فرادید | صفحه نخست - فرهنگ و هنر

Faradeed

نادر ابراهیمی؛ مرد همه فن حریف

نادر ابراهیمی؛ مرد همه فن حریف

نادر ابراهیمی را بیشتر به واسطه فعالیت­ هایش در عرصه ادبیات کودک و نوجوان می ­شناسند. او خالق بیش از ۵۰ اثر تالیفی برای کودک و نوجوانان است. او علاوه بر تالیف، ۲ کتاب "آدم آه‍نی" و "از پ‍ن‍ج‍ره ن‍گ‍اه ک‍ن" را نیز ترجمه کرده است.
هیاهو برسر عطر اختصاصی نوید محمدزاده؛ ماجرا چیست؟

هیاهو برسر عطر اختصاصی نوید محمدزاده؛ ماجرا چیست؟

پیش از «نوید محمد زاده» محمدرضا گلزار، بهرام رادان، نیکی کریمی، برزو ارجمند، امین حیایی، هدیه تهرانی، لیلا اوتادی، لیلا حاتمی، آتیلا پسیانی و پوریا پور سرخ وارد عرصه تبلیغات شده اند، اما هیچ یک به اندازه نوید محمد زاده مورد انتقاد قرار نگرفته اند. نوید محمدزاده در دومین پروژه تبلیغاتی اش، با انتشار ویدئویی از تولید عطر «نوید» و آغاز فروش اینترنتی آن خبر داد و آن را با شعار "بماند به یادگار، از من به تو" تبلیغ کرد. این تبلیغ در روزهای گذشته موجی از انتقادها و واکنش ها را به سمت نوید محمد زاده روانه کرده است.
بیژن الهی؛ شاعری تنها در هیاهوی ادبیات

بیژن الهی؛ شاعری تنها در هیاهوی ادبیات

هیچ توقف نداشت کارش و سلوکش. عرفان را برنگزیده بود که از تکالیف شرعی‌اش غافل شود. سخت به آداب عبادت پایبند بود و مقید. از نوجوانی راه به «تکیه خاکسار» داشت، علاقه زیادی بین او و حاج مطهر که «جناب درویش» خطابش می‌کردند، بود.
کرونازدگی سینما

کرونازدگی سینما

باید این روز‌ها کنار هم باشیم تا سینما زنده بماند. الان دیگر بحث فرد نیست و فردیت اهمیت ندارد بلکه سینماست که دارای اولویت است و در درجه اول اهمیت قرار می‌گیرد.
کاوه گلستان؛ عکاس روزهای جنگ

کاوه گلستان؛ عکاس روزهای جنگ

در طول جنگ دستمالی داشتم که همیشه همراهم بود. این دستمال را بار‌ها شسته‌ام؛ به آن گلاب زده‌ام، اما کماکان بوی مرگ می‌دهد. احساس می‌کنم دیگر هیچ چیز مرا نمی‌ترساند. هیچ چیز حیرت‌زده‌ام نمی‌کند. من نهایت آن را دیده‌ام..
از اهل قلم تا اهل کیبورد

از اهل قلم تا اهل کیبورد

به علاوه نوشتن با قلم سبب می‌شود که نویسنده با طمانینه و آرامش بنویسد و روی کلمات و جملات تامل بیشتری کند و در نتیجه تعداد غلط‌های نگارشی و ویرایشی و املایی و بلکه محتوایی آنچه می‌نویسد به میزان قابل توجهی کاسته شود.
روزگار اهل قلم

روزگار اهل قلم

کسانی که می‌نویسند تا ما را از آشوب ذهنی برآمده از آشفته‌بازار فضای مجازی برهانند و جزیره‌های ثباتی باشند در برابر موج‌های خطرخیز بی‌سوادی و نادانی و نابلدی و البته حس باسوادی و همه‌چیز‌دانی و سطحی‌نگری برآمده از طلسم جادویی اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و....
جنجال همخوانی همایون شجریان با خواننده زن لبنانی؛ ماجرا چیست؟

جنجال همخوانی همایون شجریان با خواننده زن لبنانی؛ ماجرا چیست؟

بازخوانی مشترک همایون شجریان و عبیر نعمه مورد انتقاد بخشی از موسیقی دانان زن، فعالان حقوق زنان و برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است. بیشتر منتقدان می‌گویند که همایون شجریان به احترام زنان موسیقی دان ایرانی که حق خواندن در داخل کشور را ندارند، نباید با یک خواننده زن غیر ایرانی اثر منتشر می‌کرد. بخشی دیگری هم گفته اند که اگر همکاری و انتشار اثر با خواننده زن غیر ایرانی مجاز است، چرا همایون شجریان با خوانندگان زن ایرانی که تسلط بیشتری به زبان و دستگاه‌های موسیقی ایرانی دارند همکاری نکرده است.
صمد بهرنگی؛ پایه گذار ادبیات کودک و نوجوان

صمد بهرنگی؛ پایه گذار ادبیات کودک و نوجوان

کودکی صمد با کار و رنـج و فـقر و مـحرومیت توأم بود. در ۱۰سالگی، پدرش بـرای کار به قفقاز رفت و برای صمد یک وصیت از پدر ماند که درس بـخواند. بهرنگی، پس از گذراندن دوره متوسطه برای تحصیل به دانشسرا رفت، درس‌های آنجا را فقط بـرای قـبولی مـی‌خواند که با کارمند شدن، باری از دوش خانواده‌اش بردارد.
جلیل شهناز؛ استاد مسلم تارنوازی

جلیل شهناز؛ استاد مسلم تارنوازی

ساز استاد در بیان آوازها، گوشه‌ها و تحریر‌ها در حقیقت به سر حد اعجاز می‌رسد، هنگامی که دستگاهی را از ابتدا تا انتها می‌نوازد، گویی سرگذشت زندگی انسان‌ها را از کودکی تا واپسین دم حیات بازگو می‌کند.