فرادید | تأملات - روانشناسی

Faradeed

تنهایی، از توکیو تا لندن
هنوز درمانی برای درد تنهایی نمی‌شناسیم

تنهایی، از توکیو تا لندن

تنهایی می‌تواند موجب افزایش سطح استرس یا اختلال خواب گردد و از این راه به بدن آسیب برساند. دلیل سوم روان‌شناختی است، چراکه تنهایی می‌تواند میزان افسردگی و پریشانی را بیافزاید.
هنر تصمیم گیری برای

هنر تصمیم گیری برای "تغییر" لازم است!

می‌خواهیم وزن کم کنیم، اما دسر بستنی می‌خوریم. می‌خواهیم بدنمان ورزیده باشد، اما از روی کاناپه تکان نمی‌خوریم. می‌خواهیم پول پس‌انداز کنیم، اما بلیط هواپیما به مقصد ایتالیا می‌خریم.
آیا عشق تازه کسی را نجات می‌دهد؟

آیا عشق تازه کسی را نجات می‌دهد؟

اما از عدد و رقم که بگذریم، شاید مدت و جدیتِ رابطۀ قبلی کلیدِ این پرسش است و پس از قطعِ روابط پیچیده‌تر و متعهدانه‌تر، به وقفۀ طولانی‌تری نیاز باشد. یا شاید باید هرگاه احساسِ «آمادگی» کردیم، رابطه‌ای تازه را آغاز کنیم.
با فحش دادن، درد را کمتر حس می‌کنیم؟!

با فحش دادن، درد را کمتر حس می‌کنیم؟!

آزمایش نیل گویا پیشنهاد می‌دهد که افرادی که صفت پرخاش‌گری در آن‌ها بالاتر است، درد را بهتر تاب می‌آورند، اما داوطلبان پرخاشگرتر شاید صرفاً یک روزِ بدِ زندگی‌شان را از سر گذرانده باشند.
چرا خواب می‌بینیم؟

چرا خواب می‌بینیم؟

خواب دیدن هم‌چنین تلاش ذهن و مغز برای رفع مشکلات و حل مسائل زندگی است. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که بلافاصله پس از خواب دیدن ما به راه‌حل‌های بسیار نوآورانه‌ای می‌رسیم.

"عادت کردن" چیز بدی است؟

دکتر ویلیامز و پروفسور وب هر دو معتقدند چنین عادت‌هایی و عادت‌هایی مثل مسیر هر روزه به سر کار یا مدرسه مفید هستند، چون باعث می‌شوند ما کمتر نیاز به فکر کردن داشته باشیم و به این ترتیب زندگی را برای ما آسان‌تر می‌کنند.
لطفاً خودتان را دوست داشته باشید

لطفاً خودتان را دوست داشته باشید

«تصویر بدنی مثبت» مثل اکثر ایده‌هایی که برای استفاده در طرح‌های بازاریابی شرکتی بی‌خطر و بی‌فایده می‌شوند، شروع نشد؛ این ایده یکی از اصول جنبش پذیرش چاق‌ها در دهۀ ۱۹۶۰ بود و آغازی رادیکال و حاشیه‌ای داشت.
چرا انسان‌ها تئوری‌های توطئه را باور می‌کنند؟

چرا انسان‌ها تئوری‌های توطئه را باور می‌کنند؟

انسان‌ها بیش از همه هنگامی که حس کنند، دیگر کنترل زندگی‌شان را در دست ندارند، به تئوری‌های توطئه گرایش پیدا می‌کنند. این مسئله در مورد انسان‌های تحصیل‌کرده و مرفه هم صادق است. میل به امنیت همه را متحد می‌کند.
خلق و خو مُسری است؟!

خلق و خو مُسری است؟!

همین افکار باعث بیشترشدن اضطراب و ترس در فرد و انتقال حالت‌ها به دیگران می‌شود. هیجان اغلب در پاسخ به محرک و رویداد‌های مهم زندگی ظاهر می‌شود و امکان سازگاری با محیط اطراف و شرایط درونی تجربه‌شده را به فرد می‌دهد.
سوگواری؛ مجالی برای سازگاری

سوگواری؛ مجالی برای سازگاری

بی‌تردید سوگ و سوگواری به رغم ارتباط نزدیکی که دارند، دارای تفاوت‌هایی هستند، اما ما در زبان روزمره این دو کلمه را به صورت مترادف به کار می‌بریم.
تغییر شخصیت در دوران سالمندی

تغییر شخصیت در دوران سالمندی

در نهایت، افراد سالمند کنترل بیشتری روی عواطف خود دارند. همه این‌ها شاید در مجموع برنده باشد و نشان می‌دهد که کلیشه رایج از افراد سالمند به عنوان اخمو و بدعنق نیاز به بازنگری دارد.
پساکرونا و معمای امنیت

پساکرونا و معمای امنیت

طی این مدت ماهیت تهدید‌ها و گفتمان‌های امنیتی پیوسته تغییر کرده، به‌گونه‌ای که دستورکار‌های امنیتی از سطح دولت و امنیت نظامی فراتر رفته است.
کروناویروس: آنچه ما را نکشد، قوی‌ترمان می‌کند

کروناویروس: آنچه ما را نکشد، قوی‌ترمان می‌کند

«این دوران فرصتی است که الویت‌هایمان را بازنگری و ارزیابیِ مجدد کنیم، چیز‌هایی را در زندگی ارزش بگذاریم که واقعاً مهم هستند و ارزشِ واقعیِ ارتباطاتِ انسانی را بدانیم.» بسیاری از ما اگر فرصتش را داشتیم، جهانِ عجیب و غریبِ فعلی را با دنیایِ پیش از آن عوض می‌کردیم. اما این انتخاب را نداریم.کارشناسان می‌گویند این بحران، یا بهتر است بگوییم تجربه‌ای که به دست می‌آید و درس‌هایی که در طولِ آن آموخته می‌شود، ممکن است باعثِ ارتقاء وضعیتِ روانی افراد شود.
ماسک‌های خشن یا فشن؟

ماسک‌های خشن یا فشن؟

با ماسک زدن همه پیام‌های چهره قطع می‌شود و این اتفاق در دراز مدت اضطراب را افزایش می‌دهد. اگر ویروس کرونا قرار باشد مدت‌ها در ایران بماند در دراز مدت اثر گذار خواهد بود و سلامت روانی جامعه مدت زمان طولانی دچار اشکال خواهد شد.