فرادید | علم و تکنولوژی - طبیعت

Faradeed | فرادید اخبار

زلزله بزرگ خبر می‌دهد؟!
کشف جدید آمریکایی درباره ریزلرزه‌ها

زلزله بزرگ خبر می‌دهد؟!

تحقیقات جدید از سوی این دانشمندان نشان می‌دهد که احتمالا گسل‌ها، قبل از وقوع یک زلزله بزرگ، تغییر حالت می‌دهند. بر اساس تحقیقات جدید که بینش بی‌سابقه‌ای در مورد نحوه وقوع زلزله به‌دست می‌دهد، اکثر قریب به اتفاق زمین‌لرزه‌های بزرگ، پس از مجموعه‌ای از زمین‌لرزه‌های کوچک رخ می‌دهند.
زنبورها آزمون ریاضی حل می‌کنند

زنبورها آزمون ریاضی حل می‌کنند

زنبور می‌تواند با استفاده از سرنخ‌های بصری، چیستان‌های محاسباتی را حل کند. به گفته محققان، چنین یافته‌ای به توسعه هوش مصنوعی در آینده کمک می‌کند.

ابرگیاهی که آلودگی هوا را جذب می‌کند

دانشمندان کشف کردند که «کوتونستر فرانچتی» متراکم با برگ‌های کُرک‌دار در مقایسه با سایر بوته‌ها دست‌کم به میزان ۲۰ درصد در جذب آلودگی‌های جاده‌ای با ترافیک سنگین موثرتر است؛ اگرچه که در جاده‌های خلوت‌تر تفاوتی را نشان نمی‌دهد.
شخصیت دلفین‌ها، شبیه انسان است

شخصیت دلفین‌ها، شبیه انسان است

استدلال ما این بود که اگر عاملی، چون هوش و زندگی گروهی در شخصیت انسان نقش دارند، دلفین‌ها هم باید ویژگی‌های شخصیتی مشابه نخستی‌سانان داشته باشند.

مظنون اصلی در مرگ دایناسور‌ها چه بود؟

سفر شیئی که با برخورد به زمین دایناسور‌ها را از میان برد، از اَبر «اورت»، پوسته ستاره‌های دنباله‌دار در لبه منظومه شمسی (در خارج از کمربند کویپر) آغاز شده بود.
درباره بارورسازی ابر‌ها چه می‌دانید؟

درباره بارورسازی ابر‌ها چه می‌دانید؟

مطالعات علمی بر روی بارورسازی ابر‌ها از سال ۱۹۳۲ توسط روس‌ها آغاز شد و امروز این کشور در حوزه بارورسازی ابر‌ها پیشتاز است، سپس آلمان‌ها در سال ۱۹۴۲ و آمریکایی‌ها نیز در سال ۱۹۴۶ این کار را آغاز کردند.
ارزهای دیجیتال و تشدید آلودگی‌های کربنی

ارزهای دیجیتال و تشدید آلودگی‌های کربنی

تاثیر محیط زیستی بیت‌کوین تشدید هم شده است، زیرا بیشتر استخراج‌کنندگان این رمزارز، در چین هستند و در آنجا، بیش از دو سوم انرژی برق با سوزاندن زغال‌سنگ تامین می‌شود.
نجات زمین با  انجماد اقیانوس منجمد شمالی

نجات زمین با انجماد اقیانوس منجمد شمالی

نقطه اوج تغییرات اقلیمی زمانی رخ می‌دهد که سطح کربن در جو از نقطه‌ای فرارتر می‌رود و فرآیند‌های ترمودینامیکی خود زمین را به کار می‌اندازد. آن امر، باعث گرمایش بیشتر می‌شود.
چرا خاک و کیفیت آن مهم است؟

چرا خاک و کیفیت آن مهم است؟

خاک همه جا هست، در پارک‌ها، باغچه‌ها، کشتزارها، زیر پاهایمان و زیر پیاده‌روها. اما خیلی وقت‌ها به این ماده فوق‌العاده و ارزشمند بی‌توجهی می‌شود و "کثیف" تلقی می‌شود.
ده اصل مهم درختکاری از نگاه دانشمندان

ده اصل مهم درختکاری از نگاه دانشمندان

جنگل‌ها نقشی حیاتی در حفاظت از حیات در سیاره ما دارند و کارشناسان در باغ گیاه‌شناسی رویال بریتانیا، کیو، می‌گویند که درختکاری راه حلی عالی برای مقابله با تغییر اقلیم و محافظت از تنوع زیستی است، اما کاشت درختان نامناسب در جای غلط بیش از آنکه فایده برساند زیانبار خواهد بود.
سقوط زمین به درون چاهک کربن!

سقوط زمین به درون چاهک کربن!

نویسندگان این مقاله می‌گویند این «یک نقطه اوج قدرتمند برای تبدیل شدن زمین به چاهک» یا اصطلاحا «سینک کربن» است. فراتر از این دما، توانایی گیاهان برای جذب دی اکسید کربن می‌تواند به سرعت کاهش پیدا کند.