برندگان جایزه ادبی مدیسی معرفی شدند

برندگان جایزه ادبی مدیسی معرفی شدند

رمان «قلب مصنوعی» نوشته کلوئی دلوم که از سوی انتشارات سوئی منتشر شده بود برنده جایزه مدیسی در بخش رمان فرانسوی شد.
کد خبر: ۸۶۸۰۱
بازدید : ۵۸۲
۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۷
برندگان جایزه ادبی مدیسی معرفی شدند
 
فرادید| هیئت داوران جایزه معتبر مدیسی (به فرانسوی: Prix Médicis) روز جمعه (۶ نوامبر) اسامی برگزیدگان این جایزه را در بخش رمان فرانسوی، غیر فرانسوی و آثار غیرداستانی در سال ۲۰۲۰ انتخاب و معرفی کردند.

به گزارش فرادید؛ رمان «قلب مصنوعی» نوشته کلوئی دلوم که از سوی انتشارات سوئی منتشر شده بود برنده جایزه مدیسی در بخش رمان فرانسوی شد.

هیئت داوران ضمن تحسین نویسنده این اثر برای جسارت در آزمودن اشکال مختلف نوشتار، رمان او را سبک و خوش‌خوان و سرشار از طنزی لطیف توصیف کردند.

رمان «قلب مصنوعی» درباره یک افسر مطبوعاتی ۴۶ ساله مجرد است که به همراه گربه خود زندگی می‌کند و می‌کوشد تا از محنت تنهایی خود با کار کردن زیاد در یک انتشاراتی بزرگ بکاهد.

جایزه مدیسی در بخش رمان غیر فرانسوی نیز به رمان شاعرانه «گردشگری تنها میان جمعیت» نوشته آنتونیو مونوز مولینا از انتشارات سوئی تعلق گرفت.

هیئت داوران درباره این رمان گفت: «نویسنده اسپانیایی در این رمان قدرت ادبیات و قدرت تخیل را که تنها ابزار ارزشمند برای بازسازی زندگی است به تصویر می‌کشد و به ما امکان این را می‌دهد که در این دوران قرنطینه در شهر‌ها و رویا‌ها همگام با او قدم بزنیم.»

خاک منجمد» نوشته «اوا بالتازار»، «نیمه دیگر تو» نوشته «بریت بنت»، «نور تابستان» اثر «جان کالمان استفانسون» و «فضای شهر چینی» نوشته «چارلز یو» از جمله آثاری بودند که در فهرست نامزد‌های نهایی بخش بهترین رمان خارجی امسال قرار داشتند؛ و در بخش آثار غیرداستانی نیز اثر «پایان نبرد» نوشته کارل اوه کناسگور از انتشارات دنوئل موفق شد از میان ۱۲ اثر منتخب در مرحله دوم برگزیده شود.

برندگان جایزه مدیسی در حالی اعلام شدند که اغلب جوایز مهم فرانسوی معرفی برگزیدگان خود را به دلیل همبستگی با تعطیلی کتابفروشی‌ها در این کشور به تعویق انداخته‌اند. اما جایزه مدیسی گفته بود که برنامه خود را طبق روال قبلی ادامه می‌دهد. با این‌حال ماری داریوسک، رئیس هیئت داوران این جایزه زمانی‌که فهرست برندگان را به صورت زنده از رادیو فرانس انتر زنده معرفی کرد در حمایت از کتابفرشی‌های مستقل فرانسه گفت «این کتابفروشان هستند که برای نجات کتاب می‌کوشند و من به خوانندگان مدیسی می‌گویم بروید و کتاب‌های خود را از کتابفروشی‌ها خریداری کنید.»

«وسوسه» نوشته لوک لانگ، نویسنده فرانسوی، «میس ایسلند» نوشته اوا اولا فسدوتیر و «فراموش کرده‌ام» نوشته بول اوژیه به ترتیب به عنوان برندگان جایزه مدیسی در بخش رمان فرانسوی، غیرفرانسوی و غیرداستانی در سال ۲۰۱۹ معرفی شدند.
 

جایزه ادبی مدیسی

برندگان جایزه ادبی مدیسی معرفی شدند
 
جایزه ادبی «مدیسی» در سال ۱۹۵۸ راه‌اندازی شد تا نویسندگان خلاق را با وجود ناشناخته بودن‌شان در دنیای ادبیات مورد تقدیر قرار دهد. این جایزه در سال‌های اولیه تنها ویژه بهترین رمان فرانسوی بود، اما در سال‌های بعد بخش رمان خارجی و سپس بخش مجموعه مقالات نیز به آن افزوده شد واز سال ۱۹۷۰ به آثار ادبی ترجمه شده نیز اهدا می‌شود. از میان نویسندگان سرشناسی که تاکنون موفق به دریافت جایزه رمان خارجی «مدیسی» شده‌اند می‌توان به «پل استر»، «دوریس لسینگ»، «خولیو کورتاسار»، «اورهان پاموک»، «میلان کوندرا»، «اومبرتو اکو» و «فیلیپ راث» اشاره کرد.


نامزد‌های اولیه جایزه مدیسی


در شهریور امسال بود که نامزد‌های اولیه جایزه ادبی مدیسی ۲۰۲۰ اعلام شدند و طی آن ۱۵ رمان فرانسوی و ۱۳ رمان ترجمه‌شده در فهرست نامزد‌های اولیه جایزه ادبی مدیسی قرار گرفتند.

به نقل از اکتوالیته: هیات داوران جایزه ادبی «مدیسی» فهرست متشکل از نامزد‌های اولیه این جایزه ادبی را اعلام کرد. به این ترتیب ۱۵ رمان فرانسوی و ۱۳ رمان خارجی برای راه یافتن به دور دوم این رقابت که نتیجه آن در دوم اکتبر مشخص خواهد شد با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.
 
برندگان جایزه ادبی مدیسی معرفی شدند

«یوگا» نوشته «امانوئل کاره»، «بانوی روراست» نوشته «لیز چارلز»، «زحل» به قلم «سارا شیش»، «قلب مصنوعی» اثر «کلوئه دلوم»، «سرگیجه بزرگ» اثر «پییر دوکروزه»، «دختر پدر» نوشته «لور گوژ»، «ناهنجاری» به قلم «هرو لو تلیر»، «دباغی» اثر «سلیا لوی»، «شیاطین» نوشته «سیمون لیبراتی»، «احمق‌های من» نوشته «ژان پیر مارتین»، «یک استخر شنا در کویر» اثر «دیانا مازلوم»، «داستان‌های شب» نوشته «لوران موینیه»، «کمدی‌های فرانسوی» نوشته «اریک رینهارد»، «مسیر خرده‌های کاغذ رنگی» اثر «مری ایو تو» و «تز، زندگی جدید او» به قلم «کامیل دتولدو» ۱۵ اثر فرانسوی راه‌یافته به فهرست اولیه جایزه مدیسی ۲۰۲۰ بودند.

در فهرست ۱۳ رمان خارجی نیز «لایه منجمد دائمی اعماق زمین» نوشته «اوا بالتسار»، «نیمه دیگر خودت» نوشته «بریت بنت»، «غبار آمریکایی» اثر «جنین کامینز»، «شیرها» نوشته «لوسی المان»، «پنجره جنوبی» نوشته «گیدیر الیاسون»، «پادشاهی والا» نوشته «یا گیاسی»، «آریا» به قلم «نازنین حضار» (نویسنده ایرانی)، «بهای زندگی» اثر «دبورا لوی»، «آپرگون» نوشته «کالم مک کین»، «یک نفر در میان جمع» نوشته «آنتونیو مونور مولینا»، «پسران عشق» نوشته «قاضی رابیحاوی»، «نور تابستان و سپس نور شب» نوشته «جان کالمان استفانسون» و «فضای شهر چینی» نوشته «چارلز یو» قرار داشتند

برندگان نهایی جایزه مدیسی ۲۰۲۰ در ششم نوامبر معرفی شدند و کلوئی دلوم با رمان «قلب مصنوعی» برنده جایزه امسال در بخش رمان فرانسوی زبان شد. سال گذشته جایزه بهترین رمان فرانسوی رقابت ادبی «مدیسی» به رمان «وسوسه» نوشته «لوک لانگ» رسید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه