فرادید | صفحه نخست - جهان

Faradeed

کاهش ۳۰ درصدی قیمت نفت در ۲۰۲۰
عدم کاهش تولیدات اوپک‌پلاس چه تبعاتی در پی دارد؟

کاهش ۳۰ درصدی قیمت نفت در ۲۰۲۰

به گزارش بلومبرگ، بانک مورگان‌استنلی پیش‌بینی کرده است اگر اوپک و متحدانش در نشست پیش‌رو کاهش بیشتر تولید نفت را اعلام نکنند، قیمت‌های نفت که اکنون حدود ۶۲ دلار در هر بشکه در لندن معامله می‌شوند، ممکن است ۳۰ درصد سقوط کند و به ۴۵ دلار بر بشکه برسد.
شوک جنگ تجاری برای ۲۰۲۰
موسسه «مودیز» چشم‌انداز جهان را «منفی» اعلام کرد

شوک جنگ تجاری برای ۲۰۲۰

در حالی که یکی از ترسناک‌ترین مثال‌ها در این زمینه دعوا‌های تجاری میان آمریکا و چین است، تنش‌های اخلا‌ل‌گر در منطقه خاورمیانه، میان کره و ژاپن، هند و پاکستان، آمریکا و اتحادیه اروپا، و این اتحادیه و انگلیس نیز در حال تشدید هستند.
محبوبیت چپ در آمریکای لاتین رو به سقوط است؟
"مورالـس"، استعفا داد

محبوبیت چپ در آمریکای لاتین رو به سقوط است؟

او در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد: «از سمت خود به‌عنوان رئیس‌جمهور استعفا می‌دهم.» مورالس ادامه داد: «می‌خواهم به شما برادران و خواهران بگویم که مبارزه اینجا تمام نمی‌شود. ما مبارزه برای برابری و صلح را ادامه خواهیم داد.»
۴۷ پاسپورت قدرتمند جهان

۴۷ پاسپورت قدرتمند جهان

گردشگران این ۴۷ کشور از بیشترین قدرت ورود به کشور‌های توریستی برخوردار هستند؛ به این معنا که بدون نیاز به اخذ ویزا و طی تشریفات آن، می‌توانند به حداقل ۱۶۷ کشور جهان سفر کنند.
پیامد‌های ائتلاف دریایی آمریکا

پیامد‌های ائتلاف دریایی آمریکا

انگلیس و استرالیا مهم‌ترین کشور‌های غربی هستند که به این ائتلاف پیوسته و کشتی جنگی برای اسکورت کشتی‌های تجاری اعزام کرده‌اند. بحرین، امارات و عربستان با تأخیر در سپتامبر به ائتلاف آمریکایی پیوستند و آلبانی نیز چند روز پیش پیوستن به ائتلاف را اعلام کرد.
برترین مدیران عامل دنیا در ۲۰۱۹

برترین مدیران عامل دنیا در ۲۰۱۹

این اتفاق در حالی رخ داده که متدلوژی HBR امسال تغییر کرده است. این رتبه‌بندی از سال ۲۰۱۵ علاوه بر عملکرد مالی، امتیاز توجه به آثار زیست‌محیطی، اجتماعی و نظارتی (ESG) را هم مدنظر قرار داده است. در چهار سال گذشته، امتیاز ESG در ۲۰ درصد رتبه نهایی هر مدیرعامل تاثیر داشته است.
مرگ مغزی
امانوئل مکرون هشدار داد:

مرگ مغزی "ناتو"!؟

تجربه نشان می‌دهد که ما خود باید با همسایگان توافق کنیم و به طرف سومی امیدوار نباشیم که منافع مشترکی با ما در این زمینه ندارد.
آژیر قرمز ۲۰۲۰ برای ترامپ
با پیروزی دموکرات‌ها در ایالت‌های کلیدی

آژیر قرمز ۲۰۲۰ برای ترامپ

به‌گزارش سایت شبکه خبری سی‌ان‌ان، در انتخابات کنگره ایالتی ایالت ویرجینیا برای نخستین بار پس از بیش از دو دهه دموکرات‌ها توانستند پیروز شوند و به‌طور تمام و کمال اکثریت مجمع قانونگذاری کنگره ایالتی (مجلس نمایندگان ایالتی و سنای ایالتی) ویرجینیا را از آن خود کنند.
سوئیس، آرمانشهر سوسیالیسم

سوئیس، آرمانشهر سوسیالیسم

واقعیت بزرگی که در این کشور به چشم می‌آید: یک خانواده معمولی سوئیسی دارای ثروتی به ارزش ۵۴۰ هزار دلار است که این رقم دو برابر ثروت شهروندان در اسکاندیناوی است.
اریک هابزبام؛ مورخی که فکر می‌کرد مارکسیست است

اریک هابزبام؛ مورخی که فکر می‌کرد مارکسیست است

اگرچه عضو حزب کمونیست و ویراستار انگلیسی مجموعه آثار مارکس و انگلس بود، هم مقامات شوروی از ترجمه آثار او به روسی سر باز زدند، و هم ناشران معتبر فرانسوی از ترجمه برخی از آثار مهم او. آثار هابزبام طبق معیار‌های ارتدوکس جزو متون مارکسیستی محسوب نمی‌شدند.
رویـای پوچ تـرامپ بـرای دلار
تغییرات متغیر‌های پولی آمریکا به مذاق رئیس‌جمهور نیست

رویـای پوچ تـرامپ بـرای دلار

ترامپ با بیان اینکه آمریکا اکنون بزرگ‌ترین و قدرتمندترین کشور دنیا است افزود: نرخ بهره باید پایین‌تر از آلمان و ژاپن باشد، اما (وضعیت کنونی) کاملا معکوس است. مشکل ما چین نیست، مشکل ما همین فدرال‌رزرو است.
نقطه

نقطه "بی حیات‌" زمین کجاست؟

دانشمندان تاکید کردند که دمای آب موجود در دره دالل حدود ۱۰۹ درجه سلسیوس است و همچنین حاوی مقادیر زیادی منیزیم بوده و بسیار ترش و شور است؛ که این باز تاییدی بر آن است که در این آب نمی‌تواند باکتری و یا عناصر مضر وجود داشته باشد.
مرگ بغدادی، پایان داعش؟

مرگ بغدادی، پایان داعش؟

ممکن است مرگ تحت تعقیب‌ترین آدم دنیا در حقیقت ضربه‌ای بر پیکر سازمان تروریستی باشد، اما این واقعه فریاد‌های پیروزی زیادی را در خاورمیانه بلند نکرد و حتی با بی‌اعتنایی نسبی مسوولان ایرانی روبه‌رو شد که عملیات نمادین امریکا را کم اهمیت شمرده.