فرادید | صفحه نخست - اقتصاد

Faradeed

فساد را گزارش کنید، جایزه بگیرید
وزیر اقتصاد در نشست شورای گفت‌وگو اعلام کرد

فساد را گزارش کنید، جایزه بگیرید

جدیدترین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی به محلی برای تشریح جزئیات این برنامه تشویقی تبدیل شد و وزیر اقتصاد به توضیح نحوه اعطای جایزه به گزارشگران فساد پرداخت.
رکورد تاریخی شاخص کل بورس

رکورد تاریخی شاخص کل بورس

مزمان با ثبت هفدهمین رشد متوالی شاخص، ارزش معاملات خرد بورس تهران هم در روند افزایشی خود طی روز قبل به بیشترین سطح از دهم مهرماه رسید.
دو نیمه متفاوت ارز و سهام

دو نیمه متفاوت ارز و سهام

با وجود این، در روز‌های اخیر بسیاری از متقاضیان در صرافی‌های مجاز موفق به خرید دلار نشدند؛ زیرا به آن‌ها گفته می‌شد سهمیه مجاز خرید ارز آن‌ها در سال پایان یافته است. این محدودیت را می‌توان از عوامل موثر در اصلاح امروز دلار دانست.
گمانه‌زنی قیمت مسکن در سال ۹۹

گمانه‌زنی قیمت مسکن در سال ۹۹

در همین خصوص، یک فعال صنعت ساختمان افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی قیمت مسکن در سال ۹۹ را پیش‌بینی کرد و گفت: ساخت مسکن‌های ملی تا سه سال آینده طول می‌کشد و تاثیری در کاهش قیمت مسکن ندارد.
قیمت دلار افت کرد

قیمت دلار افت کرد

این کاهش قیمت با دو برداشت همراه بود. برخی فعالان سقوط قیمت دلار را ناشی از افزایش عرضه توسط بازارساز می‌دانستند و گروه دیگری اعتقاد داشتند بازار پس از چند روز افزایش با یک اصلاح شدید قیمت مواجه شد.
آپارتمان‌های زیر 500 میلیون در تهران

آپارتمان‌های زیر 500 میلیون در تهران

هر چند در برخی مناطق مصرفی غرب و جنوب غرب تهران نیز فایل‌های ارزان‌قیمت با سطح قیمتی کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان موجود است؛ اما تنوع این نوع فایل‌ها در مناطق مصرفی شرق و جنوب شرق تهران بیشتر است.
پیش‌بینی بازار طلا

پیش‌بینی بازار طلا

فلز زرد در حال ثبت بیشترین پیشروی سالانه از سال ۲۰۱۰ میلادی است و از شاخص بازار نقدی کالایی بلومبرگ نیز فراتر رفته، چراکه در سال جاری میلادی جنگ تجاری و سه نوبت کاهش نرخ بهره فدرال‌رزرو آمریکا این مکان سرمایه‌گذاری امن را رو به جلو حرکت داده است.
پل ولکر؛ نابودگر تورم
به مناسبت درگذشت مرد "تورم شکن"

پل ولکر؛ نابودگر تورم

روشی که ولکر پایه‌گذاری کرد الگویی برای سیاست‌گذاری ضدتورمی شد. ولکر در فدرال‌رزرو هیچ‌گونه مداخله سیاسی را نپذیرفت و دخالت در یک نهاد مستقل را به حداقل رساند تا بتواند آمریکا را از باتلاق اقتصادی نجات دهد.
میزان صادرات نفتی در بودجه ۹۸

میزان صادرات نفتی در بودجه ۹۸

اگر دلار ۴۲۰۰ تومانی مبنای نرخ تسعیر ارز در بودجه ۹۸ قرار گیرد، میزان صادرات روزانه نفتی ۵۷۶ هزار بشکه در روز خواهد شد. اما اگر در سناریوی دوم، نرخ وزنی دلار در بودجه سال جاری که حدود۵۵۴۰ تومان است مبنای محاسبات قرار‌گیرد، میزان صادرات روزانه نفت به رقم ۴۳۶ هزار بشکه در روز می‌رسد.
اثر یارانه نقدی بعد از گرانی بنزین

اثر یارانه نقدی بعد از گرانی بنزین

از آنجا که تعدیل قیمت بنزین در کوتاه مدت نوعی شوک منفی عرضه تلقی می‌شود، به‌طور طبیعی سبب افزایش سطح عمومی قیمت‌ها می‌شود. اگر تعدیل قیمت بنزین صورت می‌گرفت و سبب تحریک انتظارات تورمی نمی‌شد (مانند آنچه در دو مورد قبلی در یک دهه اخیر انجام شده است)، اثر آن بر تورم چندان چشمگیر نبود.
چهار عامل افزایش قیمت دلار در روز‌های اخیر

چهار عامل افزایش قیمت دلار در روز‌های اخیر

بازار ارز پس از ماه‌ها آرامش به تازگی دچار تلاطم و افزایش قیمت شده که عوامل مختلف داخلی و خارجی مانند انتظارات تورمی بنزین، افزایش سفر‌های خارجی، تسویه شرکت‌ها و ناآرامی‌های عراق در آن نقش دارند.
رشد شاخص بورس
شاخص بورس ۳۲۲۵ واحد دیگر رشد کرد

رشد شاخص بورس

رشد ۹۷/ ۰ درصدی شاخص کل در معاملات روز گذشته منجر به ثبت رکورد جدیدی در این نماگر بورسی شد. با احتساب رشد روز گذشته، جهش سال ۹۸ شاخص کل به مرز ۸۸ درصد رسید. این اتفاق منعکس‌کننده عبور ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران از مرز ۱۲۲۵ هزار میلیارد تومان است.
قیمت آپارتمان‌های 5 سال ساخت در تهران

قیمت آپارتمان‌های 5 سال ساخت در تهران

در حال حاضر تنها یک گروه از آپارتمان‌های کوچک‌متراژ بازار نسبتا بهتری نسبت به گروه‌های سنی مختلف دارند و آن آپارتمان‌های ۱۰ تا ۱۵ سال ساخت هستند که هم قیمت مناسبی دارند و هم تسهیلات خانه‌اولی‌ها با این شرایط سنی به آن‌ها تعلق می‌گیرد.