فرادید | مجله زندگی - روانشناسی

Faradeed

مغز دختران و پسران در مهارت ریاضیاتی تفاوتی ندارد

مغز دختران و پسران در مهارت ریاضیاتی تفاوتی ندارد

مطالعات پیشین نشان داده بودند که خانواده‌ها با فرزندانِ پسر بیشتر از فرزندان دختر بازی‌هایی را می‌کنند که به شناختِ فضایی احتیاج دارد. معلمان نیز با پسر‌ها بیشتر از دختر‌ها برای آموزش مفاهیم ریاضی سروکله می‌زنند که می‌توان پیش‌بینی کرد آن‌ها موفقیت‌های بیشتری در ریاضی کسب کنند. در آخر کودکان اغلب انتظاراتِ والدینِ خود نسبت به مهارت‌های ریاضی را عملی می‌کنند.

"خودمراقبتی" در بحران‌های اجتماعی

می‌توانید آدم مبارز، بی‌تفاوت یا چیزی بین این دو باشید. اگر می‌خواهید مقابله کنید باید بدانید تا چه حد، چطور و چگونه آن را انجام دهید. این مهم‌ترین گام در مرحله پسا بحران و یک انتخاب شخصی است.
دچار اختلالات پساتروما شده‌ایم
مردم گرفتار در هراس اخلاقی

دچار اختلالات پساتروما شده‌ایم

این وضعیت حتی می‌تواند سایر افراد جامعه را هم درگیر چنین خطرات روانی از جمله استرس و اضطراب کند. چنین خطراتی حتی می‌تواند متوجه کسی که موشک را شلیک کرده نیز بشود، به این دلیل که فشار روانی فراوانی به او وارد شده است.
در

در "محاصره با اخبار بد" چه کنیم؟

برخلاف تصور که گمان می‌رفت افراد به سمت خبر‌های غیرتنش آفرین یا مثبت و خنثی بروند، مشخص شد آن‌ها ناخواسته خود را در معرض اخباری قرار می‌دادند که اضطراب آفرین بود. افرادی که گفته بودند به اخبار خوب بیشتر علاقمند بودند بیشتر اخبار بد را انتخاب کرده بودند.
تشخیص طبقه اجتماعی فقط با ۷ کلمه

تشخیص طبقه اجتماعی فقط با ۷ کلمه

در مورد متقاضیانِ انگلیسی زبان، هر چه افراد از گرامر قدیمی‌تر و تلفظ و تن صدای نزدیک به سخنگو‌های آمازون و گوگل استفاده می‌کردند، شانس استخدام بیشتر بود، زیرا طبقه اجتماعی این افراد بالاتر تخمین زده می‌شد. این درحالی بود که محتوای مصاحبه اهمیت کمتری داشت. ضمن اینکه استخدام‌کنندگان فقط با ۷ کلمه نخست درباره متقاضیان تصمیم‌گیری کرده بودند.
علت واقعی افسردگی

علت واقعی افسردگی

باید نقش یاخته‌های گلیال مغز را درک کنید. این یاخته‌ها نگهبان مغز هستند: آن‌ها یاخته‌های عصبی را با مواد مغذی و اکسیژن تأمین می‌کنند، از مغز در برابر عفونت‌ها دفاع می‌کنند و محصولات حیاتی مغز مانند نورون‌های مرده را پاک می‌کنند.
اضطراب شما از چه نوعی است؟

اضطراب شما از چه نوعی است؟

افرادی که دچار اضطراب هستند از نظر ظاهری و بالینی علایمی در چهره و حالات بدنی خود بروز می‌دهند و از این منظر شناسایی و تشخیص اضطراب کار دشواری نیست. به‌عنوان مثال فرد ناراحت و بیمناک به نظر می‌رسد و قادر به تمرکز کافی نبوده و احساس می‌کند که فراموشکار شده است.

"خودشیفته‌ها"؛ شادترین مردم هستند

برای دلیل موفقیت آن‌ها گفته می‌شود، چون آن‌ها فقط روی نیاز‌های خودشان تمرکز دارند و به نیاز‌های دیگران توجه نمی‎کنند و به همین دلیل معمولا در حرفه خود موفق‌تر هستند.
ترس‌هایتان، شخصیت شما را توصیف می‌کند
محققان دانشگاه ییل آمریکا:

ترس‌هایتان، شخصیت شما را توصیف می‌کند

محققان به این نتیجه رسیده‌اند افرادی که ترس از پرواز دارند، معمولا قوه تخیل بالایی دارند و نمی‌توانند درصد اتفاق افتادن یک موضوع بد را در ذهن‌شان کاهش دهند، حتی اگر آن اتفاق غیر ممکن باشد!
آیا حسادت مشکل روحی است؟

آیا حسادت مشکل روحی است؟

فروید (روانکاو) معتقد است، ریشه همه حسادت‌ها در عقده اُدیپِ حسادت به مادر نهفته است. دورانی که عشق و نفرت کودک نسبت به مادر حل نشده است و از او فردی با ویژگی‌هایی، چون دروغگو، وسواسی و حسود ساخته است.
پاسخ روانشناسی به اینکه چرا زنان باید خرید کنند!

پاسخ روانشناسی به اینکه چرا زنان باید خرید کنند!

از طرفی دیگر سیستم لیمبیک در زنان که مسئول احساسات، عواطف هیجانات و حافظه است بیشتر رشد یافته است. این خود می‌تواند یکی از دلایل گرایش زنان به انجام کار‌هایی باشد که احساساتشان را تحریک می‌کند. از جمله خریدکردن و لذت‌بردن از مشاهده رنگ‌ها و حتی بیان احساساتشان درباره زیبایی اشیا و رنگ‌ها.
اختلال دلبستگی کودکان و روش درمان

اختلال دلبستگی کودکان و روش درمان

اختلال دلبستگی قابل درمان است، اما به شرطی که به سرعت کودک تحت درمان قرار گیرد. اگر کودک با این اختلال به سنین نوجوانی و جوانی برسد در جریان زندگی خود مشکلات زیادی خواهد داشت.
عواقب تنبیه بدنی کودکان

عواقب تنبیه بدنی کودکان

مرزی باریک میان تنبیه بدنی و سوء استفاده فیزیکی وجود دارد که در هر دو؛ خشونت علیه کودکان و نوجوانان عامل اصلی است و البته برای کنترل آن‌ها استفاده می‌شود.