فرادید | صفحه نخست - فرهنگ و هنر

Faradeed

گاف‌های تمام نشدنی صداوسیما

گاف‌های تمام نشدنی صداوسیما

راه برون‌رفت از این مشکل هم آن است که سلایق مختلف در اداره رسانه ملی سهیم شوند. اکنون تنوعی در شبکه‌ها وجود ندارد و همه از یک آبشخور فکری تغذیه می‌شوند.
داریوش شایگان؛ فیلسوف خندان

داریوش شایگان؛ فیلسوف خندان

فردی خوش سخن و خوش برخورد بود و توجه خاصی به دانشجویان و نسل جوان داشت. به این دلایل او محبوب خوانندگان بود و آثارش نزد مخاطبان طرفدار داشت.
جنجالی که ترانه

جنجالی که ترانه "مصطفی رحماندوست" به پا کرد

شعر مذکور در مجموعه ترانه‌هایی مشابه در کتابی با نام «ترانه‌های نوازش» از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال ۸۵ منتشر شده و به تازگی در فضای مجازی انتشار یافته است.
شهاب حسینی، قربانی خشونت مجازی

شهاب حسینی، قربانی خشونت مجازی

در همین سرزمین زیستم و، چون شما نیک می‌دانم. اما این را نیز می‌دانم که روزگار امروز محصول غلبه همیشگی احساسات بر عقل و منطق ما در همه ادوار تاریخ و در همه سطوح اجتماعی و فرهنگی است.
مهدی قدیانلو؛

مهدی قدیانلو؛ "بِنِکسی" ایران

هدف این نقاشی در ساختمان داووس جایی که رهبران و سیاستمداران جهان در آن حضور دارند، انتقال این پیام بوده که با وضعیت کنونی در جهان، آینده برای کودکان نامشخص است و با گرمایش زمین معلوم نیست این آسمان آبی برای آن‌ها بماند.
محمود فرشچیان؛ آقای نقش، از فرش تا عرش

محمود فرشچیان؛ آقای نقش، از فرش تا عرش

محمودِ جوان جز نقاشی، در طراحی فرش و هنر سرامیک هم دستی بر آتش داشت. چنان دستی که حضرت استاد، گلدان دست‌ساخته بیست سالگی او را به‌عنوان نمونه‌ای از هنر معاصر ایران به آرتور آپهام پوپ، ایران‌شناس امریکایی هدیه کرد.
تراژدی مرگ رفیعی چه بود!

تراژدی مرگ رفیعی چه بود!

دلم ناگهانی به شور افتاد به سراغش رفتم، ازشدت درد به خود می‌پیچید...» اعتیاد و تزریق آمپول آلوده به کزاز او را به کام مرگ کشید. اما اگر از کوروس سرهنگ‌زاده، خواننده موسیقی ایرانی بشنوید، داریوش رفیعی ورزشکار بود و بوکس کار می‌کرد.
الهام فلاح؛ نویسنده نخستین رمان اوتیسم

الهام فلاح؛ نویسنده نخستین رمان اوتیسم

من وقتی کتاب را نوشتم تازه طیف گسترده‌ای از من می‌پرسیدند اوتیسم یعنی چه؟ و خب، چون با این بیماری آشنا نیستند، زمان طلایی را که می‌توانند برای بچه بگذارند و بخشی از توانایی‌هایش را به او برگردانند، از دست می‌رود.
کولبر‌های ۴۰ میلیون تومانی

کولبر‌های ۴۰ میلیون تومانی

من همیشه برای خواسته‌هایم تلاش می‌کردم و می‌جنگیدم، ولی در یک برهه زمانی به دلیل آسیب جسمی که از کار زیاد دیده بودم، کاملاً ناامید شدم، ولی همان ناامیدی دریچه جدیدی برای ساخت مجموعه کولبر شد.
از ملکوس تا آدم‌برفی
برف یاد اسطوره سرما را زنده کرد

از ملکوس تا آدم‌برفی

«ملکوس» یا «مرکوس» نام دیو سرما در اساطیر ایرانی است. حتی به آن «مالکو» هم گفته‌اند؛ دیوی که عامل باریدن برف و باران و تگرگ شدید بود.
صادق چوبک و عادت‌های چریکی

صادق چوبک و عادت‌های چریکی

فتار و کردار بسیاری از تیپ‌های داستانی چوبک بر «عادت» مبتنی است. بسیاری از آنان نمی‌توانند خود را از تکرار هر روزه کار‌هایی که به اخلاقشان بدل شده و بخشی از هویتشان شده نجات دهند.
افت بازار هنر در روز‌های سرد زمستانی
"قوس آبی نیلگون" اثر حسین زنده‌رودی گران‌تر از همه آثار چکش خورد

افت بازار هنر در روز‌های سرد زمستانی

گران‌ترین اثر فروخته‌شده متعلق به حسین زنده‌رودی بود، با قیمت ۳‌میلیارد و ۲۰۰‌میلیون تومان. اثری با عنوان «قوس آبی نیلگون» که چند ماه پیشتر در حراج ساتبیز پاریس هم ارایه شده بود.
کیهان کلهر هنرمند سال شد
کمانچه‌نواز ایرانی همچنان در صدر

کیهان کلهر هنرمند سال شد

آخر هفته گذشته خبر رسید که جایزه گلوبال‌فست سال ۲۰۲۰ در بخش هنرمند سال به کیهان‌کلهر آهنگساز و نوازنده سه‌تار و کمانچه رسیده است.