فرادید | صفحه نخست - سیاست

Faradeed | فرادید اخبار

تحولات بزرگ درانتظار منطقه

تحولات بزرگ درانتظار منطقه

بایدن با همه این اقدامات در حال نشان دادن مدل جدید سیاست منطقه‌ای خود است؛ تصور تیم بایدن این است که ثبات و نظم در این منطقه از جهان صرفا از طریق الگوی نظری رئالیسم تدافعی قابلیت اجرا دارد.

لوایح FATF تصویب خواهند شد؟

فعلا سه، چهار پیشنهاد در رابطه با «FATF» توسط مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام تشخیص ارسال شده که پس از بررسی در نهایت مشخص خواهد شد کدام پیشنهاد رأی خواهد آورد.

رئیسی نامزد ریاست جمهوری شد؟!

پیرهادی: برداشت و استنباط من از سخنان آقای قالیباف این است که با افزایش احتمال حضور آیت الله رییسی، آقای قالیباف تصمیم به عدم کاندیداتوری گرفته است و آمادگی کمک به ایشان را دارد.

شرط آمریکا برای بازگشت به برجام!

سخنگوی کاخ سفید در رابطه با بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای هم گفت: اگر ایران به تمام تعهداتش ذیل توافق هسته‌ای پایبند شود، آمریکا نیز وظیفه خود را انجام می‌دهد و از آن به عنوان سکویی برای توافقی طولانی‌تر و قوی‌تر استفاده خواهد کرد.
دولت بایدن و ایران

دولت بایدن و ایران

با حفظِ ساختارِ تحریم ها، آمریکا آنقدر صبر کند تا نمایندگانِ حاکمیت ایران، چه فعلی و چه در شهریور ۱۴۰۰، راضی به مذاکره شده و با توجه به اجماع حاصل شده، مفاد برجامِ جدید را بحث کند.

توئیت جنجالی نتانیاهو و واکنش ایران

نتانیاهو چند توئیت درباره جشن پوریم یهودیان منتشر کرد و ادعا‌های تاریخی علیه ایران مطرح نمود. پوریم، جشنی است که برای نجات یهودیان ایران در زمان خشایارشا از دست هامان برگزار می‌شود.
برنامه هسته‌ای؛ اهرم فشار ایران؟!

برنامه هسته‌ای؛ اهرم فشار ایران؟!

رویارویی اخیر دولت و مجلس بر سر چگونگی تعلیق پروتکل الحاقی و پخش مستندی تخریبی علیه وزیر خارجه می‌تواند منافع ملی را تهدید و خاطرات تلخ دهه اول قرن بیستم را زنده کند.
بازگشت به برجام نزدیک است؟

بازگشت به برجام نزدیک است؟

گرچه برخی از تحلیلگران سیاسی به بازگشت آمریکا و احیای دوباره برنامه جامع اقدام مشترک خوش بین نیستند، اما موضع گیری‌های و رایزنی‌های پیدا و پنهان روز‌های اخیر نشان می‌دهد که قدم‌هایی برای بازگشت طرفین به برجام برداشته شده است. در این میان آمریکا در اولین گام با ارسال نام‌های به شورای امنیت، درخواست فعال سازی مکانیسم ماشه و بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را پس گرفت.
بلوای ادامه‌دار حدادعادل و احمدی‌نژاد

بلوای ادامه‌دار حدادعادل و احمدی‌نژاد

احمدی نژاد که پیش از این سابقه درگیری لفظی با حداد عادل را داشته، این بار با لحنی تندتر به او پاسخ داده است. احمدی نژاد گفته است: «آقایی که این حرف‌ها را زده است در سال ۸۴ هم تا لحظه آخر انتخابات، با کمک دوستانش سنگین‌ترین فشار‌ها را به بنده آوردند تا به نفع کاندیدای مورد نظرشان انصراف دهم. در طول ۱۶ سال اخیر یعنی قبل از سال ۱۳۸۴ تا امروز این آقا همیشه مخالف بنده بوده و به شدت علیه اینجانب فعال بوده است.»

هیاهو بر سر مدارک مهرداد بذرباش

الیاس نادران همان زمان هم به نحوه بررسی اسناد و مدارک مهرداد بذرپاش معترض شد و گفته بود که برخلاف ادعای آقای رئیس مجلس، روند قانونی طی نشده است. او هیئت رئیسه مجلس را متهم کرد که بدون اطلاع قبلی دستور کار کمیسیون بودجه را برای انتخاب رئیس دیوان محاسبات تغییر داده است. با این وجود، الیاس نادران پس از شش ماه دوباره سر وقت پرونده مهرداد بذرپاش رفته و در گفتگو با ایسنا داستان کامل ماجرا را توضیح داده است.
بیانیه مشترک ایران و آژانس منتشر شد

توافق ایران و آژانس انرژی اتمی

در پایان سفر گروسی به تهران ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای مشترک صادر کردند و عنوان شد که ایران به اجرای کامل و بدون محدودیت موافقتنامه جامع پادمان خود با آژانس، همانند قبل، ادامه خواهد داد.
آزمون بزرگ بایدن

آزمون بزرگ بایدن

اکنون همه ناظران و رقیبان و متحدان و مخالفان امریکا در سطح جهان دولت بایدن را زیر ذره‌بین خود قرار داده‌اند و از رهگذر مساله هسته‌ای ایران می‌خواهند شخصیت و نوع رفتار دولت دموکرات ایالات متحده را بشناسند و مورد ارزیابی قرار دهند.
توقف پروتکل الحاقی؛ چه اتفاقی برای برجام می‌افتد؟

توقف پروتکل الحاقی؛ چه اتفاقی برای برجام می‌افتد؟

براساس مصوبه مجلس یازدهم، سوم اسفند ماه با توقف پروتکل الحاقی برجام، فعالیت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران محدود خواهد شد. این موضوع باعث می‌شود که دیگر بازرسان آژانس نتوانند، به بازرسی‌های خود ادامه دهند و این موضوع با محدودیت‌های زیادی روبرو خواهد شد. ناظران معتقدند که این می‌تواند نگرانی‌ها درباره برنامه هسته‌ای تهران را افزایش دهد.