قیمت طلا و دلار دوباره می‌ریزد؟

قیمت طلا و دلار دوباره می‌ریزد؟

در حالی که هفته‌های گذشته قیمت دلار تا کانال ۲۲ تومان عقب نشینی کرد، با سکوت سیاستگذار پولی- ارزی و عدم تزریق ارز به بازار، بار دیگر دلار به کانال ۲۸ هزار تومان بازگشت. البته در این میان عدم اطمینان از پیروزی قطعی جو بایدن نیز باعث شد تا این ارز در برابر افت قیمت مقاومت نشان دهد.  
کد خبر: ۸۷۰۷۴
بازدید : ۵۰۵۰
۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۶
طلا و دلار دوباره می‌ریزند؟
 
فرادید| قیمت دلار در حالی که ماه گذشته روند رو به رشد خود را طی می‌کرد، وارد کانال ۳۲ هزار تومان شد. اما حالا به کانال ۲۶ هزار تومان بازگشته است. قیمت انواع سکه و طلا نیز از ماه گذشته تاکنون ریزش بین ۲۰ تا ۲۵ درصدی را تجربه کرده است. البته کارشناسان اقتصادی پیش بینی می‌کنند در هفته‌های آینده قیمت دلار و طلا باز هم با افت قیمت مواجه شود.

به گزارش فرادید، وضعیت بازار ارز و طلا تا روز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روند رو به رشدی را طی می‌کرد و همه نشانه‌ها حاکی از پیروزی دونالد ترامپ بود. اما با چرخش آراء در ایالت‌های کلیدی به سوی جو بایدن، قیمت‌ها در دو بازار ارز و طلا شروع به ریزش کردند.  

این ریزش‌ها در بازار دلار بیشتر نمود پیدا کرد. به شکلی که قیمت دلار از کانال ۳۰ هزار تومان یک باره تا کانال ۲۲ هزار تومان عقب نشینی کرد. در بازار سکه و طلا نیز در طول ۲۴ ساعت ۵ تا ۱۰ درصد افت قیمت اتفاق افتاد.  

اما این ریزش ادامه دار نبود و دلار دوباره کانال ۲۸ هزار تومان بازگشت. بازار سکه و طلا نیز نوسانی شد.

با این وجود، در طول روز‌های گذشته با ورود سیاستگذار پولی و ارزی، بازار دلار و طلا دوباره وارد نوسان قیمتی شده است. به شکلی که دلار در محدوده ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان در نوسان قرار دارد.  
در بازار جهانی طلا نیز، با انتشار خبر موفقیت واکسن کرونای فایزر انس طلا کف قیمتی ۱۸۵۰ دلار را لمس کرد. حالا با گذشت یک هفته از این خبر انس طلا حدود ۴۰ دلار افزایش یافته است. اما بیشترین اثرگذاری قیمتی بر بازار سکه و طلا در ایران را بازار دلار دارد. در واقع قیمت طلا تا حدود زیادی به قیمت روزانه دلار وابسته است.  

در حال حاضر، قیمت دلار در بازار آزاد برای فروش به ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان و سکه طلای تمام طرح جدید هم ۱۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسیده است. در ۲۶ مهرماه ۹۹ نیز قیمت دلار ۳۲ هزار و ۲۰۰ تومان و سکه طلای تمام طرح جدید هم با قیمت ۱۶ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان فروخته می‌شد.
طلا و دلار دوباره می‌ریزند؟

سمت و سوی بازار طلا وسکه 

هم اکنون بازار طلا و سکه با اونس جهانی، وضعیت واکسن کرونا و قیمت دلار چشم دوخته است. در صورتی که انس جهانی در روز‌های آینده بار دیگر به کانال ۱۹۰۰ دلار بازنگردد، احتمالا بازار سکه و طلا همچنان کساد خواهد بود. از سوی دیگر شرکت‌های فایزر آمریکا و سینوفارم چین اعلام کرده اند که تا پیش از پایان سال ۲۰۲۰ میلیاردی واکسن کرونا را عرضه خواهند کرد.  

در چنین شرایطی می‌توان انتظار داشت که انس جهانی طلا تا دو ماه آینده نوسانی باشد و با عرضه واکسن کرونا از کف ۱۸۵۰ از هم عقب‌تر بنشیند.

اما در این میان نباید این مسئله را هم نادیده گرفت که هر نوع افزایش ریسک در صحنه جهانی راه را برای صعود مجدد طلا به محدوده ۱۹۰۰ دلار باز خواهد کرد.

البته به نظر می‌رسد که در حال حاضر بیشتر افت قیمت در دارایی طلا تحت‌تاثیر کاهش بهای ارز‌های خارجی در بازار داخلی باشد.
 
با این حال وجود، در حال حاضر بسیاری از کارشناسان بر این باورند که حباب قیمت سکه با قیمت کنونی دلار تخلیه شده است. اما در صورت کاهش قیمت دلار قیمت این فلز گران بهاء بار دیگر با افت مواجه خواهد شد. 
طلا و دلار دوباره می‌ریزند؟

سرنوشت نوسانی دلار 

در حالی که هفته‌های گذشته  قیمت دلار تا کانال ۲۲ تومان عقب نشینی کرد، با سکوت سیاستگذار پولی و ارز و عدم تزریق ارز به بازار بار دیگر دلار به کانال ۲۸ هزار تومان بازگشت. البته در این میان عدم اطمینان از پیروزی قطعی جو بایدن نیز باعث شد تا این ارز در برابر افت قیمت مقاومت نشان دهد.  

اما حالا با قطعی شدن پیروزی جو بایدن، بازار ارز دچار نوسان شده است. در این میان دلار تا کانال ۲۶ هزار تومان عقب نشینی کرده است.  

در این میان بانک مرکزی هم اعلام کرده که بازار ارز را به حال خود رها نمی کند واجازه افزایش غیرمنطقی را به بازار ارز نمی دهد. با این وجود قرار است بانک مرکزی با اعمال سیاست‌های جدید کنترل این بازار را در دست بگیرد. البته همتی، رئیس بانک مرکزی در اولین اقدام ناظر بازار ارز را تغییر داده تا سیاست‌های تازه این بانک به سرعت اعمال شود.  

کارشناسان اقتصادی معتقدند که با توجه به نقش مهم اداره صادرات بانک مرکزی در قاعده‌گذاری برای بازار ارز و بازوی اجرایی بانک مرکزی در حوزه ارزی، تغییر مدیر اداره صادرات بانک مرکزی اتفاق مهمی در حوزه ارزی محسوب می‌شود.

با این حال، در صورتی که بانک مرکزی تزریق ارز به بازار را از سر بگیرد، دوباره شاهد افت قیمت دلار خواهیم بود. البته برخی از ناظران بر این عقیده اند که سیاست بانک مرکزی بر حفظ کانال ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان است و بعید به نظر می‌رسد که سیاست‌های کاهشی را در بازار ارز در پیش بگیرد.  

نکته حائز اهمیت در مورد سرنوشت دلار، تکلیف رابطه دولت جو بایدن با دولت روحانی است. در حال حاضر تمام سیگنال‌ها بر ارتباط مثبت و بازگشت به برجام و لغو تحریم‌های اعمال شده است. چنانچه در روز‌های آینده رئیس جمهور دموکرات ایالات متحده پاسخ مثبتی به رابطه با ایران بدهد. می‌توان انتظار داشت که دلار دوباره با افت قیمت مواجه شود.  

اما اگر جو بایدن و معاونش کاملا هریس، فعلا اظهار نظری نکند، تا روز اول بهمن ماه و شروع به کار دولت او، احتمالا دلار بین ۲۲ تا ۲۶ هزار تومان نوسان قیمتی خواهد داشت.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین