فرادید | تأملات - روانشناسی

Faradeed

"قیف ارتباطی"؛ اثر ماندگار دوران کرونا

پژوهش‌ها نشان داده است که هم در میان میمون‌ها و هم انسان‌ها کیفیت ارتباط، بستگی مستقیم به زمانی که صرف آن شده دارد و کیفیت ارتباط اینطور سنجیده می‌شود که آن هم‌نوع چقدر در دفاع از شما پیش‌قدم می‌شود.
خواب‌های کرونایی از کجا می‌آیند؟

خواب‌های کرونایی از کجا می‌آیند؟

بعضی روان‌شناسان و روان‌پزشکان معتقدند که هنوز نمی‌توان این رویا‌ها را با رویا‌های تکرار شونده افرادی که به اختلال استرس پس از سانحه مبتلا شده‌اند یکی دانست.
رویا‌ها از چه می‌گویند؟

رویا‌ها از چه می‌گویند؟

رویا‌ها به مثابه پیامی از جانب خداوند، محملی برای جوشش خلاقیت بی‌مهار و از زمان ظهور روان‌کاوی در قرن نوزدهم، کلید فهم ناخودآگاه انسان تلقی شده‌اند.
دارویی هست که ما را عاشق یا از عشق منصرفمان کند؟

دارویی هست که ما را عاشق یا از عشق منصرفمان کند؟

اگر روزی بتوانیم فرایند‌های عصبی‌شیمیاییِ مربوط به وابستگی عاطفی را به‌روشی ایمن هدف گرفته و دستکاری کنیم، دلایلی در دست است که نشان می‌دهد این کار می‌تواند به افرادی که به‌راستی نیازمند آن هستند کمک شایانی بکند.
قرنطینه و احساس خوشبختی؟!

قرنطینه و احساس خوشبختی؟!

با لغو مقررات قرنطینه، این آمار در جهت معکوس حرکت کرده و نشان داد که إحساس خوشبختی مردم بار دیگر به میزان پیش از همه‌گیری کرونا باز گشته و در پایان ماه مه به ۴۷ درصد افزایش یافته بوده است.
۵ تفاوت احساس ناراحتی با افسردگی

۵ تفاوت احساس ناراحتی با افسردگی

در حقیقت افسردگی، بر خلاف ناراحتی، با اثرات عمیق تری همراه است که باعث آسیب به روابط اجتماعی فرد می‌شود، حرفه او را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اگر درمان نشود علائمش می‌توانند تا سال‌ها ادامه داشته باشند.
رنج تماشای مرگ

رنج تماشای مرگ

در روانشناسی اجتماعی بحثی داریم با عنوان «هم سرنوشتی». وقتی شما به همراه تعداد زیادی از مردم، در یک وضعیت و مخمصه مشترک گرفتار شوید، همگی احساس هم‌سرنوشتی می‌کنید.
تنهایی، از توکیو تا لندن
هنوز درمانی برای درد تنهایی نمی‌شناسیم

تنهایی، از توکیو تا لندن

تنهایی می‌تواند موجب افزایش سطح استرس یا اختلال خواب گردد و از این راه به بدن آسیب برساند. دلیل سوم روان‌شناختی است، چراکه تنهایی می‌تواند میزان افسردگی و پریشانی را بیافزاید.
هنر تصمیم گیری برای

هنر تصمیم گیری برای "تغییر" لازم است!

می‌خواهیم وزن کم کنیم، اما دسر بستنی می‌خوریم. می‌خواهیم بدنمان ورزیده باشد، اما از روی کاناپه تکان نمی‌خوریم. می‌خواهیم پول پس‌انداز کنیم، اما بلیط هواپیما به مقصد ایتالیا می‌خریم.
آیا عشق تازه کسی را نجات می‌دهد؟

آیا عشق تازه کسی را نجات می‌دهد؟

اما از عدد و رقم که بگذریم، شاید مدت و جدیتِ رابطۀ قبلی کلیدِ این پرسش است و پس از قطعِ روابط پیچیده‌تر و متعهدانه‌تر، به وقفۀ طولانی‌تری نیاز باشد. یا شاید باید هرگاه احساسِ «آمادگی» کردیم، رابطه‌ای تازه را آغاز کنیم.
با فحش دادن، درد را کمتر حس می‌کنیم؟!

با فحش دادن، درد را کمتر حس می‌کنیم؟!

آزمایش نیل گویا پیشنهاد می‌دهد که افرادی که صفت پرخاش‌گری در آن‌ها بالاتر است، درد را بهتر تاب می‌آورند، اما داوطلبان پرخاشگرتر شاید صرفاً یک روزِ بدِ زندگی‌شان را از سر گذرانده باشند.
چرا خواب می‌بینیم؟

چرا خواب می‌بینیم؟

خواب دیدن هم‌چنین تلاش ذهن و مغز برای رفع مشکلات و حل مسائل زندگی است. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که بلافاصله پس از خواب دیدن ما به راه‌حل‌های بسیار نوآورانه‌ای می‌رسیم.

"عادت کردن" چیز بدی است؟

دکتر ویلیامز و پروفسور وب هر دو معتقدند چنین عادت‌هایی و عادت‌هایی مثل مسیر هر روزه به سر کار یا مدرسه مفید هستند، چون باعث می‌شوند ما کمتر نیاز به فکر کردن داشته باشیم و به این ترتیب زندگی را برای ما آسان‌تر می‌کنند.