فرادید | صفحه نخست - جامعه

Faradeed

مامان! ماسک بازی کی تمام می‌شود؟
چالش کودکان و والدین برای رعایت نکات بهداشتی

مامان! ماسک بازی کی تمام می‌شود؟

دختر کوچکم که ۱۰ سالش است، اما گاهی از ماسک زدن خسته و کلافه می‌شود مخصوصاً وقتی که قرار است ماسک مدت زیادی روی صورتش بماند. گاهی هم دائم به ماسکش دست می‌زند و باید مدام حواسمان باشد و به او تذکر بدهیم.
جامعه بدون مرجعیت

جامعه بدون مرجعیت

شاید اولین مرجعی که به نظر برسد، وزارت بهداشت و مقامات پزشکی کشور باشند. به نظر شما اگر این مقامات، چنین توصیه‌ای کنند، چه تعداد از مردم آن را کارشناسانه و صادقانه تلقی کرده و به آن عمل خواهند کرد؟
شرخر‌های مدرن

شرخر‌های مدرن

قیمت پایه کار‌ها از پنج میلیون تومان شروع می‌شه تا ۸۰میلیون تومان. وصول چک و سفته ۳۰درصد هزینه داره. ۱۰درصد قبل از کار و ۲۰درصد بقیه را هم بعد از تموم شدن کار باید بدید.

آمار کرونا در جهان تا ۹ مهر

در حال حاضر آمریکا با بیش از هفت میلیون و ۴۰۶ هزار مبتلا، از نظر تعداد مبتلایان به این ویروس در رده اول و کشور‌های هند، برزیل و روسیه در رده‌های دوم تا چهارم هستند. ایران نیز از نظر تعداد مبتلایان کووید-۱۹ هم‌اکنون در رده سیزدهم قرار دارد.

پرداخت وام ۲۰ میلیونی برای سفر

«سفرکارت» به نوعی وام قرض‌الحسنه محسوب می‌شود که دارندگان آن می‌توانند ظرف ۱۵۰ روز (پنج ماه) تا سقف ۲۰ میلیون تومان از مزایایِ سفرکارت و امکانات تأسیسات رسمی گردشگری که تمام پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، بهره‌مند شوند.
ما و موج سوم کرونا

ما و موج سوم کرونا

این آنفلوانزا رفتار عجیبی داشت. مشخص شد که سبب آمبولی ریوی می‌شود. در عین حال می‌تواند سبب سکته قلبی، ترومبوز سیاهرگی و نیز سرخرگی شود. رفتار‌هایی که جدید به نظر می‌رسید.
امید‌فروشی میلیونی به کنکوری‌ها

امید‌فروشی میلیونی به کنکوری‌ها

آن‌ها بین یک تا دو میلیون تومان از داوطلبان می‌گیرند و معمولاً هم دروغ به خانواده‌ها می‌گویند. برخی مدعی هستند که با رتبه ٤٠ هزار تا ٨٠ هزار داوطلب را در رشته‌هایی قبول می‌کنند که نیازمند رتبه زیر ١٠ هزار است.
مصائب انتقال پایتخت

مصائب انتقال پایتخت

در تاریخ ۲۳۴ ساله پایتختی تهران، اولین‌بار در تاریخ ۲۳ آبان ۱۲۹۴ بود که در جلسه فوق‌العاده و محرمانه مجلس در تهران پیغام احمدشاه، خطاب به مجلس مبنی‌بر انتقال موقت پایتخت به اصفهان قرائت شد.
تهران در شرایط بحرانی کرونا؛ راه حل چیست؟

تهران در شرایط بحرانی کرونا؛ راه حل چیست؟

سیاستگذار در نظر دارد تا به شیوه قهری و دستوری میزان بیماری زایی را کاهش دهد. شیوه‌ای که در ۲۲۰ روز گذشته موفق به مهار نسبی کرونا نشده است. این در حالی است که کشور‌هایی همچون ایتالیا و آلمان که زمان شیوع بیماری در آن‌ها با ایران همزمان بود حالا با مدیریت این موضوع توانسته اند به شکل نسبی میزان بیماری زایی را کنترل کنند. در حال حاضر میزان ابتلای روزانه در ایتالیا و آلمان به کمتر از ۱۵۰۰ مورد در روز و میزان مرگ و میر نیز به کمتر از ۲۰ مورد رسیده است.
شدت بارش‌ها در ۶ استان "پرخطر" است

ورود سامانه بارشی پرقدرت به کشور

این بارش‌ها امروز (۶ مهر) در مازندران، گلستان و خراسان شمالی پیش‌بینی می‌شود و روز دوشنبه (۷ مهر) در استان‌های مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، شمال سمنان و شرق و ارتفاعات تهران دور از انتظار نیست.
داغ فراموش نشدنی سردشت
نخستین شهر قربانی سلاح‌های شیمیایی جهان

داغ فراموش نشدنی سردشت

قربانیانی که با گذشت نزدیک به ۴۰ سال از این فاجعه دردناک نه تنها جسمشان بلکه روحشان نیز همچنان تاول‌های بی‌مهری را با خود دارد.
ماجرای واکسن‌های ارزان تاجر ایرانی- هندی؛ پیش خرید واکسن کرونا چگونه است؟

ماجرای واکسن‌های ارزان تاجر ایرانی- هندی؛ پیش خرید واکسن کرونا چگونه است؟

در حال حاضر مجمعی به نام «کووکس» تحت نظارت سازمان جهانی بهداشت تشکیل شده که در آن ۱۸ شرکت و سازمان درگیر ساخت واکسن عضویت دارند. همچنین  ۱۸۰ کشور نیز به این مجمع پیوسته اند. براساس مرامنامه این مجمع، در صورتی که هر یک از شرکت‌ها یا سازمان‌های سازنده واکسن به نسخه موفقیت آمیز دست یافت، موظف خواهد بود که ابتدا واکسن‌های تولیدی را به کشور‌های عضو مجمع عرضه کند. شرایط پیش فروش در این مجمع هم به این شکل است که کشور متقاضی ۱۵ درصد پیش پرداخت را برای این واکسن داشته باشد و اگر شرکت‌ها موفق نشدند، این پول عودت داده نمی‌شود.

دلیل موفقیت زنان چیست؟

مشاور خانواده و زوج درمانگر معتقد است وقتی به مردان، مهارت ارتباط گیری سالم با زنان آموخته شود، زنان موفق و شکوفا می‌شوند.