خاموشی سراسری برق در راه است؟

خاموشی سراسری برق در راه است؟

بنابر اعلام شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، ممکن است برخی از مشترکان برق پایتخت در سه شنبه هفتم بهمن ماه، با خاموشی‌های احتمالی و پراکنده برق، مواجه شوند.
کد خبر: ۸۹۸۹۳
بازدید : ۳۹۷۷
۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۹
خاموشی برق تهران لیست
 
فرادید| براساس گزارش‌های شرکت نیروی برق تهران، به نظر می‌رسد که امروز در اکثر نقاط تهران احتمال خاموشی برق وجود داشته باشد. طبق گفته‌های رخشانی مهر در جلسه ستاد مدیریت سوخت نیروگاه‌ها، صنایع و مدیریت مصرف انرژی کشور، به نظر می‌رسد که شاهد قطعی برق در دو نوبت صبح «۸ تا ۱۲» و عصر «۱۵ تا ۲۲» هستیم. او خواستار همکاری همکاری همگانی برای رعایت در این بازه زمانی شده بود تا برق پایدار برای همگان تامین شود.

به گزارش فرادید، غلامعلی رخشانی مهر معاون هماهنگی توزیع شرکت مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران، اعلام کرده است که به دلیل افزایش مصرف گاز و محدودیت عرضه گاز به نیروگاه‌ها، احتمال اعمال خاموشی در تهران و مناطق شمالی کشور برای امروز وجود دارد.


رخشانی‌مهر در جلسه ستاد مدیریت سوخت نیروگاه‌ها، صنایع و مدیریت مصرف انرژی کشور در محل مرکز پایش صنعت برق گفته بود که «پیش بینی شده مصرف گاز به‌ویژه در بخش خانگی و تجاری به شدت افزایش یابد که همین امر عرضه گاز به نیروگاه‌ها را با محدودیت روبرو خواهد کرد.»

او افزود: «احتمال می‌رود سه شنبه با محدودیت سه هزار مگاواتی روبه‌رو شویم و بر همین اساس لازم است همه برنامه‌ریزی‌ها در این باره انجام شود. ضروری است شرکت‌های توزیع در مناطق یاد شده برنامه‌های اعمال احتمالی خاموشی‌ها را از هم اکنون تدوین کرده و به اطلاع عموم مردم از طریق سامانه‌های اطلاع رسانی شرکت‌های توزیع و اپلیکیشن «برق من» برسانند.»

به گفته معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر، اعمال خاموشی خط قرمز ما است بنابراین همه مدیران باید در این زمینه همکاری داشته باشند. مردم با اعمال ۱۰ درصدی صرفه جویی در مصرف می‌توانند شرایطی ایجاد کنند که نیازی به اعمال خاموشی نباشد.
 
بنابر اعلام شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، ممکن است برخی از مشترکان برق پایتخت در سه شنبه هفتم بهمن ماه، با خاموشی‌های احتمالی و پراکنده برق، مواجه شوند. بنابراین، مشترکان تهرانی می‌توانند با مراجعه به سایت این شرکت به آدرس WWW.TBTB.IR و یا از طریق اپلیکیشن برق من از برنامه خاموشی‌های احتمالی اطلاع یابند.

جدول خاموشی برق
 علت خاموشی برق چیست؟

در شرایطی که مصرف سوخت‌های غیراستانداردی همچون مازوت و گازوئیل سبب رشد آلاینده از طریق نیروگاه‌ها را فراهم کرده، ناتوان بودن شبکه گاز کشور در تامین خوراک گاز طبیعی برای نیروگاه‌ها باعث افزایش هزینه مازوت‌سوزی شده است. هزینه متحمل شده از ناحیه افزایش روز‌های ناسالم و رشد ذرات معلق در هوا باعث ایجاد انتخاب می‌شود، چرا که سیاست‌گذار باید بین دو گزینه خاموشی و استفاده از سوخت‌های غیراستاندارد یکی را انتخاب کند.

همزمان با خاموشی، امکان فشار به نیروگاه‌ها برای استفاده از سوخت‌های غیر استاندارد بالا می‌رود. در واقع تامین‌کنندگان اصلی برق کشور تحت فشار قرار دارند، چرا که نیروگاه‌ها نمی‌توانند تن به تولید برق با سوخت‌های استاندارد دهند و همچنین، امکان بی توجهی به اضافه بار شبکه را نیز ندارند.

چندی پیش سازمان استاندارد اعلام کرده بود که تزریق مازوت و گازوئیل فاقد استاندارد به نیروگاه ها، سبب آلودگی هوای تهران و کلان شهر‌ها می‌شود. به واسطه این آلودگی، مصرف گاز افزایش یافته و فشار به شبکه برق تشدید می‌شود که در نتیجه باعث خاموشی برق و آلودگی در اکثر کلان شهر‌ها می‌شود.

باتوجه به اینکه احتمال افت ۳ هزار مگاواتی برق در شبکه کشور رسما از سوی توانیر تایید شده بود. این عامل فشار روی نیروگاه‌ها برای افزایش استفاده از سوخت‌های غیر استاندارد را افزایش می‌دهد. نتیجه این امر دود غیر استانداردی است که به چشم مردم می‌رود که مقصر اصلی این موضوع نیروگاه‌ها هستند.

اگر به این مسئله توجه داشته باشیم که کمبود ۳هزار مگاواتی برق در شبکه کشور به معنای کاهش ۷ تا ۸ درصدی توان شبکه نیروگاه‌ها برای تامین نیاز بخش‌های تجاری و خانگی است، پس در می‌یابیم که تنها راه برای پرهیز از خاموشی گسترده‌تر، روی آوردن به مصرف مازوت و گازوئیل در نیروگاه‌ها است.

از آنجا که این موضوع توانایی تامین تمام نیاز شبکه را ندارد، اما  به نظر می‌رسد که می‌تواند از خاموشی گسترده‌تر در کشور جلوگیری کند. این خاموشی در حال حاضر در انتظار تهران و دیگر کلان شهر‌های کشور است.

روز گذشته معاون هماهنگی شرکت توانیر  اعلام کرده بود که همه توان شرکت بر این است که از خاموشی پرهیز کند چرا که خاموشی خط قرمز این نهاد است، اما شواهد آماری و مرور تجربیات گذشته ناقض این موضوع است. همچنین، سخنگوی صنعت برق نیز گفته بود اگر امشب به هریک از استان‌های کشور اعم از تهران و... سوخت نرسد، خاموشی کلید خواهد خورد.

البته شواهد نشان می‌دهد که شرایط فعلی تهران بدتر است و به‌دلیل فشار بالایی که مصرف‌کنندگان به شبکه وارد می‌کنند، احتمال خاموشی در این استان بالاتر می‌رود. بااین وجود، شمال، غرب و مناطق مرکزی کشور نیز امکان دارد با میزانی از قطعی برق روبه‌رو شوند.

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق  تایید کرد که در ۲۴ ساعت گذشته باز هم شاهد افزایش پیک مصرف برق در کشور بودیم، درصورت رعایت نشدن الگوی مصرف و صرفه‌جویی نکردن در تهران، امکان بروز خاموشی وجود دارد.

زمان قطعی برق
رابطه خاموشی برق با ارز و گاز

محمد حسن متولی زاده مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق کشور روز گذشته در جلسه ستاد مدیریت سوخت نیروگاه ها، صنایع و مدریریت مصرف انرژی در محل مرکز پایش صنعت گفته بود: «بیش از ۲۰۰ مگاوات برق رمز ارز‌های مجاز در این مدت برای کمک به تامین برق با هماهنگی قطع شده است.

او افزود: «علاوه بر آن بابیش از ۴۵ هزار رمز ارز غیرمجاز برخوردشد. همکاری مردم در شناخت مرکز‌های غیرمجاز رمز ارز کمک بزرگی بود و به کسانی با ما همکاری می‌کنند برای هرکدام پاداشی در نظر گرفته شده است. صنایع در این مدت همکاری خوبی با صنعت برق داشتند و بین ۱۵ تا ۲۰ درصد محدودیت برای آن‌ها اعمال شد تا بتوان این شرایط را به خوبی پشت سرگذاشت.

حسین صبوری مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ می‌گوید که «با توجه به اینکه مصرف گاز افزایش یافته و گاز به نیروگاه‌ها افت کرده و خاموشی در پی دارد این موضوع برخورد با جدیت دنبال می‌شود. با توجه به کاهش دما و برودت هوا، مشکلات تأمین سوخت در مناطق سردسیر و برفی در برخی از نقاط کشور گاهی اتفاق می‌افتد از هموطنان انتظار داریم به طور جدی نسبت به کاهش مصرف گاز اقدام کنند تا در فصل سرد خاموشی نداشته باشیم.»

به گفته همایون حائری معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، هدف اصلی ما کمک به کاهش مصرف گاز کشور بوده و از مردم می‌خواهیم که برای صرفه‌جویی در مصرف گاز به منظور تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها با ما همکاری کنند. به دلیل برودت هوا، رشد مصرف گاز بیشتر از میزان پیش‌بینی شده بوده و به همین دلیل در برخی از نیروگاه‌ها مجبور به استفاده از سوخت دوم شده‌ایم.

او بیان کرد: «این تجربه‌ای بود که در کارنامه مدیران صنعت برق ثبت شد و بر اساس این تجربه نیز مقرر شد که در تعامل با مسئولان استانی و همکاران وزارت نفت و شرکت گاز، مدیریت مصرف انرژی را داشته باشیم تا همکاران شرکت گاز بتوانند گاز رسانی به مشترکان خانگی را بدون مشکل داشته باشند.»

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تایید کرد: کنترل روشنایی‌های غیرضروری به خودی خود نشانگر آن است که ما برای برطرف کردن مشکلات نیازمند مدیریت مصرف هستیم. روشنایی‌های غیرضروری باعث می‌شود که منابع سوخت ما هدر رود، همچنین دستگاه‌های اداری نیز باید از روشن نگه داشتن سیستم‌های گرمایشی پس از ساعات کاری بپرهیزند. با مجموع اقدامات باید مصرف سوخت نیروگاه‌ها تا ۱۰ میلیون لیتر در روز کاهش یابد.

این مقام مسئول در ادامه به افزایش مصرف گاز بخش خانگی اشاره کرد و این مسئله را به عنوان علت اصلی خاموشی‌ها و تشدید آلودگی هوا در تهران معرفی کرد که و خاطر نشان کرد که انتطار می‌رود نهاد‌های ذی ربط برای کنترل مصرف اقداماتی را از پیش تدبیر کنند.
برچسب ها: گاز خاموشی برق
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین