فرادید | علم و تکنولوژی - طبیعت

Faradeed

شیوع بیماری جدید در خرس‌های قطبی
عامل اصلی بیماری‌ها تغییرات اقلیمی است

شیوع بیماری جدید در خرس‌های قطبی

به عبارت دیگر، عامل‌های بیماری‌زا که در جا‌های سردتر در وضعیت مهارشده قرار دارند با افزایش دما می‌توانند شیوع یابند و بیماری بیشتری پدید آورند.

استفاده از گرمای آتش‌فشان برای گرم‌کردن خانه‌ها

آبی که به زیرزمین پمپ می‌شود گرمای ماگما را به خود می‌گیرد که برای گرم کردن ساختمان‌ها استفاده خواهد شد.  زمین‌شناسان برای انجام موفقیت‌آمیز این پروژه باید بفهمند که آیا این آتش‌فشان ۱۱ میلیون‌ساله به اندازه کافی داغ است یا نه.
خفاش نعل اسبی؛ خانواده دیگری از کرونا ویروس

خفاش نعل اسبی؛ خانواده دیگری از کرونا ویروس

در مطالعات سلولی، محققان ژاپنی دریافتند که این ویروس نمی‌تواند به گیرنده‌ای که سارس-کوو-۲ برای ورود به سلول‌های انسانی استفاده می‌کند متصل شود و این نشان می‌دهد که به راحتی نمی‌تواند افراد را آلوده کند.

اروپا چه بویی می‌دهد؟

این بانک اطلاعاتی جدید، آرشیوی از بو‌های اروپایی در گذر اعصار خواهد بود، از روغن موتور و اوزون که در نوشته‌های آینده‌نگر‌های ایتالیا آمده تا تنباکوی معطری که عطرسازان و سبزی‌فروش‌ها به کار می‌بردند.

"کنه" در هوای گرم انسان را به سگ ترجیح می‌دهد

این کنه‌ها حامل باکتری‌هایی هستند که موجب «تب منقوط کوه‌های راکی» می‌شود، بیماری که نرخ کشنده بودنش، اگر عفونت در اولین هفته ابتلا تشخیص داده نشود، می‌تواند به یک از هر پنج نفر برسد.

چاره بحران آب و هوا؛ خنک کردن مصنوعی زمین؟!

اگرچه ژئومهندسی خورشیدی به لحاظ تئوری می‌تواند موجب کاهش روند صعودی دما شود، قادر نیست ریشه اصلی مشکل را که انتشار گاز‌های گلخانه‌ای از سوی انسان است، به طور مستقیم برطرف کند.

گرمایش و شدت بالای طوفان‌ها در زمین

اکنون محققان نشان داده اند که تغییر اقلیم مانع زوال سریع این توفان‌ها بعد از رسیدن به خشکی می‌شود. توفند‌ها از رطوبت ناشی از آب‌های گرم استوایی نیرو می‌گویند - که در واقع همان سوختی است که باعث باد‌های شدید می‌شود.

برای نجات زمین کمتر گوشت بخوریم

در حال حاضر حدود یک‌چهارم گاز‌های گلخانه‌ای جهان توسط صنایع تولید مواد غذایی منتشر می‌شود که سهم تولیدات مرتبط با گوشت و لبنیات در انتشار کل گاز‌های گل‌خانه‌ای، مشخصا ۱۴.۵ درصد است.

آلودگی نوری و تغییر ریتم بیولوژیک جانوران

در تمامی گونه‌های مورد مطالعه قرار گرفته، چراغ‌های برق برپاشده در خیابان، جاده و شهر و دیگر منابع نور باعث می‌شوند که حجم کمی از هرمون ملانتونین در بدن جانور ترشح شود. ملانتونین به تنظیم چرخه خواب و بیداری در بدن کمک می‌کند.

سرعت گرم شدن شب‌ها بیشتر از روزهاست

تیمی از پژوهشگران دانشگاه اکستر، پیشینه ثبت شده حرارتی بین سال‌های ۱۹۸۳ تا ۲۰۱۷ را مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها دریافتند که دما‌های شبانه، به طور متوسط در مقایسه با دما‌های روزانه به شکلی نامتناسب در حدود ۰.۲۵ درجه سانتیگراد بیشتر است.
پرطرفدار