فرادید | صفحه نخست - فرهنگ و هنر

Faradeed

غوغای والیبال در ارومیه

غوغای والیبال در ارومیه

ارومیه غرق در هیجان والیبال است؛ خانواده‌ها به ورزشگاه آمدند تا بچه‌های تیم ملی یک برد راحت دشت کنند. شور و هیجان در نخستین روز مسابقات هم در اوج خود بود. تماشاگران از ساعت‌ها قبل از شروع بازی ایران و کانادا به سالن رفتند و حتی خیلی از آن‌ها دیدار لهستان و روسیه را هم با اشتیاق دنبال کردند.
ما احساس می‌کنیم تا یاد بگیریم
به مناسبت نودودومین سال تولد توران میرهادی

ما احساس می‌کنیم تا یاد بگیریم

توران میرهادی، کودکستان فرهاد را با کمک فخری گلستان دایر می‌کند. این همکاری در اداره مشترک کلاس‌ها به مدت یک سال ادامه داشته است. کاوه گلستان که حدود پنج سالش بود، جزء اولین شاگردان این مدرسه است. شرح حال موجود از کاوه نشان می‌دهد او کودکی بی‌قرار، پرتب‌وتاب و پرسرعت در کنش و فکر بود.
حمایت‌ از رامبد جوان و نگار جواهریان

حمایت‌ از رامبد جوان و نگار جواهریان

سوال این‌جاست درحالی‌که مدت‌هاست فرزندان برخی مسئولان، چهره‌ها، مدیران و... هر روز از یک کشور تصاویر مشعشع می‌فرستند، ولی ‎خیلی‌ها در مورد آن‌ها سکوت کرده‌اند! حال چه شده که همه بر خود فریضه می‌دانند، رامبد جوان را این‌گونه زیر سوال ببرند و تخطئه و تخریب کنند؟
چرخش مسیر ارز و طلا
دلار و سکه با جهش قیمت در پایان هفته از مدار منفی خارج شدند

چرخش مسیر ارز و طلا

با رشد ۸/ ۲ درصدی شاخص کل سهام طی هفته قبل، میزان بازدهی بورس تهران از ابتدای سال از مرز ۳۰ درصد گذشت. این اتفاق در شرایطی رخ داد که ۳۰ صنعت بورسی در این بازه زمانی از متوسط بازار رشد بیشتری را تجربه کرده‌اند.
حمله مگس‌ها به یک روستا
واقعیتی شبیه فیلم‌های ترسناک

حمله مگس‌ها به یک روستا

بر اساس گزارش‌ها هجوم مگس‌ها به این منطقه بعد از آن شروع شد که یک کشاورز به صورت غیرقانونی چند تن فضله مرغ، که حاوی میلیون‌ها تخم مگس بود، از یک کشتارگاه محلی خریداری و به عنوان کود در مزرعه خود استفاده کرد. برخی گزارش‌ها می‌گویند، اجساد مرغ و احشام آن‌ها نیز استفاده شده‌اند.
هاروکی موراکامی و آخرین کتابش؛ «کشتن شوالیه دلیر»

هاروکی موراکامی و آخرین کتابش؛ «کشتن شوالیه دلیر»

در سفرهایم به منطقه شمال شرقی توهوکو، چند مومیایی دیده‌ام. همچنین کتابی خواندم که وقایع داستانش در کتابفروشی کتاب‌های دسته دوم در کیوتو روی می‌دهد و درباره اینکه مومیایی‌ها چطور ساخته می‌شوند و این‌جور چیز‌ها را توضیح داده بود.
رمان «پژواک برانگیز» ریچارد پاورز

رمان «پژواک برانگیز» ریچارد پاورز

تا صفحات آخر هم معلوم نمی‌شود چه کسی آن نامه را نوشته. ‌در واقع در این رمان ما با داستان‌هایی درهم‌تنیده مواجهیم که یکیش هم که مرتبط با ماجرای اصلی است داستان باربارا و مارک و آن نامه است.
شما چرنوبیل دارید، ما هیولا!
هدایت توییت‌ها به سمت حمایت از مدیری

شما چرنوبیل دارید، ما هیولا!

هیولا تاکنون در پنج- شش قسمتی که منتشر شده، یکی از معدود سریال‌هایی است که تماشاگرانش را حفظ کرده- و حتی می‌شود گفت: تماشاگران هنوز به ادامه راه این سریال امیدوار هستند.
برادر ناتنی کیم جونگ اون مخبر سیا بود؟

برادر ناتنی کیم جونگ اون مخبر سیا بود؟

«کیم جونگ نم مخبر سیا شد... برادر وی صحبت او با سیا را عملی خائنانه قلمداد کرد. کیم جونگ نم اغلب در سنگاپور و مالزی با سیا ملاقات می‌کرد.» همچنین در وسائل کیم ۱۲۰۰۰۰ دلار آمریکا پیدا شد، که گفته می‌شود، یا دستمزد او برای فعالیت‌هایش برای سازمان سیا بوده یا این پول را از تجارت کازینوی خود به دست آورده است.
گرانترین تابلوی جهان، در قایق ۴۰۰میلیون پوندی بن‌سلمان!
راز سالوادور موندی ناپدید‌شده

گرانترین تابلوی جهان، در قایق ۴۰۰میلیون پوندی بن‌سلمان!

این تابلو قرار بود توسط شاهزاده محمد بن زائد به شعبه موزه لوور در ابوظبی اهدا و در پاییز سال آینده در نمایشگاهی در لوور پاریس به نمایش درآید. اما جامعه جهانی هنر بعد از شنیدن خبر لغو نمایش این تابلو در ابوظبی و همینطور لغو نمایش آن در لوور پاریس شگفت‌زده شد. اعلام شد که این نقاشی به طرز مرموزی ناپدید شده است. حالا گفته می‌شود این تابلو که مسیح را در حالی نشان می دهد که دست راستش را به شکل صلیب بالاآورده و یک گوی بلورین به دست چپ دارد، در قایق تفریحی بن‌سلمان پیدا شده است.
غوغای «پایه‌ای» در بازار سرمایه
اجرای تابلو‌های رنگی به تعویق افتاد

غوغای «پایه‌ای» در بازار سرمایه

پس (با کمی چاشنی شوخی) بهتر است در فضای بورس از حال و هوای تغییرات ناگهانی بیرون آمده و به اصلاح قوانینی پرداخته شود که توسط مدیران پیشین همین سازمان تدوین شده‌اند، قوانینی که حتما نظرات کارشناسان سازمان و مشاوران را پشتوانه خود داشته‌اند.
سفر پانصد میلیونی رامبد جوان و نگار جواهریان به کانادا؟!
تولد جنجالی

سفر پانصد میلیونی رامبد جوان و نگار جواهریان به کانادا؟!

با توجه به زمان ضبط «خندوانه» و برگزاری نمایشگاه کتاب و همچنین مدت زمان اقامت لازم رامبد و نگار پس از تولد فرزندشان در کانادا، می‌توان نتیجه گرفت آن‌ها حداقل سه ماه در تورنتو اقامت دارند. هزینه سه ماه اقامت در یک آپارتمان معمولی مبله در این شهر، به طور میانگین ماهی سه هزار دلار کاناداست
سالک شیفته شعر
فوآد نظیری و «لحظه در تو و ماه»

سالک شیفته شعر

احمد شاملو هم در پیشگفتار «همچون کوچه‌ای بی‌انتها»، مجموعه ترجمه اشعار وی از شاعران جهان و تاکیدی که آنجا بر اهمیت ترجمه شعر دارند و تاثیرات این مهم بر شعر و ادبیات امروز و حتی تاثیراتی که بر شناخت عمیق و دگرگونه ما از شعر کلاسیک‌مان خواهد داشت.