فرادید | تأملات - فلسفه

Faradeed

به مناسبت روز جهانی فلسفه

فلسفه به چه دردی می‌خورد؟

فلسفه تفکر و تاملی مبتنی بر پرسش‌های انتقادی است که حتی نتایج خود را سنجشگرانه معروض نقد قرار می‌دهد و به این اعتبار همواره به برانگیختن روحیه‌ی انتقادی دامن می‌زند.
بیکاری در دوران کرونا شرمندگی دارد؟!

در ستایشِ بطالت و فراغت

جامعه‌ای که راسل تصور می‌کند، یعنی جامعه‌ای که بر روی بطالت سرمایه‌گذاری معنادار می‌کند، جامعه‌ای حقیقتاً انقلابی است.

دکارت و فلسفه ساده ولی پیچیده

از آنجایی که دین سوئدی‌ها پروتستان بود و دکارت یک کاتولیک محسوب می‌شد، او را در قبرستان افراد غسل تعمید داده نشده و کسانی که در بلای طاعون مرده بودند، دفن کردند

ماشینی‌کردن ریاضیات؛ "معنا" زمین بازی را به هم ریخت

آیا اگر پای معنا، و درنتیجه ناتمامیت، به اعمال ریاضی باز شود، آیا باز هم می‌توان از مکانیکی‌بودن آن‌ها حرف زد؟ ماشین‌ها معنا نمی‌فهمند و همین ما را مجبور می‌کند به سادگیِ تبیین سنتی از ریاضیات قانع نشویم.

از "فلسفه مکانیکی" چه می‌دانید؟

البته تمام مکانیک‌گرایان معتقد به وجود اتم‌های غیرقابل تقسیم نبودند. برخی از آن‌ها مانند «رابرت بویل» که خود را ذره‌گرا (corpuscularist) می‌نامید و نیز «دکارت» معتقد بودند که ذرات تا بی‌نهایت تقسیم‌پذیرند.

بوئتیوس؛ "تَسَلی فلسفه" در زندان

او فقیر نبود و اتفاقا روم هم آن زمان شکوه و عظمت خاص خودش را داشت و کلی بنای زیبا و بزرگ برای چشم و هم‌چشمی با رقبای دیرینه‌شان یعنی ایران و یونان ساخته بودند. بوئتیوس در همین زمان آرام آرام بالا رفت و سر آخر به ریاست امور نظامی و کشوری رسید که مقام مهمی بود.

تنها هنر تکنولوژی؛ انزوای بشر

اینکه مردم مدام سرشان توی گوشی است، و آنجا به هم پیام می‌دهند، تلفن همراه را به محور زندگی اجتماعی‌شان تبدیل کرده است و من بر این باور بودم که ارسال پیام متنی به‌جای ارتباط رودررو در حال تبدیل‌شدن به عامل اصلی ازمیان‌رفتن همدلی است.

آرتور شوپنهاور؛ فیلسوف مرگ

مرگ مسئله اساسی فلسفه آرتور شوپنهاور است، در کنار اراده معطوف به زندگی که آن‌هم فقط برای گریزی غریزی و عقلانی از آگاهی اضطراب‌آلود مرگ در بطن زندگی مطرح می‎شود.

رواقیون، روانشناسان دنیای قدیم

می‌گفتند اگر کسی شما را ناراحت می‌کند، فریب‌تان می‌دهد یا برخلاف میل‌تان عمل می‌کند، نباید اجازه دهید که خشم شما را برانگیزد. این‌طور خشم‌ها بر قدرت استدلال و تحلیل شما اثر می‌گذارد.

چرا فلسفه دوباره مد شده است؟

امروزه، مردم دوباره جهان را از لحاظ مالی، از لحاظ ژئوپلتیکی و همچنین در زمینۀ تغییرات آب و هوایی، در حال تحولاتی بزرگ می‌بینند. آیا لیبرال دموکراسی دوام خواهد آورد؟ آیا سیارۀ ما بقا خواهد یافت؟ درحقیقت پرسش‌های نگران کنندۀ زیادی وجود دارد.

اپیکور؛ فیلسوف لذت جوی

او در زمانی که چندخدایی نزد مردم مرسوم بود و ما امروز آن‌ها را به نام اساطیر یونان باستان می‌شناسیم، به دیگران می‌گفت: «خدایان هیچ کاری به ما ندارند. آن‌ها اصلا برایشان مهم نیست که ما چه می‌کنیم.
دیوگنس؛ فیلسوفی دیوانه یا دیوانه‌ای فیلسوف؟

دیوگنس؛ فیلسوفی دیوانه یا دیوانه‌ای فیلسوف؟

از آنجا به بعد بود که به او «کلبی مسلک» گفتند و طرفدارانش هم فلسفه او را «کلبی» نام نهادند. خلاصه استاد اجازه ‏داد تا او آنجا بنشیند و بعد جمله‌ای گفت که دیوژن را متحول کرد: «بکوش تا خودت را بشناسی و بر خودت مسلط گردی.»
پرطرفدار