فرادید | صفحه نخست - اقتصاد

Faradeed

پارادوکس بورس

پارادوکس بورس

به‌نظر می‌رسد با سیر نزولی بخش واقعی اقتصاد از یکسو و حرکت با دور تند در موتور‌های بازار پول و سرمایه، مقامات کشور با یک پیچیدگی خاص در سیاست‌گذاری مواجه شده‌اند.
سکه در تعقیب بورس

سکه در تعقیب بورس

گروهی از فعالان باور دارند، بهبود وضعیت سمت عرضه می‌تواند قیمت سکه و دلار را با کاهش جدی روبه‌رو کند. یکی از فعالان عنوان می‌کرد، کافی است که حرکت افزایشی درهم متوقف شود، همزمان دلار و سکه نزولی خواهند شد.
قیمت آپارتمان در منطقه ۴ تهران

قیمت آپارتمان در منطقه ۴ تهران

طی چند روز اخیر برخی از سازنده‌ها که روی موج تغییرات قیمت اعلامی سوار بودند، روند تثبیت قیمت را در پیش گرفته‌اند و عملا به‌عنوان فروشنده واقعی در بازار ایفای نقش می‌کنند.
بورس، گرفتارِ

بورس، گرفتارِ "جنونِ گل لاله هلندی"

شد قیمت پیازها، اما تا جایی ادامه پیدا کرد که دیگر عملا خریداری در این بازار باقی نماند. کار به جایی رسید که در چند هفته قیمت آن به یک‌صدم کاهش یافت و سرمایه‌های زیادی دود شد.
رشد بی‌سابقه شاخص بورس

رشد بی‌سابقه شاخص بورس

در این میان ضعف هسته معاملاتی و ارسال دیرهنگام سفارش‌ها و همزمان نمایش نادرست قیمت‌ها هیجانی مضاعف به بازار تحمیل کرده است. اظهارنظر برخی مقام‌های دولتی نیز بر ابهامات موجود افزوده است.
ادامه روند افزایشی دلار

ادامه روند افزایشی دلار

تنها دیروز یک نشانی مشهود از امکان افت دلار در بازار دیده شد و آن هم بازگشت این ارز از محدوده ۲۲هزار و ۸۰۰ تومانی از اواسط روز بود. البته عده‌ای آرام شدن نوسانات درهم را نیز به‌عنوان احتمالی مبنی‌بر کاهش آتی قیمت دلار تفسیر می‌کردند.
قیمت رهن و اجاره آپارتمان تا ۶۰ مترمربع در تهران

قیمت رهن و اجاره آپارتمان تا ۶۰ مترمربع در تهران

تمایل موجران به عرضه آپارتمان‌های اجاری نقلی خود به‌صورت رهن کامل می‌تواند به نفع یک گروه از مستاجران که همواره پرداخت اجاره ماهانه را دشوارتر از تامین ودیعه می‌دانند، تمام شود؛ اما این منفعت مشروط به تعیین قیمت پیشنهادی عادلانه است.
کوپن دوباره بر می‌گردد؟
موافقان و مخالفان بازگشت کوپن چه می‌گویند؟

کوپن دوباره بر می‌گردد؟

مجلس یازدهم ده سال پس از کنار گذاشتن کوپن از اقتصاد کشور، قراراست دوباره نظام کوپنی را برقرار کند. طرحی که مخالفان بسیاری در میان کارشناسان اقتصادی دارد و تنها بخشی از سیاسیون موافق این طرح هستند. موافقان معتقدند در جایی که تورم کالا‌های اساسی به سرعت در حال افزایش بوده، تورم مواد خوراکی از تورم کل پیشی گرفته و تورم روستایی بالاتر از تورم شهری است، اعلام کالابرگ و استفاده از آن به شرط نظارت صحیح بر انتخاب گروه‌های هدف و تعیین درست و محدود کالا‌های مشمول، می‌تواند به منزله ترمزی بر سر راه تورم و سوء استفاده دلالان از اوضاع بهم ریخته در برخی از بازار‌ها به ویژه بازار کالا‌های خوراکی شود.
شاخص بورس تا کجا رشد می‌کند؟

شاخص بورس تا کجا رشد می‌کند؟

مسئله‌ای که هم اکنون مورد توجه سرمایه گذاران است، پیش بینی زمانی برای رشد شاخص بورس است. پرسشی که به عقیده کارشناسان اقتصادی به عوامل متعددی بستگی دارد. کارشناسان بازار سرمایه گفته اند که عواملی همچون افزایش حجم روزانه نقدینگی به بورس، خبر‌های مثبت مجامع در تعیین سود، صحبت‌های اخیر مسئولان دولتی مبنی بر فراهم کردن بستر‌های سرمایه‌گذاری برای سهامداران و همچنین ارزشمندتر شدن دارایی شرکت‌های بورسی با توجه شرایط حاکم تورم در اقتصاد کشور، شاخص بورس را بعد از اصلاحی کوتاه مدت دوباره به مسیر صعودی باز می‌گرداند.
بازگشت دلار به مسیر افزایشی

بازگشت دلار به مسیر افزایشی

روز پنج‌شنبه دلار ۱۰۰ تومان کاهش پیدا کرده بود. همسو با رشد قیمتی دلار، سکه تمام بهار آزادی ۱۰۰ هزارتومان به ارزش خود افزود و به بهای ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.
قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران

قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران

به‌عنوان مثال قیمت پیشنهادی فروش یک واحد مسکونی کلیدنخورده در تهرانپارس تهران مترمربعی ۵۵ میلیون تومان اعلام شده و این در حالی است که تنها امکان جنبی این ساختمان فراتر از آپارتمان‌های مصرفی، برخورداری از داکت اسپیلت و دو واحد پارکینگ است.
مساله قیمت‌های نسبی

مساله قیمت‌های نسبی

تقریبا به همان میزان که قیمت ریالی خانه بالا رفته، به همان میزان قیمت پراید، قیمت تخم‌مرغ و قیمت هر لیوان معجون مخصوص عمو حسین هم افزایش یافته است؛ بنابراین درست این است که بگوییم قیمت کالا‌ها نسبت به هم خیلی تغییر چندانی نکرده‌اند، بلکه ارزش ریال از دست رفته است.
افت شاخص بورس

افت شاخص بورس

اگرچه نوسان بخش طبیعی معاملات در بازار سهام است، با این حال برای بسیاری از فعالان بازار سهام به خصوص آن‌ها که در ماه‌های گذشته وارد بازار شده‌اند، قرمزپوشی نماگر اصلی بازار که حاصل عرضه‌های سنگین در بسیاری از نماد‌های شاخص‌ساز بود، امری غیرمنتظره بود.
بازدهِ بورس، ۷ برابر شد

بازدهِ بورس، ۷ برابر شد

در عین حال، رشد اخیر بورس با افزایش حجم معاملات نیز پشتیبانی شده تا جایی که میانگین روزانه ارزش معاملات خرد در هفته گذشته از مرز ۲۲ هزار میلیارد تومان عبور کرد تا رکورد اعجاب‌انگیز ارزش معاملات روزانه یک میلیارد دلاری بورس تهران کماکان حفظ شود.
تغییرات هفتگی قیمت دلار و سکه

تغییرات هفتگی قیمت دلار و سکه

روز پنج‌شنبه ربع سکه ۵۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۳ میلیون و ۵۰ هزارتومان رسید. با این حال در مجموع این فلز ارزشمند در سومین هفته تیرماه نزدیک به ۱۳ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد.