فرادید | علم و تکنولوژی - آینده

Faradeed

حرکت پرشتاب جهان به سوی انقراض: آیا جهان «سیاه» خواهد شد؟

حرکت پرشتاب جهان به سوی انقراض: آیا جهان «سیاه» خواهد شد؟

جمعیت ژاپن از ۱۲۸ میلیون نفر جمعیت در سال ۲۰۱۷ به کمتر از ۵۳‌میلیون نفر تا پایان قرن خواهد رسید. پیش‌بینی می‌شود که ایتالیا هم کاهش بسیار چشمگیری در میزان باروری مشاهده کند و در همین چارچوب زمانی جمعیت آن از ۶۱‌میلیون نفر به ۲۸‌میلیون نفر کاهش پیدا کند.
بررسی رویداد‌های علمی سال ۹۹

"انسانموش" در راه است؟!

هدف نهایی چنین پژوهشی تولید جانورانی با اندام‌هایی است که در نهایت می‌توان آن‌ها را به افراد پیوند زد. با این همه بعضی پژوهشگران بر این عقیده‌اند که کشت «اندام‌واره‌ها» در آزمایشگاه روش بی‌خطرتر و موثرتری خواهد بود.
۱۰فناوری برتر آینده
براساس پیش بینی مجله MIT اعلام شد

۱۰فناوری برتر آینده

Sycamore قادر به تشخیص مجموعه‌ای از اعداد توزیع‌شده تصادفی در سه دقیقه و ۲۰ ثانیه است که براساس برآورد‌های این شرکت، یک کامپیوتر سنتی برای انجام این کار ۱۰،۰۰۰ سال زمان نیاز دارد.
کود شیمیایی، سوخت کشتی‌های اقیانوس‌پیما در آینده‌

کود شیمیایی، سوخت کشتی‌های اقیانوس‌پیما در آینده‌

شرکت‌های حمل و نقل امیدوارند که به کار بردن آمونیاک بتوانند به جلوگیری از تغییرات نامطلوب آب و هوا کمک کند، زیرا سوزاندن آمونیاک، دی اکسید کربن تولید نمی‌کند که یک گاز گلخانه‌ای و مسئول گرمایش زمین محسوب می‌شود.
آیا انسان در آینده از «هوای رقیق» تغذیه می‌کند؟
تولید غذا از هوای رقیق، آب و الکتریسیته

آیا انسان در آینده از «هوای رقیق» تغذیه می‌کند؟

سولار فودز از طریق اضافه کردنِ نیروی الکتریسته به آب، هیدروژن تولید می‌کند و دی‌اکسید‌کربن را نیز از هوا استخراج می‌کند، برای همین است که این شرکت مدعی است از «هوای رقیق‌شده» غذا تولید می‌کند. تمام این مراحل با انرژیِ تجدیدپذیر و کمترین حد از ردپای کربن انجام می‌شود.
مزارع کشاورزی آینده

مزارع کشاورزی آینده

در روش کشت هیدروپونیک، گیاهان و سبزیجات در آب کشت می‌شوند و متخصصان سعی می‌کنند تمام نیاز‌های گیاهی را از طریق آب و افزودن عناصر ریزمغذی و درشت‌مغذی تأمین کنند. همین‌طور ممکن است در این روش کشت آبی از مواد نگهدارنده بی‌اثر استفاده شود.
چرا راهی جز حشره خواری نیست؟

چرا راهی جز حشره خواری نیست؟

هیچ راهی وجود ندارد که بتوان از شر تمام جانورانی که ممکن است در مسیر فراوری غذا‌ها تخم‌ریزی کنند، جلوگیری کرد؛ برای همین اف‌دی‌اِی مجبور است برای چیزی مجوز صادر کند که از آن با عنوان «حشره غذایی» یاد می‌شود که شما بدون آنکه خبر داشته باشید، آن را می‌خورید. این حشرات در بسیاری از غذا‌های ما—حتی در کره بادام زمینی و ژله—هم وجود دارند.
کمبود فسفر در آینده؛ گرسنگی ساکنان زمین

کمبود فسفر در آینده؛ گرسنگی ساکنان زمین

براساس این انتشار، طی 50 سال گذشته تعداد کودهای فسفر مورد استفاده 50 بار افزایش یافته است و تا سال 2050 پیش بینی می شود تقاضا برای آنها دو برابر شود. اگر هیچ کاری برای حفظ عنصر انجام نشود، ممکن است به زودی ذخایر آن رو به اتمام رود.
بزرگ‌ترین خطرات برای بقای بشر
از هوش مصنوعی تا نانو تکنولوژی

بزرگ‌ترین خطرات برای بقای بشر

در جریان خطرات و بحران‌هایی که بشریت را تهدید می‌کنند، معمولاً نسل‌های آینده را فراموش می‌کنیم. نسل‌هایی که امیدواریم پس از ما باقی بمانند. از کلمه "امید" استفاده می‌کنم زیرا بشر با "خطرات وجودی" مواجه است، خطراتی که نسل بشر را منقرض خواهند کرد.
آینده چه شکلی است؟

آینده چه شکلی است؟

یکی از آینده‌پژوهان می‌گوید به دلیل کمبود جا، ساختمان‌ها زیر زمین ساخته می‌شوند با سنگ‌هایی که خاصیت جذب گرمای خورشید در تابستان را دارد که شهر را خنک نگه دارد و در زمستان آن را آزاد کند و همانند رادیاتور‌های بزرگی عمل کند که این "زمین‌خراش"ها را گرم کند.
شهر‌های هوشمند؛ آینده توسعه شهری

شهر‌های هوشمند؛ آینده توسعه شهری

فناوری هوشمند رو به توسعه و مراکز شهر‌های در حال پیشرفت در کنار هم قرار خواهند گرفت. برای مثال انگلستان برنامه‌ریزی کرده تا فناوری هوشمند در توسعه آینده و استفاده از اطلاعات مهم برای تصمیم‌گیری‌های بهتر برای ارتقای زیرساخت کشور را با یکدیگر تلفیق کند.
مشاغل آینده در آینه تکنولوژی

مشاغل آینده در آینه تکنولوژی

به جای اینکه تسلیم پیش‌بینی‌های منفی شویم که مدام درباره آینده تاریک دنیا با وجود پیشرفت تکنولوژی انجام می‌شود، بهتر است نیمه پر لیوان را ببینیم.
۱۰۰ میلیون سال دیگر حیات روی سیاره زمین چه شکلی خواهد داشت؟

۱۰۰ میلیون سال دیگر حیات روی سیاره زمین چه شکلی خواهد داشت؟

«منقار پرندگان ممکن است به‌نحوی تکامل یابد که آن‌ها قادر باشند از قوطی‌های کنسرو تغذیه کنند یا موش‌ها خز‌های روغنی پیدا می‌کنند تا بتوانند در آب آلوده و سمی زندگی کنند.» یکی از مسیر‌هایی که سیاره زمین در آینده ممکن است طی کند «پسا طبیعی بودن» است. بر اساس این سناریو، مهندسی ژنتیک، بیوتکنولوژی و نفوذ فرهنگ انسانی می‌تواند مسیر‌های تکامل را به شکلی افراطی تغییر دهد؛ مانند گرده‌افشانی به صورت مکانیکی با استفاده از پهپاد‌ها تا پشه‌هایی که دارای ژن درایو هستند. در‌اینصورت تکامل حیات با نیاز‌ها و تمایلات بشر گره می‌خورد.
تکنولوژی‌های برتر ۳۰ سال آینده

تکنولوژی‌های برتر ۳۰ سال آینده

غول‌های تکنولوژی، چون سامسونگ و هواوی طی یک سال اخیر در عرضه گوشی‌های هوشمند و منعطف پیشگام بوده‌اند؛ شرکت سامسونگ و هواوی در اوایل سال ۲۰۱۹ از گوشی هوشمند فولد سامسونگ و هواوی ایکس تاشو رونمایی کردند.
۱