فرادید | صفحه نخست - فرهنگ و هنر

Faradeed | فرادید اخبار

ساخت زیر آسمان شهر۴ به اغما رفت؟

مجموعه تلویزیونی زیر آسمان شهر۴ که ابتدا قرار بود در بیش از ۵۰ قسمت برای شبکه سه سیما ساخته شود، مدتی است که ساخت این سریال منتفی شده و نویسنده زیرآسمان شهر۴، علت را دلایل مالی اعلام کرده و گفته است که احتمال ساخت این مجموعه نمایشی به کارگردانی مهران غفوریان و مهران مهام در آینده خیلی ضعیف است.

اکبر عبدی به کرونا مبتلا شد

اکبر عبدی این اواخر سر یک پروژه فیلمبرداری بوده، اما ابتلایش به کرونا به این کار مروبط نبوده و در زمان استراحت و تعطیلی کار رخ داده است.
رسول ملاقلی‌پور؛ از عکاسیِ جبهه تا فیلمسازیِ پساجنگ

رسول ملاقلی‌پور؛ از عکاسیِ جبهه تا فیلمسازیِ پساجنگ

اما دو فیلم هیوا (۱۳۷۷) و نسل سوخته (۱۳۷۸) چهره متفاوتی از سینماگر جدی جبهه و جنگ و سینمای پساجنگ معرفی می‌کند. نسل سوخته در بیان دغدغه‌ها و دلمشغولی‌های ملاقلی‌پور و همزمان تکرار تجربه فرم‌گرایانه در سفر به چزابه تجربه موفقی محسوب می‌شود.
بهمن محصص؛ آوانگارد در هنر تجسمی

بهمن محصص؛ آوانگارد در هنر تجسمی

محصص، هنرمندی که می‌گفت مهم نیست چه می‌کشیم، بلکه مهم است چطور می‌کشیم، جزو نخستین نقاشان ایرانی بود که نقاشی را به شیوه غربی آموخت و آن را با نگاهی شرقی آمیخت.
مهرداد اوستا؛ پدر ادبيات پايداری

مهرداد اوستا؛ پدر ادبيات پايداری

تخلص شعر، او ابتدا «رعنا» بود و سپس به اوستا تغییر داد، گویی که تغییر تخلص به جهت شیوه اشعار نغزش زبانزد عام و خاص شد و همه جا او را به نام مهرداد اوستا می‌شناسند.
امیرهوشنگ ابتهاج؛ سایه بلند غزل معاصر

امیرهوشنگ ابتهاج؛ سایه بلند غزل معاصر

سایه بیشتر با به کار گرفتن «من اجتماعی و من انسانی» است که اندیشه‌های خود را بروز می‌دهد. ابتهاج با اینکه در خانواده‌ای مرفه می‌زیست، اما هیچگاه نسبت به مسایل اجتماعی بی تفاوت نبود.
سریال‌هایی که نوروز ۱۴۰۰ پخش می‌شوند

سریال‌هایی که نوروز ۱۴۰۰ پخش می‌شوند

سریال‌های «نون. خ» «همبازی»، «بوتیمار»، «نوروز رنگی» از جمله سریال‌هایی هسند که برای نوروز ۱۴۰۰ آماده شده و از طریق شبکه‌های یک، دو و سه سیما پخش خواهند شد.
شهاب حسینی بلوای واکسن زدن را چگونه جمع کرد؟

شهاب حسینی بلوای واکسن زدن را چگونه جمع کرد؟

علاوه بر ماجرای واکسن زدن شهاب حسینی، تصاویری که از ماسک او منتشر شده بود نیز جنحال بسیاری را به پا کرده بود چرا که بسیاری از کاربران معتقدند که تصویر روی ماسک حسینی نماد نوعی ماده مخدر گیاهی به نام ماریجوانا است و گروهی دیگر نیز بر این باورند که او نادانسته از این ماسک استفاده کرده است.

جشن اسفندگان نسخه ایرانی ولنتاین؟!

یکی از این رسوم دیرینه ایران باستان که خیلی قبل‌تر از جشن ولنتاین در آیین ایرانی برایش جشن گرفته می‌شد، گرامیداشت آیین‌های ملی و ایرانی در روز پنجم اسفند ماه بود که در این روز جشن اسفندگان برگزار می‌شود.