و من حالا امیدوارتر از هر زمان دیگر در گذشته هستم، هرچند این استاندارد خیلی بالایی نیست."

انقراض زمین نزدیک است؟!همه گیری جاری اولین باری نیست که عوامل بیماری زا از حیوان به انسان منتقل می‌شود - گربه زباد ۲۰۰۴ در بازار حیوانات وحشی در چین
 
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین