فرادید | مجله زندگی - روانشناسی

Faradeed

عواقب تنبیه بدنی کودکان

عواقب تنبیه بدنی کودکان

مرزی باریک میان تنبیه بدنی و سوء استفاده فیزیکی وجود دارد که در هر دو؛ خشونت علیه کودکان و نوجوانان عامل اصلی است و البته برای کنترل آن‌ها استفاده می‌شود.
تست خودشناسی؛ آیا فرد جسوری هستید؟

تست خودشناسی؛ آیا فرد جسوری هستید؟

هدف از طرح این نوع آزمون‌ها این است که به عواملی که در زندگی ما مانع زندگی رضایتمند و شاد می‌شوند، پی ببریم. در این آزمون سوالات به گونه‌ای طراحی شده که نشان می‌دهد آیا شما خود واقعی‌تان را به خوبی می‌شناسید.
ریشه‌های روانی خشونت در فضای مجازی

ریشه‌های روانی خشونت در فضای مجازی

مواردی که این روز‌ها از خشونت و پرخاشگری در فضای مجازی می‌بینیم، شکل‌هایی از ابراز خشم است که راه ابراز سالم خود را نیافته و آن را به شکل نامتناسب متوجه افرادی می‌کند که در این فضا بیشتر مورد توجه هستند و حساسیت و نگاه‌های بیشتری را به سمت خود جلب می‌کنند.
چطور خاطرات بد را فراموش کنیم؟

چطور خاطرات بد را فراموش کنیم؟

حافظه را می‎شود تمرین و آموزش داد. مایکل اندرسون، استاد دانشگاه کمبریج سال ۲۰۰۱ در تحقیق خود ثابت کرد سرکوب یک سری اطلاعات مشخص به شکل فعالانه می‏تواند به مهار خاطرات ناخواسته کمک کند. اگر فروید الان زنده بود احتمالا می‏گفت این خاطرات سرکوب شده دوباره به سراغت خواهند آمد، اما آقای اندرسون معتقد است این بهترین روش برای سر و سامان دادن به احساسات و افکارمان دست کم برای مدتی کوتاه است.
سوگیری‌ شناختی

سوگیری‌ شناختی "لنگر انداختن" چیست؟

قیمت‌گذاری بسیاری از کالا‌ها و خدمات بر اساس این نوع سوگیری شناختی انجام می‌شود. اینکه به این نتیجه برسیم که قیمتی مناسب است یا خیر بستگی دارد که مغزمان کجا گیر می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد وقتی قیمت کالایی به جای مثلاً ۶۰ دلار می‌شود ۵۹ دلار، قیمت جدید نه تنها یک دلار ارزان‌تر است بلکه ده دلار ارزان‌تر درک می‌شود. در این‌گونه مواقع اثر لنگرانداختن نمایان می‌شود و احتمال خرید بالاتر می‌رود.
۷۵درصد مردم جهان تنها هستند!
پدیده تنهایی

۷۵درصد مردم جهان تنها هستند!

یافتۀ اصلی و غافگیرکنندۀ تحقیق، شیوع ۷۶ درصدی احساس تنهایی متوسط تا شدید بود. جسته می‌گوید: "ما فکر می‌کردیم که این میزان بیش از یک سوم باشد. " مردان و زنان به میزان برابر و با شدت برابر احساس تنهایی می‌کردند. جسته و همکارانش دریافتند که جنس تاثیری در میزان شیوع یا شدت تنهایی ندارد.
آیا شخصیت با قطر شکم ارتباط دارد؟
بررسی مساله چاقی در گفتگو با جامعه‌شناسان

آیا شخصیت با قطر شکم ارتباط دارد؟

افزایش قیمت نفت و توسعه صنعتی این دوران، توزیع کالری مورد نیاز مردم حتی فرودستان را میسر کرد و غذا‌های پرکربوهیدرات مثل ماکارونی و دیگر غذا‌های قندی به سبد غذایی لایه‌های پایین‌تر اجتماع وارد شد... از این پس بود که معضل چاقی به شکل همه‌گیر در تمامی طبقات بروز کرد. زیرا کالری دریافتی عموماً بیش از نیاز سوخت و ساز بدن بود. از تاریخ که بگذریم و به دنیای امروز وارد شویم، شاهد این هستیم که چاقی در این ۴۰ ساله اخیر به علت تغییرات سبک زندگی گریبان بسیاری را گرفته است. آنچه در این روند قابل توجه است، رویکرد وزارت بهداشت به مسأله چاقی است.
چگونه از همسرم انتقاد کنم؟

چگونه از همسرم انتقاد کنم؟

این سوال بسیاری از زوجین است: چطور از همسرم انتقاد کنم؟ انتقاد کردن به طوری که به روابط آسیبی وارد نسازد کار سختی است، مخصوصا اگر بحث انتقاد از همسر مطرح باشد.
۱