فرادید | صفحه نخست - جامعه

Faradeed

بلوای

بلوای "رمدسیویر" داروی درمانی کرونا در ایران؛ ماجرا چیست؟

پس از آنکه برخی پزشکان به اصرار خانواده بیماران کرونایی رمدسیویر بازار سیاه را تجویز کردند، رئیس سازمان غذا و دارو مصرف "رمدسیویر" در بیمارستان‌های کشور را ممنوع اعلام کرد. با این حال روزنامه شرق در گزارشی به بازار سیاه رفته و عکس یکی از این رمدسیویر‌ها را برای پزشک معتمد روزنامه ارسال کرده و برخلاف عقیده وزارت بهداشتی‌ها مورد تائیدهم گرفته است. رمدسیویری که فروشنده برای آن مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان درخواست کرده اند. از سوی دیگر برخی رسانه‌ها گفته اند که سودجویان بازار سیاه دارو به جای رمدسیویر یک داروی تاثیر گذار دیگر به نام "اکتمرا " را با قیمت نجومی به فروش می‌رسانند. اکتمرای ۲۰۰ میلی در بازار سیاه داروی بین ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد. اما سودجویان بازار سیاه با تغییر برچسب اکتمرا به رمدسیویر بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان را درخواست می‌کنند.
تصویر/ آمار کرونا در جهان تا ۲۴ تیر

تصویر/ آمار کرونا در جهان تا ۲۴ تیر

در حال حاضر آمریکا با بیش از سه میلیون و ۴۷۹ هزار مبتلا، از نظر تعداد مبتلایان به این ویروس در رده اول و کشور‌های برزیل، هند و روسیه در رده‌های دوم تا چهارم هستند.
کرونا در بازار سیاه ناصرخسرو
داروی ۵۴۰ میلیونی کرونا در بازار سیاه

کرونا در بازار سیاه ناصرخسرو

شما قول می‌دی من داروی تقلبی نبرم؟ شوهرم خوب می‌شه؟ نگاهم می‌کند و می‌گوید: من دوافروشم، نامرد نیستم. دوا رو می‌دم بهت، باهات میام تا بیمارستان، دکترا ببینن، اگه اوکی دادن شما پول رو بده به من.
جنجال هزینه درمان کرونا؛ ماجرا چیست؟
مبالغ دریافتی بیمارستان‌ها برای درمان کرونا چقدر است؟

جنجال هزینه درمان کرونا؛ ماجرا چیست؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد افرادی که از بیمه پایه برخوردار باشند می‌توانند به صورت رایگان درمان شوند، اما این در شرایطی است که به بیمار تخت خالی برسد. اما در حال حاضر بیشتر تخت بیمارستان‌های دولتی پر شده است. پرسنل یکی از بیمارستان‌های دولتی گفته است که " ما فقط ۱۰۸ تخت دارای امکانات برای درمان کرونا داریم. اما روزانه ۱۰۰ نفر برای تست کرونا به ما مراجعه می‌کنند و حداقل تست ۶۰ تا ۷۰ نفر آن‌ها مثبت است و از این تعداد، عده‌ای نیازمند بستری در بیمارستان‌اند. اما تخت خالی نداریم. اینجا سر تخت دعواست. بیمار یا توان هزینه‌های چند ده میلیونی بیمارستان خصوصی را دارد و به آنجا می‌رود. یا ندارد و باید در انتظار تخت خالی بماند. دو هفته قبل بیماری را به یکی ازبیمارستان خصوصی فرستادیم. ۱۵ روز بستری و مراقبت ۱۰۰ میلیون هزینه داشت. "

"زباله شهر" در همسایگی اهواز

این زباله‌دان حدود ۱۲۰ هکتار وسعت دارد و در این محل تلاش شده با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا و همچنین بکارگیری سیستم‌های جدید، میزان زباله دفنی به حداقل برسد.
فاجعه‌ای در راه است؟

فاجعه‌ای در راه است؟

از‌آنجا‌که در دنیای جدید زندگی اکثریت مردم مثل زنجیر به هم متصل است و کسب‌وکار‌ها روی یکدیگر اثر مستقیم دارد و، چون شبکه‌ای به‌هم‌پیوسته یکدیگر را تحت تأثیر قرار می‌دهد، می‌توان ادعا کرد که زندگی همه دچار آسیب و اختلال خواهد شد و کسی ایمن نخواهد بود.
نگران ابتلای کودکان به کرونا باشیم؟

نگران ابتلای کودکان به کرونا باشیم؟

گرچه مطالعه در مورد میزان ابتلای کودکان و میزان خطرات آن همچنان ادامه دارد، اما در طول روز‌های گذشته مقالات و گزارش‌های مختلفی از محققان سراسر جهان منتشر شده که نشان می‌دهد، ابتلای کودکان نسبت به ابتدای شیوع ویروس کرونا افزایش یافته است، اما این میزان همچنان بسیار کمتر از ابتلا بزرگسالان به ویروس کووید- ۱۹ است. شبکه خبری «فاکس ۲۹» نیز در این رابطه نوشته که میزان مبتلایان و مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در میان کودکان افزایش یافته است. دکتر آلینا آلونسو، مدیر گروه بهداشت فلوریدا در ایالت پالم بیچ دراین رابطه گفته است که "ما اکنون می‌دانیم که کودکان می‌توانند بر اثر این ویروس به شدت بیمار شوند و همچنین می‌دانیم که بخشی از مبتلایان زیر ۱۸ سال بر اثر این ویروس جان خود را از دست داده اند. " 
اُزون، همکار جدید کرونا

اُزون، همکار جدید کرونا

میزان ازون در هوا در روز‌های جمعه سال گذشته بیشتر از روز‌های غیرتعطیل بود، دلیل آن هم این است که بحث ازون پیچیده‌تر از ذرات معلق است و قرنطینه و روز‌های تعطیل نمی‌تواند کمکی به پایین‌آمدن آن کند و مهارش هم مدت زمان زیادی می‌طلبد.
اول آب و صابون، بعد اتانول
بازار سیاه الکل در تهران

اول آب و صابون، بعد اتانول

در کشویی را باز می‌کند و یک ظرف بیرون می‌آورد و روی دستم می‌ریزد و می‌گوید: «ماسک را بکش پایین و بو کن!» بوی الکل می‌دهد: «مثل اشک چشم زلال است. این بوی الکل است اگر متانول بود، دماغت را می‌سوزاند.
بازگشت طاعون چقدر جدی است؟

بازگشت طاعون چقدر جدی است؟

شیوع طاعون سیاه در چین طی روز‌های گذشته این نگرانی را میان مردم ایجاد کرده که "مرگ سیاه" می‌تواند بازگشت چشمگیری داشته باشد وبه سرعت در جهان شیوع یابد. به گزارش فرادید، به نقل از رسانه "healthline" متخصصان می‌گویند که این بیماری به لطف آنتی بیوتیک‌ها تقریباً کشنده نیست. با این حال این بیماری هر ساله در کشور‌های مختلف از جمله ایالات متحده آمریکا بروز می‌کند.
ماجرای گرانی اینترنت همراه به کجا رسید؟
دعوای وزارت ارتباطات و اپراتورها بر سر افزایش قیمت اینترنت همراه

ماجرای گرانی اینترنت همراه به کجا رسید؟

رئیس سازمان تنظیم مقررات وارتباطات رادیویی روز یکشنبه ۱۵ تیرماه در نامه‌ای به سازمان حمایت مصرف کنندگان خواستار برخورد با دو اپراتور و ارسال پرونده تخلفات آن‌ها به سازمان تعزیرات حکومتی شده بود.  در این مدت، اما هیچ یک از مسئولان اپراتور همراه اول و ایرانسل پاسخ قانع کننده‌ای نسبت به افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بسته‌های اینترنت ارائه نکردند. البته سعید کیایی مدیر روابط عمومی اپراتور ایرانسل تنها گفته بود که تغییری در بسته‌ها نداشته‌اند و در حال مذاکره با رگولاتوری هستند. مدیران همراه اول نیز ترجیح داده اند در این رابطه اظهار نظری نکنند.
کار ما کرونا شویی است نه کرونا مالی
حال و روز کارواشی‌ها؛ مشتری از کارگر می‌ترسد، کارگر از مشتری

کار ما کرونا شویی است نه کرونا مالی

فقط روشویی کنید. او هم مثل خیلی‌ها نگران است از اینکه مبادا کارگران کارواش با دستمالی که ممکن است آلوده به ویروس باشد، ماشین را تمیز کنند. اما از آن طرف کارگر‌ها هم نگرانند که نکند صاحب ماشین ناقل کرونا باشد.
زرنگ‌بازی در نیار!

زرنگ‌بازی در نیار!

در این معنا، آدم زرنگ، فردی است که برای بالارفتن از پله‌های «ترقی»، پا بر شانه دیگران می‌گذارد تااهداف و غایات خودش را پیش می‌برد.