کرونا با جهش‌ها تهاجمی‌تر شده‌است؟!

کرونا با جهش‌ها تهاجمی‌تر شده‌است؟!

نتایج یک تحقیق که در مجله Nature Communications منتشرشده است نشان می‌دهد که جهش‌های کووید-۱۹ برخلاف تصور پیشین، ویروس کرونا را مسری‌تر نکرده‌اند.
کد خبر: ۸۷۶۲۱
بازدید : ۸۴۴۲
۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۵
کرونا با جهش‌ها تهاجمی‌تر شده‌است؟!
 
نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که اگرچه ویروس کرونا بار‌ها جهش ژنتیکی داشته است، اما این تغییرات باعث تهاجمی‌تر شدن این ویروس یا سخت‌تر شدن روند درمان‌نشده است. محققان نگران بودند که تغییرات ایجادشده در ویروس روی اثر واکسن یا دارو‌های احتمالی، تأثیر منفی داشته باشد.

نتایج یک تحقیق که در مجله Nature Communications منتشرشده است نشان می‌دهد که جهش‌های کووید-۱۹ برخلاف تصور پیشین، ویروس کرونا را مسری‌تر نکرده‌اند.

کووید ۱۹ توسط ویروس SARS-CoV-۲ ایجاد می‌شود. این ویروس در اواخر سال ۲۰۱۹ از منابع نامعلوم حیوانی به انسان منتقل شد. با توجه به این‌که، SARS-CoV-۲ ممکن است هنوز به‌طور کامل با میزبان انسانی خود سازگار نباشد دانشمندان نگران بودند که ویروس با تغییرات جدید تهاجمی‌تر شده باشد و قدرت انتقال آن در میان اجتماع انسانی افزایش‌یافته باشد.

محققان کالج دانشگاهی لندن ۴۶۷۰۰ نمونه از ویروس SARS-CoV-۲ را از ۹۹ کشور مختلف تجزیه و تحلیل کردند. بر طبق نتایج این تحقیق، بررسی الگو‌های فعلی تنوع ژنومی در همه قاره‌ها این را نشان می‌دهد که از زمان انتقال این ویروس به انسان در اواخر سال ۲۰۱۹ در کل مجموعه داده‌های هیچ موردی از جهش نبوده است که محققان را متقاعد کند که با افزایش یا کاهش قابل‌توجهی در انتقال روبه‌رو بوده‌اند.

«لوسی ون دورپ»، نویسنده اول این مطالعه از موسسه ژنتیک کالج دانشگاهی لندن، گفت: «خوشبختانه الآن میدانیم که هیچ‌کدام از جهش‌های ویروس باعث گسترش سریع کووید-۱۹ نمی‌شود، اما همچنان باید هوشیار بمانیم جهش‌های جدید را دنبال کنیم. به‌ویژه زمانی که واکسن آماده شود.»

در حال حاضر چندین واکسن در سطح جهان به مرحله تولید عمومی بسیار نزدیک شده‌اند. شرکت فایزر اعلام کرده است که به واکسنی دست‌یافته که تا ۹۰ درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا مؤثر است همچنین شرکت مدرنا، نیز آماده است واکسن ساخت خود را که تا حدود ۹۵ درصد مؤثر بوده را در سطح انبوه تولید کند.

اولین مورد رسمی «کووید ۱۹» اواخر آذرماه سال گذشته در شهر ووهان چین گزارش شد.

طبق اعلام موسسه بهداشت جهانی بر اساس آمار رسمی منتشرشده توسط مقامات بهداشتی در سراسر جهان این بیماری تاکنون باعث مرگ بیش از یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در جهان شده است.
 
منبع:ایندیپندنت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین