فرادید | صفحه نخست - جهان

Faradeed

بلینکن؛ دیپلماتِ دیپلماسیِ سخت!

بلینکن؛ دیپلماتِ دیپلماسیِ سخت!

. برای ایالات متحده، وزیر امور خارجه‌ای که به جای خرابکاری و نابودی اخلاقیات دیپلمات‌ها به کار وزارتخانه تحت مدیریت خود ارزش دهد، خوشایند خواهد بود.

لاشه صد‌ها راسو از خاک بیرون زد

دانمارک اخیرا دستور داد که همه مینک‌های پرورش یافته که حدود ۱۵ میلیون راسوی می‌شود، در اوایل این ماه پس از کشف ویروس کرونا جهش یافته که ۱۲ نفر را آلوده کرده بود امحا شوند.
بروس لی؛ پولادی به انعطاف آب
۲۷ نوامبر ۲۰۲۰ تولد هشتاد سالگی بروس لی

بروس لی؛ پولادی به انعطاف آب

از دیدگاه بروس لی برای چیرگی بر هر حریفی باید دست او را خواند و بدین منظور باید با او یکی شد و این کار جز با واکنش‌های خودانگیخته میسر نیست.
فریدریش انگلس؛ سرمایه‌داری که به طبقه خود خیانت کرد

فریدریش انگلس؛ سرمایه‌داری که به طبقه خود خیانت کرد

ماتریالیسم دیالکتیک انگلس، منظومه‌ی فکری همه‌جانبه‌ای است که هستی‌شناسی، نظریه‌ی شناخت، متدولوژی و فلسفه‌ی تاریخ را دربرمی‌گیرد. این منظومه در پیوند با نظریه‌های جامعه‌شناختی و اقتصادی مارکس، برنامه‌ای انقلابی ارائه می‌دهد که مدعی بنیاد‌های علمی است.

پلیس به دنبال تفنگی که گوزن دزدید

ین تفنگ شکارچی که بر دست چپ مرد آویزان بود، به سمت شاخ گوزن سُر خورد و سپس همراه با این حیوان ناپدید شد، اما خوشبختانه مهمات و خشابی نداشت.

خلبانان سوئیسی راننده قطار می‌شوند؟

در حالی‌که هزاران پرواز با توجه به محدودیت‌های سفر در سراسر جهان، لغو شده‌اند، شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی سوئیس، با مشکلی برعکس این اتفاق مواجه شدند و حرکت بسیاری از قطار‌ها را به دلیل کمبود نیروی کار لغو کردند.

قاچاق اعضای بدن انسان در چین

شخص را شبانه از بیمارستان به داخلی ونی که شبیه آمبولانس بوده منتقل می‌کردند و در آن جا پزشکان اعضای بدنش را خارج می‌کردند.

افزایش دی‌اکسیدکربن موجود در جو

غلظت دی‌اکسیدکربن موجود در جو همراه با افزایش میزان دی‌اکسیدکربن منتشره و با در نظر گرفتن اثر هم‌زمان چرخه و تغییرات فصول افزایش می‌یابد.
دیه‌گو مارادونا؛ دست خدا و گل قرن
اسطوره و اعجوبه فوتبال جهان درگذشت

دیه‌گو مارادونا؛ دست خدا و گل قرن

زندگی مارادونا پر از تغییر بود، اما او تا آخرین روز زندگی دیگو مارادونا ماند؛ مردی که همه چیز داشت غیر از یک زندگی معمولی.
دولت بایدن؛ دولت سوم اوباما؟!

دولت بایدن؛ دولت سوم اوباما؟!

«دولت من، دولت سوم اوباما نیست»، زیرا «با جهانی بسیار متفاوت‌تر از دوران اوباما مواجهیم.» بایدن افزود: «پرزیدنت ترامپ چشم‌انداز‌ها را تغییر داده است. سیاست ابتدا آمریکای او به سیاست آمریکای تنها تبدیل شده است.»

معرفی اعضای کلیدی کابینه بایدن

جان کری، وزیر خارجه در کابینه اوباما، به سمت نماینده ویژه ایالات متحده در امور اقلیمی منصوب شده است. روز دوشنبه، سازمان خدمات دولتی ایالات متحده تایید کرد که انتقال قدرت از کابینه ترامپ به دولت جو بایدن آغاز شده‌است.

ایلان ماسک دومین ثروتمند جهان شد

سهام تسلا تنها طی امسال ۵۲۰ درصد رشد داشته و به ۵۲۱ دلار به ازای هر سهم رسیده است. ارزش بازار این شرکت حالا ۴۶۴ میلیارد دلار برآورد می‌شود. او تنها طی یک روز گذشته ۲/ ۷ میلیارد دلار به ثروتش افزوده است.
پاول سلان؛ شاعر روزهای مرگ

پاول سلان؛ شاعر روزهای مرگ

پاول سلان در بسیاری از شعرهایش رنج یهودیان در اردوگاه‌های مرگ را دست‌مایه‌ی کار خود کرده است. مشهورترین نمونه از این شعر‌ها «فوگ مرگ» اوست که به گونه‌ای دریچه‌ی آشنایی جهانیان با او شده.
پرطرفدار