فرادید | صفحه نخست - جهان

Faradeed

ردپای ۱۲۰ هزار ساله

ردپای ۱۲۰ هزار ساله "هموساپینس‌ها" در صحرای عربستان

محققان با تخمین بلندی قد، نحوه قدم زدن و وزن افرادی که ردپای آن‌ها یافت شده متقاعد شده‌اند که آثار مربوط به انسان‌های خردمند بوده تا گونه‌های مشابه دیگر نظیر نئاندرتال‌ها. آن‌ها همچنین نتیجه گرفتند که چهار عدد از ردپا‌ها از یک گروه دو یا سه نفری بوده که با هم سفر می‌کردند.
جهان، تازه در آغاز دورران کرونا است
اوضاع بدتر خواهد شد

جهان، تازه در آغاز دورران کرونا است

وضعیت ترسناکی است. یک معضل بهداشتی که به قدری از کنترل خارج شده که جهان را به زانو درآورده، نه فقط رکود، بلکه یک فاجعه اقتصادی عظیم که احتمالا تعداد فقرا و گرسنگان را چند برابر کرده، باعث ورشکستگی میلیون‌ها کسب و کار کوچک شده است.
پرابتلاترین و پرتلفات‌ترین کشورهای کرونایی کدامند؟

پرابتلاترین و پرتلفات‌ترین کشورهای کرونایی کدامند؟

پس از ایالات متحده، هند با ۵، برزیل با ۴.۳۸ و روسیه با ۱ میلیون بیشترین تعداد مبتلا به بیماری کووید۱۹ را گزارش کرده‌اند. ایالات متحده همچنین با ثبت فوت بیش از ۲۰۰ هزار نفر به دلیل دچار شدن به ویروس کرونا بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از این ویروس را داشته است.
یازده کشوری که میزان ابتلا به کرونا در آن‌ها صفر است

یازده کشوری که میزان ابتلا به کرونا در آن‌ها صفر است

از سوی دیگر برخی کارشناسان نیز معتقدند که احتمال دارد ویروس کرونا به این کشور‌ها رسیده باشد، اما مسئولان حکومتی شمار مبتلایان را یا ثبت نکرده‌اند و یا از اعلام آن خودداری می‌کنند. یکی از این کشور‌ها کره‌شمالی است.
کشف بقایای

کشف بقایای "خرس عصر یخی" در روسیه

دندان و دماغ حیوان که کاملا سالم مانده نشان می‌دهد که متعلق به گونه‌ای از خرس قهوه‌ای باشد که از ۳۹ هزار و ۵۰۰ سال پیش تا ۲۲ هزار سال قبل می‌زیست. این بقایا در "دانشگاه فدرال شمال شرقی" (ان‌ای اف یو) در شهر یاکوتسک بررسی خواهد شد.
سوسیالیسم؛ مکتب عوام‌گرایی

سوسیالیسم؛ مکتب عوام‌گرایی

نتیجه سوسیالیسم خلق بوروکراسی قدرتمند و شهروندانی بی‌تفاوت است؛ به‌نحوی‌که حکومت اغلب وظایف حاکمیتی خود را رها می‌کند و به تصدی‌گری در اقتصاد و سایر حوزه‌های شهروندی مشغول می‌شود.
ایجی تویودا؛ بنیانگذار شرکت لکسوس

ایجی تویودا؛ بنیانگذار شرکت لکسوس

تویودا به‌عنوان مدیرعامل تویوتا موتور در دهه پنجاه میلادی نتوانست در نفوذ به بازار آمریکا با خودرو‌های سواری خود موفق شود، اما در ۱۹۶۸ با اتومبیل کوچک «تویوتا کورولا» به این موفقیت دست یافت
محکومیت آمریکا در

محکومیت آمریکا در "تجارت جهانی"

«سازمان تجارت جهانی» سرانجام حکم خود را پیرامون دعوای تجاری آمریکا و چین صادر کرد. به موجب این حکم، تعرفه‌های دونالد ترامپ بر ضد کالا‌های وارداتی از چین غیرقانونی و نقض قوانین تجارت جهانی خوانده شد.
آیا نرم افزار‌ها در سال ۲۰۳۰ جهان را کنترل می‌کنند؟

آیا نرم افزار‌ها در سال ۲۰۳۰ جهان را کنترل می‌کنند؟

به ۲۰۳۰ خوش آمدید! اکنون بیش از دو دهه از اختراع گوشی آیفون و معرفی رایانش ابری و یک دهه از معرفی شبکه‌های گسترده اینترنت نسل پنجم گذشته است. تمامی فناوری‌های لازم برای تغییر شیوه‌ی زندگی و کار و خوراک ما نهایتا به این مرحله رسیده‌اند و با سرعتی بی‌سابقه در حال گسترش هستند.
روس‌ها سیاره

روس‌ها سیاره "زهره" را مال خود دانستند!

یک گروه بین‌المللی از ستاره‌شناسان روز دوشنبه اعلام کردند که یک نشانه شیمیایی (ماده فسفین) در جو سیاره زهره یافته‌اند که می‌تواند با وجود حیات در این سیاره مرتبط باشد.
رنگ‌های هولناک در آسمان کالیفرنیا

رنگ‌های هولناک در آسمان کالیفرنیا

به گفته ناسا، ذرات دود به رنگ‌های نور خورشید که طیف طولانی‌تری دارند، مانند قرمز و نارنجی، اجازه عبور می‌دهد، ولی جلوی طیف‌های کوتاه‌تر نور خورشید مانند زرد، آبی و قرمز را می‌گیرد.
مدارس کرونایی از پاریس تا کانادا
چرا دانش‌آموزان خارجی آنلاین نیستند؟

مدارس کرونایی از پاریس تا کانادا

اوایل که کرونا شیوع پیدا کرد من دو هفته مرخصی گرفتم و اجازه ندادم دخترم سوگل به مدرسه برود، اما بعد از ۵ روز مسئولان مدرسه تماس گرفتند و اعلام کردند اجازه نداریم بچه را در خانه نگه داریم.