فرادید | علم و تکنولوژی - تکنولوژی

Faradeed

انتقال حساب توییتری کاخ سفید به بایدن

حساب کاربری «پی‌او‌تی‌یواس» (ریاست جمهوری ایالات متحده) در توییتر، که علامت اختصاری برای رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا است، بیش از ۳۲ میلیون دنبال‌کننده دارد و ابزاری قدرتمند در دست رئیس‌جمهوری برای ارتباط با مردم آمریکا است.
کرونا در خدمت ابزارهای تکنولوژی

کرونا در خدمت ابزارهای تکنولوژی

درحال‌حاضر میزان ضریب نفوذ موبایل در جهان ۶۶ درصد است یعنی ۱۵/ ۵ میلیارد نفر به موبایل دسترسی دارند. تعداد کاربران اینترنت در جهان هم ۵۷/ ۴میلیارد نفر است که به معنی ضریب نفوذ ۵۹ درصدی است.
ساخت هواپیمای کم سر و صدا با الهام از بال

ساخت هواپیمای کم سر و صدا با الهام از بال "جغد"

فینل‌ها با توجه به ساختار خود قادر به تغییر مسیر جریان هوا و هدایت آن به شکلی یکپارچه هستند. این تغییر مسیر و تثبیت جریان‌های هوایی که ناشی از انحنای بخش انتهایی فینل هاست موجب می‌شود تا سر و صدای بال زدن جغد‌ها به حداقل برسد.
ردیابی والدین با

ردیابی والدین با "دستیار گوگل"

گوگل می‌گوید این قابلیت علاوه بر بلندگو‌ها و نمایشگر‌های هوشمند، در دستگاه‌های دارای سیستم عامل اندروید و iOS نیز در دسترس خواهد بود.
الو! می‌خوام برم میدون انقلاب؛ یه هواپیما می‌خواستم

الو! می‌خوام برم میدون انقلاب؛ یه هواپیما می‌خواستم

تاکسی هوایی در کشور از بهمن ماه به طور رسمی آغاز به‌کار خواهد کرد و فرودگاه مهرآباد به عنوان نخستین فرودگاه پذیرای این سامانه‌ی حمل‌ونقل درنظر گرفته شده است. در حال حاضر تنها از هواپیما‌های سبک و فوق سبک به منظور تاکسی هوایی در ایران استفاده خواهد شد
تراشه‌های ۳ نانومتری سامسونگ در ۲۰۲۲
جنگ رقبا در صنعت تراشه‌ها

تراشه‌های ۳ نانومتری سامسونگ در ۲۰۲۲

حتی چندی پیش یک رسانه رسمی کره‌جنوبی مدعی شد که اپل برای تامین تراشه‌های موردنیازش در بلندمدت ناچار است یک‌بار دیگر به سراغ سامسونگ برود که برنامه‌های جدی برای حضور پررنگ در این بازار دارد.
دیپ فیک؛ خطرناک مثل بمب هسته‌ای

دیپ فیک؛ خطرناک مثل بمب هسته‌ای

اولین بار از این فناوری در شبکه اجتماعی ردیت رونمایی شد؛ زمانی که فردی با نام کاربری دیپ فیک ویدئویی تقلبی را در این برنامه به اشتراک گذاشت. در این ویدئو‌ها صورت بازیگران معروف با یکدیگر جابه‌جا شده بود و این مسئله توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

از "کشاورزی دیجیتال" چه می‌دانید؟

در این سیستم سنسور‌ها میزان رطوبت و PH خاک، دمای محیط و... به‌طور دائم اندازه‌گیری و بهترین و مؤثرترین زمان ممکن برای آبیاری و... اعلام می‌شود.
تشخیص زودهنگام بیماری با

تشخیص زودهنگام بیماری با "اینترنت اشیا"

در این طرح مبنا بر این است که با استفاده از ابزار‌های هوشمندی (مانند ساعت‌های هوشمند و انواع سنسور‌هایی که در اینترنت اشیا مرسوم هستند) که به کاربران وصل شده است، اطلاعات حیاتی کاربر به صورت امن به این مرکز درمانی ارسال می‌شوند.

تولید پوست الکترونیکی با قابلیت رصد ضربان قلب

می‌توان آن را مانند یک ساعت روی مچ دست بست یا به شکل گردنبند استفاده کرد. به گفته محققان این طرح اولیه به توسعه گجت‌های پوشیدنی کمک می‌کند که در حقیقت پوست‌هایی فناورانه با قابلیت جمع‌آوری اطلاعات بیومتریک هستند.
ساخت مَکنده

ساخت مَکنده "ایرپاد" از ریل قطار

اما این جارو با استفاده از لوله‌هایی که به اندازه انگشتان دست انسان هستند، می‌تواند ایرپاد‌ها را از میان سنگ‌ها و فضا‌های تنگ و کوچک بمکد، سپس آن‌ها را بدون اینکه مانند جارو برقی به درون خود هدایت کند، در جای خود نگه می‌دارد.

مبارزه با زباله‌های پلاستیکی با "باکتری جدید"

دانشمندان قصد دارند آنزیمی تولید کنند که پلیمر‌ها را از بین ببرد برای همین آنزیمی را که نوعی بید ترشح می‌کند را تجزیه و تحلیل می‌کنند. این گونه از بید توانایی جذب پلاستیک به عنوان غذا را دارد.

رهگیری گردشگران با مچ‌بند دیجیتالی

گفته شده این مچ‌بند دیجیتالی می‌تواند دمای بدن را اندازه‌گیری کرده و در صورت رسیدن به ۳۷.۵ درجه سانتی‌گراد، به نزدیک‌ترین مسئول بهداشتی خبر دهد.

رباتی که تعامل چشمی برقرار می‌کند!

محققان شرکت دیزنی قابلیت تعامل حسی و عاطفی را به این دلیل در ربات مذکور گنجانده‌اند که انسان‌ها هنگام صحبت با یکدیگر با هم تماس چشمی برقرار و از این طریق عواطف خود را به دیگری منتقل می‌کنند.
پرطرفدار