فرادید | علم و تکنولوژی - فضا

Faradeed

عظمت راه شیری

عظمت راه شیری

بر اساس ارزیابی‌ها جرم راه شیری چیزی بین ۱ تا ۶/۱ تریلیون برابر جرم خورشید است که باعث می‌شود در مقایسه با اکثریت غالب همتایانش ۱۰ تا یک میلیون برابر سنگین‌تر و همچنین بسیار درخشان‌تر باشد.
زیر پوست ماه
نخستین داده‌ها از نیمه پنهان ماه اسرار مدفون را فاش کرد

زیر پوست ماه

هیچ یک از تجهیرات اعزامی به ماه توانایی حفاری تا جبه را نداشتند و ظاهرا تنها جایی که احتمال می‌رود مواد جبه ماه به سطح آمده باشد دهانه عظیمی به قطر ۲۵۰۰ کیلومتر موسوم به «حوضه قطب جنوب-آیتکن» است.
رونمایی جف بزوس از پروژه سفر به ماه
ثروتمندترین مرد جهان از پروژه «ماه آبی» رونمایی کرد

رونمایی جف بزوس از پروژه سفر به ماه

هدف بزوس، اما ورای ارسال یک فضاپیما و برگشت آن است او در این رویداد درباره چشم‌انداز بزرگ‌تر آینده بشریت در این زمینه هم صحبت کرد و آن ایجاد یک ایستگاه فضایی بزرگ که میلیون‌ها نفر قادر به زندگی در آن باشند.
نخستین مولکولی که در جهان به وجود آمد، در اعماق فضا کشف شد
سپیده‏ دم شیمی

نخستین مولکولی که در جهان به وجود آمد، در اعماق فضا کشف شد

هیدرید هلیوم نخستین محصولاتی هستند که ۸/۱۳ میلیارد سال پیش از رآکتور هسته ‏ای مه‏ بانگ بیرون آمدند. دانشمندان پیش‏ بینی کرده بودند که وقتی جهان اولیه به اندازه‏ای خنک شد که اجازه دهد پروتون‏ ها، نوترون ‏ها و الکترون ‏ها در قالب اتم‏‌ها کنار هم قرار بگیرند، مولکول هیدرید هلیوم باید نخستین مولکولی باشد که به وجود آمد.
جف بزوس آمازون فضایی می سازد؟

جف بزوس آمازون فضایی می سازد؟

بلواوریجین قصد دارد در آینده، مرسولات و توریست نیز به فضا اعزام کند. Blue Origin به سرعت در حال توسعه است و قرارداد‌های تجاری زیادی پیش‌روی خود دارد.
راز عکس‌برداری از سیاهچاله
دختر ۲۹ ساله پشت تصویر خبرساز

راز عکس‌برداری از سیاهچاله

تصویر مبهم و گردی که این روز‌ها تمام دنیا را مسحور و شگفت‌زده کرده است، به همت یک دانشجوی ۲۹ ساله دکترا در دانشگاه ام‌آی‌تی به ثبت رسیده است.
سیاهچاله کهکشان M۸۷؛ هیولای واقعی و موجودات احتمالی
آیا در سیاهچاله وجود فیزیکی هست؟

سیاهچاله کهکشان M۸۷؛ هیولای واقعی و موجودات احتمالی

جرم این سیاه چاله ۶.۵ میلیارد برابر خورشید است و یکی از سنگین‌ترین سیاه چاله‌هایی است که گمان می‌رود وجود داشته باشد. این سیاه چاله واقعاً یک "هیولای واقعی" و سنگین وزن‌ترین سیاه چاله موجود در هستی است.
تیم 2 نفره زنان در فضا

تیم 2 نفره زنان در فضا

بر اساس خبر منتشر شده در وبلاگ ناسا ان مک کلین، که از سوم دسامبر سال گذشته میلادی در ایستگاه فضایی بین المللی به سر می‌برد و کریستینا کک، مأموریت دارند این راهپیمایی را به انجام برسانند.
کسوفی که نظریه

کسوفی که نظریه "فضا-زمانی" اینشتین را ثابت کرد

بر اساس نظریه‌ی نسبت عام فضا و زمان در کنار هم بافتاری چهاربعدی را شکل می‌دهند که به آن فضا-زمان می‌گویند. فضا-زمانی که طبق گفته‌ی اینشتین تغییر شکل نیز می‌دهد و همه چیز در میان آن در حال حرکت است.