فرادید | علم و تکنولوژی - انسان

Faradeed

مک بوک پرو؛ بهترین در بازار جهانی؟!

مک بوک پرو؛ بهترین در بازار جهانی؟!

بزرگترین نقطه‌ضعف، اما چیزی است که احتمالا در آینده شاهد خواهیم بود. تراشه ام‌یک اولین نسخه است و کسی که با این کامپیوتر کار می‌کند، ممکن است به این فکر بیفتد که پس از آن چه خواهد آمد: مک‌بوک‌های قوی‌تر و بزرگتری که طراحی بیرونی آن‌ها هم به خوبی درون‌شان تازه و نوسازی شده است.
دانشمندان با اکسیژن‌درمانی فرایند پیری را معکوس کردند؛ ۲۵ سال جوان‌تر!

دانشمندان با اکسیژن‌درمانی فرایند پیری را معکوس کردند؛ ۲۵ سال جوان‌تر!

مشارکت‌کنندگان هر ۵ روز هفته و هر روز به مدت ۹۰ دقیقه در این اتاق قرار گرفته و اکسیژن دریافت می‌کردند. این کار تا ۳ ماه طول کشید. اتاق تحتِ فشار اکسیژن وضعیتی شبیه «هیپوکسی» یا کمبود اکسیژن را شبیه‌سازی و بافت‌ها را قادر می‌سازد تا اکسیژن بیشتری را حل کنند که گفته می‌شود اثرات جوان‌کننده دارد. از مفروضات این دانشمندان این است که پیری هم یک بیماری است و می‌تواند درمان شود.
کند شدن روند پیری در انسان برای اولین بار

کند شدن روند پیری در انسان برای اولین بار

دانشمندان برای اولین بار با استفاده از اکسیژن درمانی با فشار بالا استفاده کردند که این روش باعث طولانی شدن تلومر‌ها و افزایش توانایی بدن در رها شدن از سلول‌های آسیب دیده می‌شود و پیری سیستم ایمنی بدن انسان را کند می‌کند.
چرا از شنیدن موسیقی لذت می‌بریم؟

چرا از شنیدن موسیقی لذت می‌بریم؟

آنچه بیش از همه جذاب است، این است که به نظر می‌رسد موسیقی هیچ فواید بیولوژیکی برای ما ندارد. با این حال، تأثیر دوپامین و سیستم پاداش در پردازش لذت موسیقی عملکرد باستانی تاثیر موسیقی را نشان می‌دهد.
تغذیه؛ مهم ترین عامل رشد قد

تغذیه؛ مهم ترین عامل رشد قد

محققان البته نقش ژنتیک را در تفاوت قد و وزن افراد نادیده نمی‌گیرند، اما می‌گویند وقتی موضوع سلامت مردم کشور‌ها باشد عواملی مثل تغذیه و محیط بسیار تاثیرگذار هستند.
دهان‌شویه‌، ویروس کرونا را از بین می‌برد؟

دهان‌شویه‌، ویروس کرونا را از بین می‌برد؟

محققان برای اندازه گیری میزان تاثیر مارک‌های مختلف شوینده‌های دهان و حلق، محلول‌های رقیق شده را در تماس با سلول‌های کشت‌شده انسانی قرار دادند و سپس تعداد سلول‌ها را شمارش کردند.

واکسن کرونا تا ماه آینده آماده میشود!

توزیع واکسن احتمالا چند ماه طول می‌کشد، ولی اظهار امیدواری کرد که این واکسن، در کنار سایر مقررات بهداشت عمومی نظیر پوشیدن ماسک و رعایت فاصله، بتواند آمریکا را تا اواسط سال آینده به «نوعی وضعیت نرمال» برساند.
چرا ساخت واکسن برای سالمندان سخت‌تر است؟

چرا ساخت واکسن برای سالمندان سخت‌تر است؟

واکسن‌ها ممکن است برای بعضی موثرتر باشند برای بعضی کمتر. برای واکسن کرونا در حال حاضر، کارآزمایی‌های بالینی بسیاری در جریانند که خیلی از آن‌ها برای گرفتن مجوز از تمام این مراحل می‌گذرند.
از

از "پست‌بیوتیک‌ها" چه می‌دانید؟

پست‌بیوتیک‌ها می‌توانند خواص ضدالتهابی، تعدیل سیستم ایمنی، پیشگیری از چاقی، تعدیل فشار خون، کاهندگی کلسترول خون، متوقف ساختن تکثیر سلولی، آنتی‌اکسیدانی و ضد سرطانی داشته باشند.

"رگ جدید" در دست انسان تا پایان قرن ۲۱؟!

این تیم دریافت که این رگ در حال حاضر در ۳۵ ٪ از افراد وجود دارد و از نظر تئوری، افرادی که در ۸۰ سال دیگر به دنیا می‌آیند قطعاً رگ میانی را در ساعد خود خواهند داشت.

کاهش سن یائسگی در کشور

از فاکتور‌های دیگری که می‌تواند به صورت غیرمستقیم در این زمینه تاثیرگذار باشد بالا رفتن سن ازدواج، فرزندآوری و به طور کلی محدود کردن تعداد فرزندان است.
پرطرفدار