فرادید | صفحه نخست - اقتصاد

Faradeed

حباب سکه بزرگتر شد!

در واقع درست است که در سمت عرضه ارز، گروهی از صرافی‌ها اقدام به فروش دلار از سوی بازارساز می‌کنند، ولی در بازار سکه عرضه مشخصی وجود ندارد و همین مساله دست بازیگران بزرگ برای بالا بردن قیمت‌ها را بازتر می‌گذارد.

رشد متزلزل بورس

به دلیل اینکه نماد‌های سبزپوش بازار جزو سهم‌های بزرگ و بازارساز بودند، شاخص کل به میزان ۱۰ هزار واحد رشد کرد و به یک میلیون و ۵۰۳ هزار رسید.

قیمت آپارتمان زیر ۲۰ سال در تهران

مطابق با گزارش رسمی بانک‌مرکزی از تحولات بازار مسکن در پایان فصل تابستان، میانگین هرمترمربع آپارتمان مسکونی در شهر تهران از کانال ۲۴ میلیون تومان عبور کرده است.
بلوای تخم مرغ در بازار؛ چرا هر روز یک کالا هیاهو به پا می‌کند؟

بلوای تخم مرغ در بازار؛ چرا هر روز یک کالا هیاهو به پا می‌کند؟

تولید کنندگان و مرغ داران دلیل اصلی افزایش قیمت تخم مرغ را گرانی نهاده‌های دامی معرفی می‌کنند. آن‌ها می‌گویند که بار‌ها نسبت به کمبود خوراک دام و وطیور در بازار و افزایش هزینه و فروش زیر قیمت تمام شده هشدار داده اند، اما پاسخی از سوی دولت دریافت نکرده اند.

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در تهران

واسطه‌ها می‌گویند در این بخش از بازار، اغلب خود مستاجران که استطاعت پرداخت اجاره‌های سنگین را دارند، به میل خود و با توافق موجر قصد جابه‌جایی داشته‌اند که در نتیجه بر میزان عرضه املاک بزرگ‌متراژ در بازار اجاره طی هفته‌های اخیر افزوده شده است.

تداوم عقب‌نشینی شاخص بورس

از زمانی که ریزش بازار شروع شده است تقریبا به موازات خشک شدن تقاضا در نماد‌های کوچک شاهد حمایت از نماد‌هایی بودیم که وزن بالایی در جهت دهی به شاخص کل بورس تهران دارند.

سرگیجه قیمتی دلار

رفت و برگشت‌های چندباره دلار در روز سه‌شنبه، سرگیجه قیمتی را در میان برخی معامله‌گران ایجاد کرده بود. این شرایط موجب شد که برخی از معامله‌گران ترجیح دهند تا آغاز مشخص شدن بیشتر جهت قیمت از معاملات بازار کناره بگیرند.

افت شاخص بورس

عقبگرد ۲۷ درصدی نماگر سهام از اوج ۱۹ مرداد در حالی رقم خورد که روز گذشته مجموع ارزش معاملات خرد سهام به کمتر از ۴ هزار میلیارد تومان رسید؛ اما حدود ۴برابر این رقم در صف‌های فروش قفل شده بود.

حباب قیمتی سکه صفر می‌شود؟

اگر قرار باشد که ارزش بازاری سکه افت نکند، باید یا قیمت دلار به ۳۰ هزار و ۵۰۰ تومان برسد یا اینکه طلای جهانی روی عدد هزار و ۹۲۰ دلار قرار بگیرد.
اقتصاددانان و اوضاع اقتصادی
دکتر محمد طبیبیان

اقتصاددانان و اوضاع اقتصادی

ملاحظه می‌شود که در فهرست همان مسائلی که خود برشمرده‌اند، هیچ ردپایی از جامعه اقتصاددانان حتی گروهی از اقتصاددانان نیست؛ مگر احیانا افراد معدودی که خواسته‌اند مقام سیاسی باشند.
سمت و سوی بازار ارز و دلار در ماه‌های آینده

سمت و سوی بازار ارز و دلار در ماه‌های آینده

بازار ارز در حالی که در تابستان امسال روند صعودی تندی را آغاز کرده بود با سیگنال گشایش اقتصادی، حسن روحانی وارد روند نزولی شد. اما با گذشت یک ماه از این خبر، بازار ارز متوجه شد که به این زودی‌ها گشایشی در کار نخواهد بود و در همین راستا بازار دوباره مسیر خود را به سمت رشد تغییر داد. البته سیگنال سیاسی فعال سازی مکانیسم ماشه نیز کمک کرد تا این رشد با سرعت بالاتری پیش برود.
پیش بینی یک ماه آینده بورس؛ چه اتفاقی می‌افتد؟

پیش بینی یک ماه آینده بورس؛ چه اتفاقی می‌افتد؟

اغلب کارشناسان بازارسهام معتقدند که وضعیت بورس تا پسا انتخابات آمریکا نوسانی خواهد بود و نباید انتظار رشد بزرگ را داشت. این کارشناسان می‌گویند که پس از آن هم باید نتیجه انتخابات را دید و نظر داد که بازار چه روندی را در ادامه در پیش خواهد گرفت. محمد گرجی‌آرا، کارشناس بازار سرمایه در این رابطه می‌گوید: "روند نوسانی وضعیت بازار از الان تا انتخابات آمریکا ادامه‌دار است. "
خطرات خروج سرمایه از بازار سهام

خطرات خروج سرمایه از بازار سهام

اختلاف نظر وزارت نفت و اقتصاد در مردادماه، بر سر عرضه ETF پالایشی یکم، کاهش سطح سرمایه گذاری صندوق‌های ثابت در بورس، تقسیم بازار به دو نوبت از سوی سیاستگذار بورسی از یک طرف و نوسان گیری حقوقی‌ها از بازار باعث شد تا سطح معاملات در این بازار به یک پنجم روز‌های پیشین نزول پیدا کند. در نتیجه نقدشوندگی در بازار سهام به مدت سه هفته به شدت کاهش یافت و با اولین نشانه‌های بازگشت بازار، بخش قابل توجهی از نقدینگی بازار سهام را ترک کرد. به شکلی که از ابتدای شهریور تا ۱۶ شهریور ماه بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان سرمایه عطای این بازار را به لقایش بخشیدند.  

عقبگرد شاخص بورس

اشاعه بازارگردانی، تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به بورس، تسهیلات اعتباری بانک‌ها، بیمه سهام، فروش سهام خزانه و اوراق تبعی از فاکتور‌های مهم مدیریت بازار سرمایه در این مقطع محسوب می‌شوند.

دلار در مرز ۲۹ هزار تومان

در ساعاتی از روز قیمت بالای مرز ۲۹ هزار تومانی هم نوسان می‌کرد،، ولی عموما بالای این مرز حیاتی، خرید‌ها کاهش پیدا کرده و فروش‌ها بیشتر می‌شد.