فرادید | علم و تکنولوژی - تکنولوژی

Faradeed | فرادید اخبار

رکوردشکنی فروش لپ تاپ در سایه کرونا

مدیرعامل شرکت اچ‌پی اظهار کرد: بازار رایانه شخصی که در سال ۲۰۲۰ برای نخستین بار در یک دهه گذشته رشد کرد، امسال هم با تقاضا برای لپ‌تاپ‌ها شاهد ادامه رشد خواهد بود.
ایدا؛ نخستین ربات هنرمند جهان

ایدا؛ نخستین ربات هنرمند جهان

این ربات هنرمند نام خود را از ایدا لاولیس (Ada Lovelace) ریاضیدان و نویسنده قرن نوزدهمی می‌گیرد و به گفته سازندگانش می‌تواند با در دست داشتن یک مداد به کمک چشم دوربینی خود چهره افراد را نقاشی کند.
غول‌های تکنولوژی در حسرت سوپر اَپ‌ها

غول‌های تکنولوژی در حسرت سوپر اَپ‌ها

شرکت‌های بزرگ تکنولوژی در غرب به شدت به این این سوپراپ‌ها غبطه می‌خورند و مدت‌هاست مشتاق این هستند که اپلیکیشن‌هایی داشته باشند که درست مثل WeChat ضروری و لازم باشند تا روی صفحه خانه موبایل اغلب کاربران جا داشته باشند.
پیش بینیِ دنیای تکنولوژی در ۲۰۲۱

پیش بینیِ دنیای تکنولوژی در ۲۰۲۱

بلندگو‌های هوشمند با استفاده از هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۰ به ۱۰۰ میلیارد فرمان صوتی پاسخ دادند که این رقم افزایشی ۷۵ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد و انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۱ رشدی بسیار بیشتر داشته باشد.

پسر ۷ ساله ایرانی؛ متقاضی ریاست آمازون

توییتر آمازون روز جمعه تصویر یک پسر ۷ ساله به نام بردیا را با روزمه استثنایی او منتشر کرد که می‌خواهد جای جف بزوس، رئیس فعلی که ده روز پیش گفت کناره‌گیری خواهد کرد، را بگیرد. در شبکه‌های اجتماعی آمده که این کودک ایرانی است.
تشخیص زود هنگام کرونا با اپل واچ

تشخیص زود هنگام کرونا با اپل واچ

در این پژوهش که نتایج آن در نشریه علمی تحقیقات پزشکی منتشر شده، چند صد عضو کادر درمان در بیمارستان مونت‌سینا در منهتن که از ساعت مچی هوشمند اپل استفاده می‌کردند، تحت نظر گرفته شدند.
گام بلند آمازون در تولید انرژی‌های پاک

آمازون، پارک خورشیدی شناور می‌سازد

در واقع گوگل، مایکروسافت، اپل و فیس بوک همه به یک هدف مشابه متعهد شده‌اند. این بدان معناست که هر سال این شرکت‌ها قصد دارند به همان اندازه که در تأسیسات خود انرژی مصرف می‌کنند، انرژی تجدیدپذیر بخرند.

طراحی شات‌گان هوشمند کلاشنیکف

این سلاح کالیبر ۱۲ که بر پایه مدل MP-۱۵۵ کلاشنیکف ساخته شده مجهز به صفحه نمایشی روی قنداق و دوربینی دیجیتال زیر لوله شات‌گان است.
جست‌وجو‌های گوگل، سرنخی برای ردیابی شیوع کرونا

جست‌وجو‌های گوگل، سرنخی برای ردیابی شیوع کرونا

تحلیل جست‌وجو‌های اینترنتی در حال حاضر برای ردیابی و درک شیوع آنفولانزای فصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از داده‌های جست‌وجو شده پیرامون کووید-۱۹ در شبکه، با روشی مشابه و در کنار سایر رویکرد‌های کنونی، روش‌های نظارت بر بهداشت عمومی را بهبود می‌بخشند.

۲ میلیون شیء به اینترنت متصل می‌شوند

اولین شبکه ارتباطی عمومی اینترنت اشیا در ایران با استفاده از پروتکل شبکه‌ای LoRaWAN (یک پروتکل توان پایین با برد وسیع است که بخصوص برای دستگاه‌های بی سیم در اینترنت اشیا طراحی شده و در سطح شبکه‌های منطقه‌ای، ملی یا جهانی می‌تواند عمل کند) و دارای پوشش رادیویی گسترده و توان مصرفی بسیار پایین است، راه‌اندازی شد.