فرادید | صفحه نخست - سیاست

Faradeed

الزامات سیاست خارجی

الزامات سیاست خارجی

به نظر می‌رسد هم تلاش ایران و هم تحلیل‌های موافق و مخالف بی‌نتیجه و بی‌مبنا است، چراکه با توجه به واقعیات سیاست بین‌الملل هیچ اتفاقی روی نخواهد داد و هسته سخت شبکه قدرت در روابط بین‌الملل به گونه‌ای است که هم سیاست اتخاذ شده و هم تحلیل‌ها راه نادرستی در پیش گرفته‌اند و به نتیجه‌ای نخواهند رسید.
حاشیه و متن قرارداد ۲۵ ساله ایران با چین

حاشیه و متن قرارداد ۲۵ ساله ایران با چین

گرچه تاکنون متن فارسی پیش نهایی «سند برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین» در هیچ کدام از رسانه‌ها منتشر نشده، اما متن انگلیسی این توافق ۴ سال و نیم قبل در وب‌سایت رسمی رئیس‌جمهوی ایران منتشر شد. تاریخ انتشار این متن ۲۳ ژانویه ۲۰۱۶ (سوم بهمن ۱۳۹۴)، حدود ۶ ما پس از سفر رئیس‌جمهوری چین به ایران است. در این متن اعداد و ارقام و جزئیاتی از این توافق ذکر نشده و صرفا به کلیات بسنده شده است. زمینه کلیات این توافق در متن منتشر شده «سیاسی»، «همکاری اجرایی»، «انسانی و فرهنگی»، «قضایی، امنیتی و دفاعی» و «منطقه‌ای و بین‌المللی» اعلام شده است.
جنجال دریافتی ۲۳۱ میلیون تومانی نمایندگان مجلس؛ ماجرا چیست؟

جنجال دریافتی ۲۳۱ میلیون تومانی نمایندگان مجلس؛ ماجرا چیست؟

پس از واکنش کاربران شبکه‌ای اجتماعی و رسانه‌ها به دستمزد بالای نمایندگان مجلس، برخی از اعضای هیات رئیسه مجلس به این موضوع پاسخ داده اند. احمد امیرآبادی فرهانی، نماینده قم و عضو هیئت‌رئیسه مجلس در واکنش به این موضوع در توئیتر خود نوشت: "دوره قبل به نمایندگان ۲۵۰میلیون ودیعه مسکن پرداخت و از حقوق‌شان کسر گردید. این دوره به ۲۰۰ میلیون کاهش و ماهیانه تا آخر دوره از حقوق کسر می‌شود و این ۲۰ میلیون ⁧حقوق نماینده⁩ نیست. " او در ادامه آورده است:  "این هزینه شامل اجاره دفتر، حقوق کارکنان، آب، برق، گاز، تلفن ثابت و سیار، اینترنت و... است که به حساب دفتر واریز می‌شود. " 
کلیشه‌های اشتباه

کلیشه‌های اشتباه

این اشتباه به متون، سند‌ها و حتی قوانین و آیین‌نامه‌ها وارد می‌شود و ابهام مفهومی آن می‌تواند طراحی، اجرا و ارزیابی‌ها را با چالش مواجه سازد.
واکنش‌ها به تمدید قدرت ولادمیر پوتین تا سال ۲۰۳۶
شروع بی پایان تزار جدید روسیه

واکنش‌ها به تمدید قدرت ولادمیر پوتین تا سال ۲۰۳۶

رئیس جمهور ۶۷ ساله روسیه، در داخل و خارج این کشور مخالفان و منتقدان بسیاری دارد. حالا هم با تمدید ریاست جمهوری اش تا سال ۲۰۳۶ آتش مخالفان و منتقدان او تند‌تر شده است. منتقدان پوتین گفته اند که او تشنه قدرت است و می‌خواهد رئیس جمهوری اش را مادام العمر کند. بعضی از ناظران مسائل روسیه، مانند آرکادی اوستروفسکی نیز عقیده دارند که این روند حتی می‌تواند به خلق یک تزار مدرن منتهی شود: رهبری که فراتر از سیاست‌های حزبی است. از نظر اوستروفکسی تصمیم او برای شرکت در انتخابات پیشین به عنوان یک نامزد مستقل را باید از همین منظر بررسی کرد.
ماجرای شهادت و بازگشت احمد متوسلیان چیست؟
چهار دیپلمات ایرانی زنده هستند؟

ماجرای شهادت و بازگشت احمد متوسلیان چیست؟

پیش از آنکه موضوع شهادت چهار دیپلمات ایرانی از سوی احسان محمدحسنی مدیرعامل سازمان سینمایی اوج مطرح شود، برخی از چهره‌های سیاسی، نظامی و رسانه‌ای بر این موضوع تاکید داشته اند. آن‌ها گفته اند که احمد متوسلیان، کاظم اخوان، تقی رستگارمقدم و سیدمحسن موسوی همان روز‌های ابتدایی توسط فالانژ‌های مسیحی به شهادت رسیده اند.  
بلوای تعقیب قضایی ترامپ توسط ایران؛ ماجرا چیست؟

بلوای تعقیب قضایی ترامپ توسط ایران؛ ماجرا چیست؟

پس از بازتاب گسترده خبر تحت تعقیب قرار گرفتن ترامپ و ۳۵ نفر دیگر به اتهام شهادت سردار سلیمانی دررسانه های جهان، دولت آمریکا به این موضوع واکنش نشان داد. برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز دوشنبه در کنفرانس خبری مشترکی با عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی ضمن طرح این ادعا که صدور حکم قضایی علیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا توسط ایران "پروپاگاندا" بوده است، مدعی شد: "ارزیابی ما این است که اینترپل در این زمینه دخالت نکرده و هشدار قرمزی بر مبنای اهداف سیاسی منتشر نخواهد کرد. "
آیا احتمال کنارکشیدن ترامپ از انتخابات ۲۰۲۰ وجود دارد؟

آیا احتمال کنارکشیدن ترامپ از انتخابات ۲۰۲۰ وجود دارد؟

گرچه فاکس نیوز و نیویورک تایمز با انتشار نظرسنجی‌ها و اخبار درون حزبی جمهوری خواهان معتقدند که کناره گیری ترامپ محتمل است. اما در این میان برخی از تحلیلگران معتقدند که او کناره کناره گیری نخواهد کرد. برخی از آن‌ها گفته اند ممکن است انتشار گزارش فاکس نیوز نوعی جنگ روانیِ هدایت شده باشد تا دموکرات‌ها را به اشتباه بیاندازد. از طرفی بررسی موضع گیری اعضای برجسته حزب جمهوری خواه در هفته‌های گذشته نشان می‌دهد که ترامپ وضعیت متزلزلی میان هم حزبی‌های خود دارد و ممکن است در هفته‌های آینده با چالش جدی مواجه شود.
واکنش‌ها به ازدواج زینب سلیمانی با فرزند رئیس شورای اجرایی حزب الله

واکنش‌ها به ازدواج زینب سلیمانی با فرزند رئیس شورای اجرایی حزب الله

پس از انتشار خبر ازدواج فرزند شهید سردار سلیمانی، با سیدرضا صفی‌الدین فرزند سید هاشم صفی الدین از مقامات ارشد حزب الله لبنان بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی به این موضوع واکنش نشان داده اند. عده‌ای از کاربران خبر منتشر شده را کذب خوانده اند و گفته اند که خبر ازدواج زینب سلیمانی صحت ندارد. این دسته از کاربران با انتشار صفحه رسمی زینب مغنیه در توئیتر اعلام کرده اند که او صفحه اینستاگرام ندارد و خبر ازدواج هم کذب محض است. استناد این کاربران صفحه توئیتری زینب مغنیه است که خبری از ازدواج زینب سلیمانی و سیدرضا صفی‌الدین درآن منتشر نشده، این درحالی است که صفحه توئیتری زینب مغنیه بیشتر به مسائل سیاسی و نظامی حزب الله لبنان می‌پردازد.
بلوای سه گانه رسایی، ناطق نوری و طبری؛ ماجرا چیست؟

بلوای سه گانه رسایی، ناطق نوری و طبری؛ ماجرا چیست؟

پس از اینکه دفتر ناطق نوری ادعا‌های حمید رسایی را کذب خواند و اعلام کرد که علیه او شکایت صورت گرفته، حمید رسایی در کانال تلگرامی خود ادعا‌هایی مطرح شده اش را با جزئیات بیشتری منتشر کرد. او همچنین گفته که برای حضور در دادگاه و ارائه مستندات آمادگی دارد. رسایی در شرح آنچه پیش‌تر مدعی آن شده بود، نوشت: "اکبر طبری در ابتدای دهه شصت، مسئول کتابخانه منافقین در روستای متی کلای بابل بوده است که بعد از ترور برخی از فعالان انقلابی شهر توسط منافقین، وقتی خانه‌های تیمی منافقین مورد بازرسی نیرو‌های سپاه قرار می‌گیرد، طبری که در یکی از خانه‌های تیمی حضور داشته، بازداشت می‌شود، اما به دلیل اینکه مستقیما اقدام مسلحانه‌ای نداشته و اظهار توبه و ندامت می‌کند، پس از مدتی آزاد می‌شود. "
کاندیدا‌های احتمالی ریاست جمهوری ۱۴۰۰
بخش دوم

کاندیدا‌های احتمالی ریاست جمهوری ۱۴۰۰

تنور انتخابات در ماه‌های آینده داغ‌تر خواهد شد و دو جناح برنامه‌های انتخاباتی خود را ارائه خواهند کرد. البته برخی چهره‌ها از سوی رسانه‌های نزدیک به دو جناح معرفی می‌شوند که به احتمال فراوان نامزد‌های نهایی از میان این چهره‌ها انتخاب خواهند شد. اما حزب اعتدال و توسعه (میانه روها) که از چهره‌های ارشد دولت روحانی تشکیل شده است، خود را مستقل از دو جریان سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا می‌دانند. به نظر می‌رسد که میانه رو‌ها مستقل از این دو جناح کاندیدای خود را برای انتخابات پیش رو معرفی کنند.
جنجال استیضاح شفاهی هیأت رئیسه مجلس؛ ماجرا چیست؟

جنجال استیضاح شفاهی هیأت رئیسه مجلس؛ ماجرا چیست؟

درحالی که تصور و پیش بینی فعالان سیاسی و رسانه‌ای از مطرح کردن استیضاح هیأت رئیسه تذکر دادن به اعضا بود، اما یک روز پس از انتشار خبر استیضاح شفاهی، دوباره خبر رسید که ۱۰۰ نفر از نمایندگان به صورت کتبی با استیضاح هیأت رئیسه موافقت کرده اند.
تحول یا پاکسازی؟

تحول یا پاکسازی؟

شاهد آن بودیم تغییراتی عدیده در امتیازبندی کمیسیون‌ها صورت گرفت که این مساله منجر به اعتراض برخی نمایندگان شد؛ چنانکه ظاهرا جمعی حدود ۶۰ تا ۷۰ نفره از نمایندگان فعلی مجلس از حضورشان در کمیسیون‌های مختلف و همچنین نحوه انتخاب روسا و اعضای هیات رییسه این کمیسیون‌ها ناراضی هستند.