فرادید | تأملات - هنر و ادبیات

Faradeed | فرادید اخبار

چرا هنرمندان فقیرند؟
معرفی یک کتاب

چرا هنرمندان فقیرند؟

کتابِ حاضر قصد دارد تا از منظری اقتصادی قواعدِ حاکم بر رفتارِ هنرمند، بازارِ هنر، مصرف کننده‌ی کالای هنری و دولت را نشان دهد. البته تأکید نویسنده بر این است که قواعدِ اقتصادِ هنر منحصربه فردند و به تمامی با روایتِ کلیِ دانشِ اقتصادی سازگار نیستند.
پیش به سوی جهنم
معرفی ادبیاتِ دیستوپیایی (ویرانشهری)

پیش به سوی جهنم

جهانی که همه‌ی مردم، برده‌ی یک قدرت مطلق به نام «برادر بزرگ» هستند. جایی که دروغ گفتن یک فضیلت است و سعادت در بندگی است. جایی که هیچ حریم خصوصی وجود ندارد و برادر بزرگ‌تر حتی شما را در اتاق خواب‌تان کنترل می‌کند.
محبوب‌ترین سرزمین‌های خیالی در دنیای داستان‌ها

محبوب‌ترین سرزمین‌های خیالی در دنیای داستان‌ها

«جهان سازی» در ژانر فانتزی، که سرشار از موجودات اسطوره ای، جادو‌های خطرناک، سیستم‌های سیاسی پیچیده و مناظر عجیب و غریب است، یکی از اصلی‌ترین عوامل علاقه‌ی مخاطبین به شمار می‌آید. در این مطلب می‌خواهیم از برترین مقصد‌های گردشگری در داستان‌ها بازدید کنیم!
گران‌ترین کتاب‌های دنیا

گران‌ترین کتاب‌های دنیا

حتما از ارزش کتاب های قدیمی و یا به اصطلاح خطی باخبر هستید. همه‌ی ما به ارزش واقعی کتاب‌ها واقفیم و می‌دانیم که بر روی بعضی از آن‌ها نمی‌توان قیمت گذاری کرد
چگونه بیشتر بخوانی؛ چند روش برای افزایش زمان و راندمان مطالعه

چگونه بیشتر بخوانی؛ چند روش برای افزایش زمان و راندمان مطالعه

عاشقان کتاب به‌خوبی می‌دانند که غرق شدن در کتاب و فرار از زندگی روزمره تا چه حد می‌تواند لذت‌بخش باشد. این در شرایطی است که روزمرگی‌های زندگی، عموماً کسالت به بار می‌آورند و کتاب خواندن درست به عکس، سبب سلامت ذهنی و مغزی می‌شود.
شش نویسنده زن تاثیرگذار در تاریخ

شش نویسنده زن تاثیرگذار در تاریخ

در طول تاریخ ادبیات، برخی از زنان نویسنده، تاثیر آثار و فعالیت‌های‌شان بیشتر از دیگران بوده و تا دهه‌ها بعد، آنان مشعل‌دار جنبش‌های بزرگ فکری، سیاسی و اجتماعی بوده‌اند.
بهترین رمان‌های پلیسی تاریخ
داستان پلیسی جنایی؛ چه بخوانیم؟

بهترین رمان‌های پلیسی تاریخ

داستان‌های پلیسی و جنایی همیشه جزو محبوب‌ترین ژانر‌های ادبیات و سینما بوده‌اند. در کتاب دختر گمشده، زمانی که صبح پنجمین سالگرد ازدواج نیک و ایمی می‌رسد و همه متوجه می‌شوند، ایمی ناپدید شده است، همه‌ی نگاه‌ها به نیک جلب می‌شود؟
پیش بینی بیماری کرونا در رمان ها

پیش بینی بیماری کرونا در رمان ها

نویسنده‌ای، تنها کمی قبل از کرونا، رمانی دربارۀ عالم‌گیرشدن ویروسی کشنده تحویل انتشارات بدهد، بیشتر باید جزو پیشگو‌ها حسابش کرد تا رمان‌نویس‌ها. حتی شاید همه‌چیز بوی توطئه بگیرد

خالق هری پاتر، جدیدترین کتاب خود را مجانی در فضای اینترنت گذاشت

جی کی رولینگ، خالق مجموعه هری پاتر دو فصل اول اثر جدید خود را روز سه شنبه ۶ خرداد در اینترنت منتشر کرد تا کودکان در دوران قرنطینه بتوانند آنرا بخوانند. این داستان در مورد هیولایی است به نام «ایکاباگ» و مضمون آن حکایت تمثیل گونه‌ای از حقیقت و سوءاستفاده از قدرت است.

شکستنِ طلسم بوف کور!

در تاریخِ ادبیات روایی معاصر ما بی‌تردید «بوف کورِ» صادق هدایت مقامِ یکه‌ای دارد. جدا از موقعیت خاصِ تاریخی آن به‌عنوان نخستین رمان مدرن فارسی، برخی از منتقدان از «جاذبه» این اثر سخن گفته‌اند که هیچ‌یک از آثار ادبی معاصرش و تا اکنون نیز به گردِ آن نرسیده‌اند.

زبان‌ها چگونه تغییر می‌کنند؟

بااین‌حال، مردمان در یک مرحلۀ مشخصی به رنگ‌آمیزی متفاوت آن مصوت‌ها در بستر‌های متفاوت پرداختند، و ازآن‌پس یک تفاوت بود که می‌شد به کارش برد تا بر زمان‌های فعلی متفاوت یا مفاهیم متفاوت دلالت کرد. نتیجه یک نظام جدید کامل بود.

یادگیری زبانی تازه مثل شروع رابطه‌ای عاشقانه است

ادگیری زبانی جدید شباهت زیادی به شروع یک رابطۀ جدید دارد. بعضی‌ها خیلی سریع دوست می‌شوند. برخی دیگر با فرمول‌های جبر و در روز‌های امتحانات پایان ترم، دست در گردنتان می‌اندازند و بلافاصله پس از آخرین روز امتحانات، قدم‌زنان از حافظه‌تان خارج می‌شوند.