فرادید | صفحه نخست - سیاست

Faradeed

رشد قیمت دلار

رشد قیمت دلار

آن‌ها صحبت‌های پمپئو و ترامپ را برجسته می‌کردند و با افزایش خرید‌های فردایی، دلار را به‌سوی نرخ‌های بالاتر هدایت کردند. ساعت ۳ بعدازظهر، دلار در بازار آزاد با قیمت ۲۷‌هزار و ۴۹۵‌تومان به فروش می‌رفت که ۲۴۵‌تومان بیشتر از روز دوشنبه بود.
بایدن یا ترامپ؛ کدام برای ایران بهتر است؟

بایدن یا ترامپ؛ کدام برای ایران بهتر است؟

تیم بایدن از ناکامی‌های دولت اوباما عبرت گرفته است؛ از همین رو در حین مذاکرات برای بازگشت به برجام از ایران تلاش خواهد کرد این اطمینان را دریافت کند که در سپتامبر یا اکتبر ٢٠٢١ وارد مذاکرات برای فاز سوم شود.
تحریم‌ها برنمی‌گردد؟!

تحریم‌ها برنمی‌گردد؟!

تروئیکای اروپایی در این نامه که روز جمعه به شورای امنیت ارسال شد، تاکید کرده‌اند که «تعلیق» تحریم‌ها علیه ایران در چارچوب توافق هسته‌ای بعد از ۲۰ سپتامبر ادامه خواهد یافت. این سه کشور همچنین افزوده‌اند که همچنان به برجام پایبند خواهند بود.
انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰؛ «سعید محمد» نامزد نهایی اصولگرایان است؟

انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰؛ «سعید محمد» نامزد نهایی اصولگرایان است؟

در حال حاضر نگاه اکثریت اردوگاه اصولگرایان به سعید جلیلی و اقلیت به سعید محمد معطوف است و در صورتی که قالیباف از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کنار بکشد، احتمال اجماع برای آن‌ها بالا خواهد رفت. از سوی دیگر در این چند ماه باقیمانده به انتخابات بعید است که اصولگرایان گزینه تازه نفس و ناشناسی را معرفی کنند. از جهت دیگر اکثریت اصولگرایان سعید جلیلی را مصداق «دولت جوان و انقلابی» می‌دانند و معتقدند که او تمام ویژگی‌ها لازم برای جلب اعتماد بدنه اصولگرایی را داردو می‌تواند روی صندلی ریاست پاستور بنشیند.  
پیروزی ملت در شنبه و یکشنبه

پیروزی ملت در شنبه و یکشنبه

رییس جمهوری درباره ناکامی آمریکا در استفاده از مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تحریم‌ها، گفت: پیشاپیش پیروزی روز‌های شنبه و یکشنبه هفته بعد و شکست مفتضحانه آمریکا را به ملت ایران را تبریک می‌گویم.
پلیس فدرال آمریکا در تعقیب هکر ۱۹ ساله ایرانی؛ ماجرا چیست؟

پلیس فدرال آمریکا در تعقیب هکر ۱۹ ساله ایرانی؛ ماجرا چیست؟

برخی از مقامات آمریکایی همچنان معتقدند که هکر ایرانی و فلسطینی هر دو به نیابت از حاکمیت‌های خود دست به اقدمات سایبری زده اند. در این راستا جان سی دمرس، دستیار دادستان کل امنیت ملی در بیانیه‌ای مدعی شده "اقدامات خلاف و غیرقانونی این دو نفر در حمایت ونیابت از یک حکومت بی‌ثبات کننده باعث شده که آن‌ها تحت تعقیب قرار بگیرند و از دست عدالت فراری باشند. " اما براساس گزارش رسانه «ان بی سی نیوز» و بنا به کیفرخواست صادره از سوی وزارت دادگستری آمریکا، این دو نفر به همکاری با حکومت ایران متهم نشده‌اند.

"جان بولتون" درباره ایران چگونه فکر می‌کند؟

او همچنین مواضع ضد آمریکایی مقامات ایران را بلافاصله در اختیار ترامپ قرار می‌دهد که بتواند ضدیت ترامپ با ایران را تشدید کند. به این خاطر او مواضع مقامات ایران را موهبت و هدیه‌هایی می‌داند که موضوع ایران را در راس اولویت‌های ترامپ حفظ می‌کند.
راهبرد سه وجهی

راهبرد سه وجهی "بایدن" درقبال ایران

آمریکا با اسرائیل همکاری نزدیکی خواهد داشت تا مطمئن شود می‌تواند از خود در برابر ایران و گروه‌های نیابتی‌اش دفاع کند. ما به استفاده از تحریم‌های هدفمند علیه نقض حقوق‌بشر، حمایت از تروریسم و برنامه موشکی بالستیک ایران ادامه می‌دهیم.
الزامات توافق با چین
چین را باید بیشتر و بهتر بشناسیم

الزامات توافق با چین

از لحاظ اقتصادی هم چین که از آن به‌عنوان دومین اقتصاد جهان نام برده می‌شود، این کشور الگوساز نیست. چین از لحاظ کمی سابقه درخشانی دارد، ولی در طیف کیفی ضعیف است. یعنی یک کشور پردازش‌کننده و دارای اقتصاد مونتاژی است.
قدرت نرم ایران در منطقه

قدرت نرم ایران در منطقه

دخالت‌های خارجی، تحریم ها، ضدیت ایران و آمریکا در اغلب مسائل با یکدیگر باعث شده است قدرت نرم ایران فعال نشود و بازی‌های رسانه‌ای نیز روایتی از مقصر دانستن ایران در همه مسائل بازنمایی می‌کنند.
برنده انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا کیست؟

برنده انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا کیست؟

بیشتر تحلیلگران عقیده دارند که دونالد ترامپ مانند چهار سال پیش امکان پیروزی در آرای عمومی را ندارد. درواقع آرای ایالت‌های پرجمعیتی مانند کالیفرنیا و نیویورک که دموکرات‌ها طی دهه‌های اخیر همواره در آن‌ها پیروز شده اند در عمل باعث خواهد شد که جو بایدن چند میلیون رای بیشتر از دونالد ترامپ کسب کند. از سوی دیگر دونالد ترامپ در حالی که حدود دو ماه به رای گیری باقی مانده است محبوبیت چندان بالایی در نظرسنجی‌ها ندارد.
سیاست؛ ریشه یا میوه؟

سیاست؛ ریشه یا میوه؟

هنگامی که در سال ۱۳۹۲ دولت جدید و برخلاف انتظار اصولگرایان حاکم روی کار آمد، ۴ سال از بحران سال ۱۳۸۸ می‌گذشت. مسائل آن ۴ سال به نقطه پایان نرسیده بود، چرا که آن بحران همچنان ادامه داشت.
مکانیسم ماشه، تقابل ایدئولوژیک

مکانیسم ماشه، تقابل ایدئولوژیک

غیر از چین و روسیه ۱۱ کشور دیگر به سود ایران نیز رأی ندادند و این نشان می‌دهد که رأی مغایر با تمایل آمریکا اعلام حمایت آنان از مواضع ایران نیست؛ که چرایی آن در جای خود برای جمهوری اسلامی نیز تفکربرانگیز خواهد بود.
مستشارالدوله تبریزی؛ حلقه سنت و تجدد

مستشارالدوله تبریزی؛ حلقه سنت و تجدد

به نظر می‌رسد مستشارالدوله با ملاحظه و درک حضوری تمدن غرب و مقایسه آن با جامعه استبدادزده ایرانی، بیش از پیش توسعه‌نیافتگی ایران را در عدم بسط عدالت این آرمان دیرپای بشری استنباط می‌کند.
جنگ ترامپ با اپلیکشین چینی «تیک تاک»؛ ماجرا از چه قرار است؟

جنگ ترامپ با اپلیکشین چینی «تیک تاک»؛ ماجرا از چه قرار است؟

اپلیکیشن مشهور «تیک تاک» که به گروه چینی بایت دنس تعلق دارد از سوی مقامات کاخ سفید متهم است که اطلاعات خصوصی جمع آوری شده از کاربران را به دولت چین منتقل می‌کند. در این رابطه آژانس نظارت بر سرمایه گذاری‌های خارجی در آمریکا «CFIUS»، پرونده‌ای را برای تحقیق درباره این شرکت باز کرده بود. اما با این حال تا کنون گزارشی از آن منتشر نشده است. برخی از فعالان سیاسی آمریکایی، علت ترس مسئولان کاخ سفید از «تیک تاک» را تاثیرگذاری این اپلیکیشن بر خالی ماندن محل سخنرانی‌های دونالد ترامپ می‌دانند. آن‌ها می‌گویند که تیک تاک باعث شده تا کمپین انتخاباتی ترامپ با مشکل مواجه شود.