فرادید | صفحه نخست - جهان

Faradeed | فرادید اخبار

نسل آینده یمنی‌ها در حال ناپدید شدن است

نسل آینده یمنی‌ها در حال ناپدید شدن است

آژانس‌های کمک هشدار داده‌اند که ۴۰۰۰۰۰ کودک زیر ۵ سال در یمن در معرض خطر مرگ در اثر سوءتغذیه قرار دارند. در استان شبوه تعداد موارد جدی سوءتغذیه در سال ۲۰۲۰ در حدود ۱۰‌درصد افزایش داشت. در بیمارستانی در عبس که به جوامع روستایی کوه‌پایه‌نشین خدمات‌رسانی می‌کند تعداد موارد جدی سوءتغذیه نسبت به مدت مشابه سال قبل در حدود ۴۱‌درصد رشد داشت.

کشف میدان نفتی جدید در دریای خزر

نفت دریای خزر مدتهاست که مورد توجه کشور‌های حاشیه آن قرار داشته است. پیش‌تر نیز، وزرای امور خارجه جمهوری آذربایجان و ترکمنستان، دو طرف توافقنامه همکاری به‌منظور توسعه یک میدان نفتی مشترک در دریای خزر امضا کردند.

گذرنامه‌ واکسن در راه است؟

این کارت واکسن یا گذرنامه، مدرکی است که ثابت می‌کند شما در برابر کووید-۱۹ واکسینه شده‌اید. همچنین برخی از نسخه‌ها به مردم امکان می‌دهند که نتیجۀ آزمایش ویروس‌شناسی خود را نشان دهند و ثابت کنند که مبتلا نیستند.

تعلیق همه پروازهای بوئینگ ۷۷۷

کلیه پرواز‌هایی که قرار بود با بوئینگ ۷۷۷ صورت گیرد به حال تعلیق در می‌آید تا بررسی‌ها لازم برای انطباق با استاندارد‌های لازم و گفتگو با نهاد‌های نظارتی به سرانجام برسد.

ماسک نزدن جنجالیِ آنگلا مرکل

ویدئویی از وحشت مرکل پس از سخنرانی خود در پارلمان آلمان و توصیه به زدن ماسک بر صورت در شبکه‌های اجتماعی در حال چرخش است. در این ویدئو، صدر اعظم آلمان پس از فراموش کردن ماسک خود حین سخنرانی در پارلمان این کشور و گوشزد مسئولان در زمینه رعایت قوانین مشاهده می‌شود
ماجرای دختر حاکم دبی

ماجرای دختر حاکم دبی

چندی پیش شبکه تلویزیونی بی بی سی یک نوار ویدیویی که متعلق به دختر جوان حاکم دبی است را منتشر کرد که لطیفه در آن ویدیو می‌گوید که زندانی شده و جانش در خطر است. فرزند حاکم دبی در ادامه تاکید می‌کند: «من مثل یک گروگان در ویلایی که به زندان تبدیل شده بازداشت هستم. نیرو‌های پلیس خبرم دادند که من همه عمرم در زندان خواهم ماند و دیگر خورشید را نخواهم دید.»
چالش پکن-واشنگتن در عصر بایدن

چالش پکن-واشنگتن در عصر بایدن

ز مصاحبه‌ها و مواضع بایدن و تیم سیاست خارجی او، به نظر می‌رسد ساکنان جدید کاخ سفید راه دیگری را برای مهار پکن انتخاب کرده‌اند، راهی که بیشتر به نظرات نئولیبرال‌هایی همچون جوزف نای، نظریه‌پرداز مشهور «قدرت نرم» که بر همگرایی، چند‌جانبه‌گرایی، اهمیت نهاد‌های بین‌المللی و هنجار‌ها و ارزش‌های غربی تاکید دارند، استوار است.

برای اولین بار؛ یک زن آفریقایی رئیس سازمان تجارت جهانی شد

اوکانجو-ایویلا یک اقتصاددان با سابقه توسعه بین‌الملل است، که پیشتر نیز به عنوان مدیر کل بانک جهانی منصوب شده بود. او تابعیت دوگانه نیجریه و آمریکا را دارد و رسما سمت مدیرکلی سازمان تجارت جهانی را از اول ماه مارس آغاز می‌کند.