فرادید | سینما - نقد و بررسی

Faradeed

بازار مکاره پردیس‌های سینمایی ایران

بازار مکاره پردیس‌های سینمایی ایران

در نهایت در شهریور ماه امسال فقط ۹۵۵ هزارنفر به سالن‌های سینما آمده‌اند. با وجود افزایش قیمت بلیت، مرداد و شهریورماه امسال سینمای ایران نسبت به سال گذشته افت فروش چشم‌گیری هم داشته است.
معضل همیشگی در گریم سریال‌های ایرانی
سریال ستایش کیمیای جوانی

معضل همیشگی در گریم سریال‌های ایرانی

اتفاقی که مخاطبان آن را به «بنجامین باتن»‌ی شدن ستایش تعبیر کرده‌اند و گفته‌اند که احتمال دارد ستایش در فصل بعدی تبدیل به نوزاد شود!
آخر و عاقبت سریال «هیولا»

آخر و عاقبت سریال «هیولا»

هوشنگ شرافت به‌عنوان میراث‌دار شرف و صداقت سنتی، پس از چند ماه به دلیل «حسن سابقه» آزاد شده، اما او دیگر آن هوشنگ شرافت گذشته نیست. هنوز مزه مارچوبه زیر دندانش است و وسوسه‌اش می‌کند.
مصائب

مصائب "رستاخیز"

با این حال سازندگان فیلم و مدافعان رستاخیز می‌گویند در بین بسیاری از مراجع تقلید شیعه حکم نشان دادن چهره معصومین مشخص است و نباید به این دلیل فیلم توقیف شود.
گفتگو با راما قویدل، کارگردان فیلم «چاقی» به بهانه اکران در سینما‌ها

"چاقی" با فیلمنامه‌ای تکه پاره ساخته شد

در واقع ممیزی شاکله فیلمنامه را به هم ریخته و امکان ترمیم در شکل نهایی فیلم وجود نداشت و من هم فضا برای پرداخت نداشتم.
سینمای خانگی، سینمای بساز بفروشی
چرا اغلب سریال‌های شبکه نمایش خانگی این همه سطحی، مبتذل و غیرقابل دیدن هستند؟

سینمای خانگی، سینمای بساز بفروشی

بازار این شبکه برای تولید و عرضه محصولات هنری داغ داغ است. اما آن چیزی که در این میان توجه‌ها را به خود جلب می‌کند از یکسو کیفیت نازل این سریال‌هاست و از سوی دیگر افزایش سرسام‌آور تولید چنین مجموعه‌هایی.
فیلم سرکوب به روایت رضا گوران (کارگردان) حبیب اسماعیلی (تهیه‌کننده) و الهام کردا (بازیگر)

"سرکوب"؛ زیر گیوتین معنا

در «سرکوب» هم همیشه برای من این‌طوری بود که مردی وجود ندارد. هیچ مردی! یک سری زن هستند و آن مرد کوچکی که وجود دارد هم یک پسر اوتیستیک است که جنسیتش آخرین چیز مهم درباره‌اش است.
سردی گیشه تابستان

سردی گیشه تابستان

به نظر می‌رسد گیشه سینمای ایران تا پایان تابستان برگ برنده‌ای برای رهایی از فروش کم و افت مخاطب ندارد و بعید به نظر می‌رسد نمایش فیلم «چاقی» در روز‌های آینده نجات‌بخش این گیشه کم‌فروغ باشد.
فریده و جهان او مهم‌ترین مسأله
گفتگو با کوروش عطایی و آزاده موسوی، دو کارگردان فیلم «در جست‌وجوی فریده»

فریده و جهان او مهم‌ترین مسأله "در جست و جوی فریده"

در جشنواره سینما حقیقت، آنقدر استقبال فوق‌العاده‌ای از فیلم در جست‌وجوی فریده شد و آنقدر تماشاگران راضی از سالن سینما بیرون می‌آمدند و صحبت‌هایی که باهم می‌کردند خوب و مثبت بود که احساس کردیم آن اتفاق خوب برای فیلم افتاد.
بانوی سردار؛ تکخالِ این روزهای تلویزیون!؟
سوژه اصلی تازه‌ترین سریال این روز‌های تلویزیون یک «زن» قهرمان است

بانوی سردار؛ تکخالِ این روزهای تلویزیون!؟

تاریخ ما پر است از این سردارها. ما اگر تاریخ هر استانی را نگاه کنیم، می‌بینیم چه گنجینه‌های تاریخی در آن سامان بوده‌اند، شخصیت‌هایی آرمان‌خواه و عدالت‌طلب که بی‌بی مریم هم یکی از آنهاست.
مأمور مخفی؛ فیلم اسرائیلی که در تهران ساخته شده!

مأمور مخفی؛ فیلم اسرائیلی که در تهران ساخته شده!

دیروز یورونیوز خبر از رخدادی عجیب داد: «ظاهرا این روز‌ها در سینما‌های اروپا فیلمی اسراییلی روی پرده است که در ‏تهران ساخته شده. اتفاقی به‌خودی خود عجیب؛ بخصوص وقتی در نظر آوریم که فیلم داستان یک جاسوس اسراییلی با بازی دایان ‏کروگر را روایت می‌کند که برای انجام ماموریتی به تهران آمده است.» ‏
روایت زندگی زنان قربانی تجاوز
گفتگو با ژرژ هاشم‌زاده، کارگردان فیلم «در سکوت»

روایت زندگی زنان قربانی تجاوز "در سکوت"

به نظر من در جامعه‌ای که ما زندگی می‌کنیم فقط داستان‌گرانی و سیاست‌زدگی مساله نیست. پنجاه درصد جامعه ما را زنان تشکیل می‌دهند که این پنجاه درصد با هزاران مشکل مواجه هستند که ما به سادگی نمی‌توانیم از کنار مشکلات آن بگذریم.
سرکوب؛ فیلمی به ظاهر زنانه
گفتگو با رضا گوران، کارگردان فیلم «سرکوب»

سرکوب؛ فیلمی به ظاهر زنانه

برای من صحبت‌کردن از مردمانی که برای این سرزمین رنج کشیدند و مادرانی که فقدان را تجربه کردند یا مادرانی که از نزاع‌های سیاسی آسیب دیدند، مهم است. مادرانی که در طول جنگ فرزندانشان را از دست دادند.