تخریب جنگل‌های آمازون؛ آسیب به ریه کره زمین

تخریب جنگل‌های آمازون؛ آسیب به ریه کره زمین

دانشمندان جنگل‌ها آمازون را "ریه کره زمین" نامیده‌اند و نقش آن در حفظ محیط‌زیست و جذب کربن بی‌بدیل و غیرقابل جبران می‌دانند.
کد خبر: ۸۷۶۶۵
بازدید : ۸۲۱۷
۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۶
تخریب جنگل‌های آمازون؛ آسیب به ریه کره زمین
آمازون اقلیم زیست بیش از ۳ میلیون گونه گیاهی و جانوری است و حدود یک میلیون بومی برزیل هم در آن زندگی می‌کنند

سازمان فضایی برزیل می‌گوید تصاویر هوایی نشان می‌دهد از زمان بر سر کار آمدن ژائیر بولسنارو، رئیس‌جمهوری راست‌گرای این کشور، روند تخریب و قطع درختان در آمازون شتاب گرفته و تنها ظرف یک سال گذشته با افزایشی حدود ۱۰ درصد، به بالاترین حد طی ۱۲ سال گذشته رسیده است.

دانشمندان جنگل‌ها آمازون را "ریه کره زمین" نامیده‌اند و نقش آن در حفظ محیط‌زیست و جذب کربن بی‌بدیل و غیرقابل جبران می‌دانند. به گفته دانشمندان روند قطع درختان آمازون از ماه ژانویه سال گذشته (۲۰۱۹) و همزمان با به قدرت رسیدن ژائیر بولسنارو شتاب گرفته است.

بولسنارو که به رویکرد راست‌گرایانه شهرت دارد برداشت از معادن و کشاورزی در جنگل‌های آمازون را تشویق می‌کند. آمازون اقلیم زیست بیش از ۳ میلیون گونه گیاهی و جانوری است و حدود یک میلیون بومی برزیل هم در آن زندگی می‌کنند.

افزایش تخریب جنگل‌ها و قطع درختان در آمازون در حالی صورت می‌گیرد که این کشور هدف چشم‌اندازی خود را کاهش تخریب جنگل‌ها به سطح حدود ۳۹۰۰ کیلومتر مربع در سال ۲۰۲۰ تعیین کرده بود.اما اکنون دانشمندان می‌گویند تنها در حد فاصل ماه ژوئیه سال گذشته تا اوت امسال، ۱۱ هزار و ۸۸ کیلومتر مربع از درختان آمازون قطع شده است.

ژائیر بولسنارو، علاوه بر تشویق به گسترش و توسعه صنایع وابسته به آمازون، بودجه سازمان‌های دولتی مسئول حفاظت از این جنگل‌ها را هم کاهش داده است که عملا بازوی اجرایی دولت برای جلوگیری از تخلف‌ها و جریمه و پیگرد متخلفان را هم تضعیف کرده است.

او حتی سال پیش با سازمان فضایی برزیل - انپه - بر سر انتشار تصاویر مربوط به تخریب جنگل‌ها مجادله کرد و این سازمان را متهم به تلاش برای "بدنامی" برزیل کرد.
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین