بدن در مقابل کرونا سال‌ها ایمنی دارد؟!

بدن در مقابل کرونا سال‌ها ایمنی دارد؟!

این یافته‌ها بسیار امیدبخش هستند، چون نشان می‌دهند که سیستم ایمنی انسان سلو‌های ایمنی بسیار مقاوم دارند که می‌توانند در مقابل کوید-۱۹ مقاومت کنند.
کد خبر: ۸۷۲۹۱
بازدید : ۸۴۲۹
۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۹
بدن در مقابل کرونا سال‌ها ایمنی دارد؟!
 
تحقیقات جدید نشان می‌دهند که مصونیت انسان در مقابل ویروس کرونا به کمک سلول‌های ایمنی ممکن است چندین سال طول بکشد. یافته‌های جدید می‌تواند تاثیری بسیار تعیین کننده در تحقیقات پیرامون واکسن‌های کرونا داشته باشد. محققان تاکید کرده‌اند که مدت تاثیر واکسن بسیار مهم است.

تابه حال تحقیقات انجام گرفته حکایت از آن داشتند که آنتی‌بادی‌ها تنها در مدتی کوتاه تاثیر داشته‌اند و در مواردی حتی افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شدند دوباره کرونا گرفتند و بدن این افراد نتوانسته آنتی‌بادی تولید کند.

نتایج تحقیقات در بریتانیا و چین درباره آنتی‌بادی‌ها و عارضه‌هایی که بدن می‌تواند به آن دچار شود تردید‌ها را بیشتر کرده بود. براساس این تحقیقات گفته شد که پادتن در بدن بیماران پس از چند ماه ابتلا به کووید-۱۹ به مقدار کمتری تولید شده و کاهش داشته است.

اما محققان اکنون بر این باور که کاستن میزان آنتی بادی نشان‌گر کاهش مقاومت سیستم ایمنی بدن نیست. این دانشمندان گفتند مهم آن است که سیستم ایمنی بدن بتواند "حافظه ایمونولوژیک" داشته باشد.

جدید دانشمندان از جمله ماریون په‌پر از دانشگاه واشنگتن با استناد به مطالعات جدید گفته‌اند که بیشتر افرادی که کرونا گرفتند و بهبود یافته‌اند هنوز سلول‌های ایمنی کافی برای از بین بردن ویروس کرونا و مقابله با آن را داشته‌اند. این سلول‌ها با پادتن موجود در بدن تفاوت دارند و ممکن است برای مدت زمان طولانی و حتی سال‌ها در بدن باقی بمانند.

حافظه‌ای برای سال‌ها
مهم‌ترین نتیجه‌ای که دانشمندان در نتیجه تحقیقات خود بدست آوردند کشف پدیده "حافظه ایمنی در برابر ویروس کرونا" بوده است.

به گفته ایمونولوژیست‌ها این حافظه احتمالا سال‌ها از ابتلای شدید انسان به کرونا محافظت خواهد کرد. این یافته‌ها بسیاری از محققان را که نگران تاثیر کوتاه مدت واکسن‌ها بودند و بیم داشتند که مرتب باید واکسن تزریق کرد اکنون بیشتر امیدوار کرده است.

محققان برای اثبات تحقیقات خود به مطالعاتی در مورد بازماندگان ویروس سارس‌-کوو که به ویروس کرونا بسیار نزدیک است اشاره کرده‌اند. آن‌ها گفته‌اند در بدن افراد بهبود یافته از سارس-کوو حتی پس از ۱۷ سال سلول‌های ایمنی یافته‌اند. این بدان معناست که سیستم ایمنی پس از نابودی ویروس سارس-کوو هنوز سلول‌های ایمنی را حفظ کرده است.

این یافته‌ها بسیار امیدبخش هستند، چون نشان می‌دهند که سیستم ایمنی انسان سلو‌های ایمنی بسیار مقاوم دارند که می‌توانند در مقابل کوید-۱۹ مقاومت کنند. دانشمندان بر این باور هستند که این سلول‌ها توانستند در مقابل سارس کوو مقاومت کنند و اکنون نیز قادرند با کرونا مقابله کنند.

آکیکو ایواساکی، ایمونولوژیست به "نیویورک تایمز" گفته است که او از این پدیده (مقاومت طولانی مدت سلول‌های ایمنی) تعجب نمی‌کند و این همان چیزی است که در یک حالت طبیعی باید اتفاق بیافتد. به گفته این محقق با این وجود این اتفاقی بسیار هیجان‌انگیز است.

محققان پس از یافته‌های جدید اکنون امیدواری بیشتری دارند. به گفته آنها، واکسنی که شرکت داروسازی فایزر که در همکاری با بنیاد آلمانی بایونتک تولید کرده می‌تواند سیستم ایمنی بدن در مقابله با ویروس کرونا را مقاوم‌تر از حالت عادی کند و این می‌تواند پایان اپیدمی کرونا باشد.

دو ترک‌تبار آلمانی در خط مقدم مبارزه با کرونا
اوگور شاهین و اوزلم توره‌چی، بنیانگذاران شرکت بایون‌تک آلمان، «با سرعت نور» در حال تهیه نخستین واکسن ضد کرونا هستند. اتحادیه اروپا و ایالات متحده چشم به نتایج فعالیت این دو پژوهشگر دوخته‌اند.

احتمال عرضه عمومی واکسن کرونای بایون‌تک-فایزر در دسامبر
تولیدکنندگان واکسن کرونا، تقاضا برای دریافت مجوز تولید انبوه آن را به مقام‌های دارویی آمریکا ارائه دادند. داروسازان بعید نمی‌دانند که در ماه دسامبر اولین بسته‌های واکسن برای مصرف عمومی عرضه شود.

تردید محققان آلمانی به ایمنی ۹۰درصدی واکسن کرونای بایون‌تک ـ فایزر
در حالی که دو شرکت آلمانی و آمریکایی بایون‌تک و فایزر وعده ایمنی ۹۰ درصدی واکسن کرونای تولیدی خود را داده‌اند، محققان آلمانی این میزان از ایمنی را زیر سوال برده‌اند.
 
منبع: دویچه وله
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین