پروژه «کارت ملی هوشمند» شکست خورد؟

پروژه «کارت ملی هوشمند» شکست خورد؟

مسئولان سازمان ثبت احوال باره علت «عدم صدور کارت های ملی هوشمند» می‌گویند که قبل از شرایط فعلی، کارت‌های هوشمند ملی به صورت انبوه وارد می‌شد و هم اکنون با مشکل تولید انبوه در چاپخانه دولتی مواجه هستیم. با این حال مرکز پژوهش‌های مجلس به تازگی تحقیقاتی درباره اجرای پروژه کارت ملی هوشمند انجام داده و معتقد است که این طرح شکست خورده است. این مرکز در مقابل پیشنهاد کرده است که اعتبار کارت‌های ملی کاغذی تمدید شود.  
کد خبر: ۸۷۶۳۵
بازدید : ۴۸۵۶
۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۳
پروژه «کارت ملی هوشمند» شکست خورد؟
فرادید| سال ۹۱ بود که دولت دهم طرح هوشمند سازی کارت ملی را آغار کرد، اما حالا با گذشت ۸ سال از شروع این پروژه هنوز بیش از ۱۴ میلیون نفر کارت ملی هوشمند ندارند. با این وجود مرکز پژوهش‌های مجلس به تازگی با انتشار یک تحقیق، طرح هوشمند سازی کارت ملی را شکست خورده اعلام کرده است.

به گزارش فرادید، بررسی‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر ۶۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر واجد شرایط دریافت کارت هوشمند هستند که از این تعداد، حدود ۵۸ میلیون نفر برای دریافت کارت هوشمند ملی ثبت نام کرده اند که برای ۴۸ میلیون نفر کارت صادر شده است.

با این حساب بیش از ۱۰ میلیون نفری در حال حاضر ثبت نام خود را انجام داده اندو کارت ملی هوشمند دریافت نکرده اند. حدود ۵ میلیون نفر نیز تاکنون برای دریافت کارت ملی هوشمند اقدام اولیه را انجام نداده اند.  

در حال حاضر دستگاه‌ها دولتی  و سیستم بانکی انجام امور اداری را به داشتن کارت ملی هوشمند مشروط کرده است. این در حالی است که سازمان ثبت احوال از سال ۹۶ تاکنون نتوانسته است برای متقاضیان کارت ملی هوشمند صادر کند.  

اوایل خرداد ماه ۹۸ هم بانک مرکزی رسما اعلام کرد که خدمات بانکی با کارت ملی قدیمی ارائه نخواهد شد. صرفا کارت ملی جدید معتبر است. با این حال نظام بانکی رسید کارت ملی هوشمند جدید را تا حدودی رسمیت شناخت تا دست کم افرادی که برای دریافت کارت جدید اقدام کرده اند، از خدمات بانکی محروم نشوند. اما برخلاف بانک‌ها سیستم ادرای زیر بار خدمات دهی با رسید کارت ملی نرفت و همچنان این موضوع حل نشده باقی مانده است.

با این وجود مردم در طول ۳ سال گذشته تاکنون نسبت به این موضوع انتقاد کرده اند. حالا انتقاد‌ها به شبکه‌ها اجتماعی هم رسیده است. برخی عدم صدور کارت ملی‌های هوشمند باقیمانده را صعف دولت عنوان کرده اند و معتقد بوده اند که این طرح باید منحل شود و مردم همچنان با کارت ملی کاغذی کارشان را انجام دهند.  

کاربری هم گفته که بار‌ها از نهاد‌ها مختلف پیگیری کرده، اما هیچ کدام خبر نداشته اند که تکلیف کارت‌های ملی هوشمند چه خواهد شد. این کاربر در فضای مجازی نوشته است: "بنده نزدیک به دوسال درخواست دادم و کد رهگیری گرفتم از اداره پست هر وقت استعلام میگیرم از سایت میگه داده‌ها صحیح است درحال ارسال کارت ملی می‌باشیم.  به اداره پست میرم میگه اطلاع نداریم برو ثبت احوال میرم ثبت احوال پرسنل مربوطه میگه ما خبر نداریم برو حسن آباد ببین چرا صادر نشده یا نیومده این چه وضعشه یکی پاسخگو نیست. جالبه کارت نمی‌دید بعد میگید بدون کارت ملی خدمات نمیدیم این دیگه خیلی باحاله… "
 
البته این انتقادها تا آنجا پیش رفت که در شبکه های اجتماعی این مسئله تبدیل به مطالبه عمومی شد و به فاصله چند ساعت هشتگ «کارت ملی من کجاست » ترند شد. 

براساس اعلام سازمان ثبت احوال، کارت ملی هوشمند دارای تشخیص چهره، اثر انگشت، اسکن عنبیه چشم است و این کارت‌ها به صورت الکترونیکی در سامانه‌های سایر دستگاه‌ها قابل بهره برداری هستند.
پروژه «کارت ملی هوشمند» شکست خورد؟

علت توقف صدور کارت ملی هوشمند چیست؟

مسئولان سازمان ثبت احوال در این رابطه می‌گویند که  قبل از این شرایط فعلی کارت‌های هوشمند ملی به صورت انبوه وارد می‌شد و هم اکنون با مشکل تولید انبوه در چاپخانه دولتی مواجه هستیم.

آن‌ها می‌گویند که کارت ملی‌هایی که هم اکنون در کشور تولید می‌شود مشابه خارجی است و چاپخانه دولتی قول مساعد داده که تولید این کارت‌ها را به مقدار انبوه برساند، ولی تاکنون به این قول خود عمل نکرده است.
 
سخنگوی این سازمان در آخرین توضیح خود در مورد سرنوشت کارت های ملی هوشمند، گفته بود که با توجه به پیگیری‌های انجام شده برای تحویل سریع‌تر کارت‌های ملی هوشمند و ورود جدی رئیس جمهور و وزیر کشور به این مسئله، امیدواریم روند تحویل کارت‌ها تسریع یابد و از تحویل کارت ملی به متقاضیان با روند فعلی و هفته ای ۳۰۰ هزار کارت فراتر برویم و عقب ماندگی این حوزه جبران شود.
 
اما با گذشت 3 ماه از این وعده، همچنان کارت های ملی به دست متقضایان نرسیده است. 
 
پروژه «کارت ملی هوشمند» شکست خورد؟

طرح کارت ملی هوشمند شکست خورد؟

در نهایت مرکز پژوهش‌های مجلس به تازگی تحقیقاتی درباره اجرای پروژه کارت ملی هوشمند انجام داده و معتقد است که این طرح شکست خورده است. این مرکز در مقابل پیشنهاد کرده است که اعتبار کارت‌های ملی کاغذی تمدید شود.  

براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، "کارت هوشمند ملی که قرار بود کارکرد شناسایی، احراز هویت و امضای دیجیتال را انجام دهد درحال حاضر صرفاً برای شناسایی به کار گرفته می‌شود. احراز هویت نیز به صورت محدودی به شکل آفلاین و بیشتر از طریق آنلاین انجام می‌گیرد. "

در این گزارش آمده است: "از دیگر سو در متن قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران به صراحت تکمیل پایگاه اطلاعات هویتی با حوادث اربعه شرط لازم برای تولید کارت هوشمند ملی قید شده بود، اما برخی کارشناسان عنوان می‌کنند فرایند راستی آزمایی اطلاعات سببی ـ نسبی از پروسه ثبت نام کارت هوشمند حذف و درنتیجه کشور فاقد پایگاه اطلاعات سببی و نسبی است. "

مرکز پژوهش‌های مجلس احتمال جعل کارت‌های ملی هوشمند دور از ذهن ندانسته و تاکید کرده است: "با این توضیحات باید بیان داشت که پروژه صدور کارت هوشمند ملی چندمنظوره به اهداف تعریف شده در قوانین و آیین نامه‌ها دست نیافته و صرفاً کارکردی تک منظوره دارد و برای شناسایی می‌توان از آن استفاده کرد. "

مرکز پژوهش‌ها صدور کارت ملی هوشمند را مطابق قانون برنامه پنج ساله توسعه ندانسته و نوشته: "مسئولان سازمان ثبت احوال کشور دلیل ایجاد چنین وضعیتی را به مسائل تحریم، جابه جایی ردیف‌های بودجه و هزینه درآمد‌ها در محل‌های دیگر عنوان کرده اند. "

این مرکز همچنین از بار مالی اجرای این طرح در آینده سخن گفته و نوشته است: "مسئله مهم تری که در آینده، کشور با آن روبه رو خواهد شد نحوه به کارگیری کارت هوشمند و نیاز به تولید یا واردات تعداد کثیری کارت خوان است که خود با هزینه‌ای که امروز در حدود ۳ تا ۵ میلیون تومان است بار مضاعفی بر دوش کشور خواهد گذاشت. "
 

پیشنهاد مرکز پژوهش‌های مجلس چیست؟

مرکز پژوهش‌ها در ادامه پیشنهاداتی را برای اقدام ارائه کرده که مهمترین آن "تمدید کارت ملی‌های قدیمی" است:

۱. پاسخگویی مسئولان سازمان ثبت احوال درباره فرایند طی شده صدور کارت هوشمند ملی از ابتدا و کارکرد‌های آن در عرصه واقعی،

۲. تمدید اعتبار کارت‌های ملی قدیمی،

۳. اتمام صدور باقی مانده صدور کارت‌های هوشمند ملی با استفاده از منابع و توانمندی شرکت‌های مختلف داخلی در مدت زمان مشخص،

۴. درهرصورت با استفاده از زیرساخت پایگاه‌های اطلاعات هویتی ایجاد شده در کشور، ضروری است مطالعه در مورد پروژه شناسایی الکترونیکی شروع و زمان بندی فاز‌های اجرایی تدوین و برای تصویب طی لایحه‌ای قانونی به مجلس ارائه شود.

همچنین مرکز پژوهش‌ها تاکید می‌کند که باید زمان قطعی برای پایان پروژه صدور کارت ملی هوشمند تعریف شود. در این زمینه مرکز پژوهش‌ها معتقد است که سازمان ثبت احوال با توجه به شرایط تحریم و محدودیت‌هایی که در حوزه تجارت خارجی به وجود آمده، باید به توانمندی‌های داخلی توجه کند. اگر این احتمال وجود دارد که این پروژه مدت زمان قابل قبولی به سرانجام نمی‌رسد، زمان مشخصی برای اعلام رسمی پایان پروژه تعیین شود. همچنین باید به مردم اطلاع داده شود که فرآیند صدور و تحویل کارت با تاخیر همراه است.

در ادامه مرکز پژوهش‌های مجلس احراز هویت الکترونیکی بدون کارت ملی را پیشنهاد کرده است. مرکز پژوهش‌ها نوشته است: «با استناد به مصوبه ۵۹ شورای عالی فضای مجازی که به نظام هویت معتبر در فضای مجازی کشور اختصاص دارد، تاکید شده تا برای هرنوع تعامل فنی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اداری میان اشخاص و گروه‌ها به هویت معتبر نیاز بوده و شکل‌گیری نظام قابل اطمینان برای هویت در فضای مجازی کشور ضروری اعلام شده است.»

در ادامه آمده است "برای ارائه خدمات الکترونیکی، شناسه الکترونیکی لازم است که بدون کارت هوشمند ملی نیز امکان‌پذیر است. در چند پروژه نظیر ثبت املاک و اسکان وزارت راه و شهرسازی و احراز هویت الکترونیکی بدون کارت ملی به کارگیری شده است. "

مرکز پژوهش‌ها معتقد است که سازمان ثبت احوال با توجه به شرایط تحریم و محدودیت‌هایی که در حوزه تجارت خارجی به وجود آمده، باید به توانمندی‌های داخلی توجه کند.  طبق این گزارش، کارت هوشمند ملی هفت سال اعتبار دارد و بعد از گواهی‌های تعبیه شده در کارت ابطال خواهد شد. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که هنوز فرآیند صدور کارت برای همه جمعیت بالای ۱۵ سال به بالا پایان نیافته است. دولت و سازمان ثبت احوال کشور نیز در قبال این موضوع مهم تاکنون اعلام موضع نکرده است؛ بنابراین منطقی آن است تا سازمان ثبت احوال کشور مکلف شود، سازوکاری برای به‌روزرسانی گواهی‌های تعبیه شده در کارت و تمدید اعتبار آن پیش‌بینی کند.
 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
sirus
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
0
0
یه مثلی هست میگه درخت سنجد بارِ گلابی نمیده، این مثل اداره ثبت احوال است، من خودم کارمند ثبت احوال هستم، متاسفانه این سازمان ، فاقد مدیریت کارآمده، مدیرانِ سفارشی و کم سواد در راس امور این سازمان قرار دارند و مشاوران و روسای ادارات هم فاقد تخصص در زمینه های علوم نوین هستند، و بیشتر با پارتی و لابی گری به بالادست رسیده و با داشتن حقوق و مزایای بالا ، هیچ گونه تحرکی برای بهبود کیفی سازمان ندارند...کارت هوشمند هم از جمله پروژه های تخصصی میباشد که مستلزمِ دانش آی تی و علوم کامپیوتر است ، اما در سازمان ثبت احوال آنکه دانش دارد پست ندارد و آنکه بیسواد است پست و مسئولیت و حقوق و مزایای نجومی دارد....
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین