فرادید | صفحه نخست - سیاست

Faradeed

برنامه بایدن برای خاورمیانه

برنامه بایدن برای خاورمیانه

انتخاب آنتونی بلینکن و جیک سالیوان به‌عنوان وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی خود نشان‌دهنده علاقه بایدن به بازگشت به عصر مداخله‌گرایی لیبرال و تشکیل اتحاد و ائتلاف‌های بین‌المللی است.
غنیمت می‌بری، غرامت می‌دهی؟!

غنیمت می‌بری، غرامت می‌دهی؟!

به‌طور طبیعی اگر مردم از دولت‌ها توقعات و انتظاراتی دارند، با وقوع این حوادث و رویداد‌ها توقعات خود را تعدیل می‌کنند، ولی در عین حال توجه دارند که مسوولان نیز در این شرایط چگونه رفتار و کشور را مدیریت کرده‌اند؟
پیش‌بینی اوباما از آینده برجام
بایدن به سرعت به برجام برمی‌گردد؟!

پیش‌بینی اوباما از آینده برجام

آسیب‌هایی وارد شده است که به دلیل آن‌ها تغییر این وضعیت برای ما زمان خواهد برد، اما شکی نیست که جو بایدن افراد مناسب را برای آن به کار گرفته و من مطمئنم که از پس آن برخواهند آمد، اما ممکن است در مدت زمان کوتاهی اتفاق نیفتد.
مذاکره در فرهنگ ایرانی

مذاکره در فرهنگ ایرانی

البته در کنار مولفه‌های برخورداری از تاریخ دور و خاص بودن کشور، باید به ویژگی ناواقع‌گرایی نیز اشاره کرد که سنتزی را به ظهور می‌رساند که طبق آن ایران را در وضعیت امتناع از مذاکره قرار می‌دهد.
سیگنال‌های مذاکره بین ایران و بایدن

سیگنال‌های مذاکره بین ایران و بایدن

بایدن باید فرمانی را صادر کند که طبق آن به تمام تحریم‌های هسته‌ای اعمال شده توسط ترامپ خاتمه دهد. با این وجود برخی مقامات ایران گفته‌اند که آمریکا مجبور به پرداخت غرامت فروش نفت از دست رفته به دلیل تصمیم ترامپ برای اعمال مجدد تحریم‌هاست.
بلوا بر سر کرونا؛ ادعای احمدی نژاد، موضع‌ تند وزارت بهداشت

بلوا بر سر کرونا؛ ادعای احمدی نژاد، موضع‌ تند وزارت بهداشت

محمود احمدی نژاد به شکل معمول هر هفته تئوری‌هایی در مورد ویروس کرونا مطرح می‌کند و در مقابل هر بار یکی از مسئولان ارشد وزارت بهداشت پاسخ تئوری‌های او را می‌دهند. حالا وزارت بهداشتی‌ها در پاسخ به تازه‌ترین ادعای رئیس جمهور پیشین گفته اند که او به الفبای درمان و تحقیقات در علوم پزشکی آشنایی ندارد و این سخنان او ناشی از این عدم آگاهی است.
چقدر به بایدن خوش‌بین باشیم؟

چقدر به بایدن خوش‌بین باشیم؟

یعنی خوش‌بینی وزیرخارجه نسبت به اینکه بایدن می‌تواند با سه دستور اجرایی تحریم‌ها را لغو کند و به قطعنامه ۲۲۳۱ بازگردد، بیانگر آن است که در تحلیل وزارت‌خارجه، چنین امری ممکن است. درواقع وزارت‌خارجه بر این مساله تاکید کرد که اگر مساله محدود به برجام شود، امکان مذاکره و بازگشت آمریکا به برجام وجود دارد.
بایدن همان اوباماست؟

بایدن همان اوباماست؟

بایدن که از معدود روسای‌جمهور آمریکا با سابقه‌ای طولانی در سیاست خارجی است و شاید از این منظر فقط با جورج بوش پدر قابل قیاس باشد، سیاست‌مداری کهنه‌کار است که روش‌هایی پیچیده‌تر در مناقشات بین‌المللی پیش خواهد گرفت.
‌چالش‌های احیای برجام

‌چالش‌های احیای برجام

روشن است که نادیده‌انگاشتن برکناری چنین کسی از رأس هرم قدرت در آمریکا و مشابهت سازی «ترامپ-بایدن» چیزی جز ساده‌انگاری سیاسی نیست. بایدن مانند سلف دموکراتش باراک اوباما که مبتکر برجام بود، اعلام کرده که به این توافق باز خواهد گشت.
سه سناریوی برجامی بایدن
سرنوشت توافق هسته‌ای در عصر پساترامپ چه خواهد شد؟

سه سناریوی برجامی بایدن

رئیس‌جمهور بایدن پس از روی کار آمدن، ممکن است به دو گام اولیه متعهد شود. مرحله نخست لغو ممنوعیت تبعیض‌آمیز سفر به آمریکا خواهد بود که ایرانیان را به علت سطح حضور شهروندانش در ایالات‌متحده، بیشتر از دیگر ملت‌ها تحت تاثیر قرار داد.
پازل پیچیده بازگشت به برجام
مذاکره‌کننده ارشد دولت اوباما تحلیل کرد

پازل پیچیده بازگشت به برجام

مسیر دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای و مذاکره با ایران با وجود اقداماتی که دولت دونالد ترامپ علیه این توافق و ایران انجام داده است، مسیری «دشوار» خواهد بود.
«کاملا هریس» اولین معاون رئیس جمهور زن تاریخ آمریکا کیست؟

«کاملا هریس» اولین معاون رئیس جمهور زن تاریخ آمریکا کیست؟

هریس ۲۰ اکتبر ۱۹۶۴ در اوکلند، کالیفرنیا متولد شد. او در سال ۱۹۸۶ در رشته علوم سیاسی و اقتصاد از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شد و در سال ۱۹۸۹ مدرک حقوق خود را از کالج هستینگ دریافت کرد. پس از فارغ التحصیلی از دانشکده حقوق، کاملا هریس به دفتر دادستان منطقه آلامدا پیوست، جایی که وی به مدت هشت سال به عنوان دادستان در آنجا کار کرد.
برای جهان، منطقه و ایران

"بایدن" چه در سر دارد؟

مهم‌ترین آن ایالت‌ها، فلوریدا است که بایدن با رای لاتین‌تبار‌ها در این ایالت از ترامپ شکست خورد. البته شکست او نتیجه میراث باراک اوبامایی است که در برابر کوبا کوتاه آمد و با این کشور ارتباط دیپلماتیک برقرار کرد.
سیاه و سفید

سیاه و سفید "بایدن" برای ایران

تفاوت او با ترامپ، توان بالای او برای اجماع‌سازی با متحدان اروپایی علیه ایران و همراه کردن آن‌ها و حتی روسیه و چین است - اتفاقی که در دوره اوباما هم رخ داد-، ولی ترامپ فاقد این مهارت دیپلماتیک بود.
پرطرفدار