فرادید | علم و تکنولوژی - پزشکی

Faradeed

تزریق وریدی واکسن سل، نجات‌بخش است

تزریق وریدی واکسن سل، نجات‌بخش است

از هر ۱۰ حیوانی که به صورت داخل‌وریدی واکسینه شده بودند، ۹ مورد تا حد زیادی مصون مانده بودند. در شش میمون هیچ عفونتی یافت نشد، و در سه میمون دیگر نیز شمار بسیار کمی باکتری در بافت ریه یافت شد.
واکسن آلزایمر، انقلابی در دنیای پزشکی

واکسن آلزایمر، انقلابی در دنیای پزشکی

گفته می‌شود این واکسن که ترکیبی از دو داروی مختلف است، از طریق هدف‌گیری و سپس حذف پلاک مغز و گِره‌های نانوفیبری کار می‌کند که عامل کاهش درک و ضعف حافظه هستند.
محققان دنیای پزشکی در ۲۰۱۹ چه کردند؟

محققان دنیای پزشکی در ۲۰۱۹ چه کردند؟

در سال ۲۰۱۹، پروفسور رضا رضوی، متخصص قلب کودکان در بیمارستان سنت توماس لندن که دختر خودش هم جزو یکی از این نوزادان بود، توانست به این کابوس پایان بدهد.
کشف داروی جدید سرطان

کشف داروی جدید سرطان

آن‌ها با استفاده از فن‌آوری دستکاری ژن، ژن‌هایی مشخصی را شناسایی کردند که برای بقای سلول‌های سرطانی ضروری است و توانستند آن‌ها را یک به یک خاموش کنند. این بدان معناست که دارو‌های نسل جدید مبارزه با سرطان، می‌تواند این ژن‌ها را هدف قرار دهد.
موجودی جدید از ترکیب خوک و میمون

موجودی جدید از ترکیب خوک و میمون

این سلول‌های دستکاری‌شده ۵ روز بعد از باروری، در رویان‌های خوک تزریق شدند، و سپس ده توله خوک متولد شدند که دو تا از آن‌ها آمیژه بودند.
کشف علت دیابت، سرطان و آلزایمر

کشف علت دیابت، سرطان و آلزایمر

از سوی دیگر این باکتری، در مفاصل مبتلا به افراد بیمار مبتلا به آرتروز ، پلاکهای آترواسکلروتیک ، لوزالمعده دیابتی ها ، کبد افراد بیمار و در انواع مختلف دانه های سرطانی - عمدتاً در ناحیه سر ، گردن و ارگانهای هضم غذا مشاهده می شوند.
واکسن جدید حصبه موثر است

واکسن جدید حصبه موثر است

واکنش حصبه به خصوص از آن جهت ضرورت دارد که باکتری عامل بیماری در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شده و به گفته پژوهشگران، در حال حاضر این مقاومت به "مرز نهایی" نزدیک می‌شود.
تشخیص پارکینسون با

تشخیص پارکینسون با "دستخط"

بیش از ۱۰ میلیون نفر در سراسر جهان به پارکینسون مبتلا هستند. پارکینسون دومین بیماری شایع عصبی پس از آلزایمر است. در حال حاضر هیچ درمانی برای این عارضه وجود ندارد.

"نشت روده" یک بیماری فضایی

متأسفانه به نظر می‌رسد که در سفر‌های فضایی، روده به طور ویژه مستعد خطر است. زیرا یکی دیگر از تحقیقات اخیر بر روی موش‌ها نشان داد که اشعه کیهانی می‌تواند بر توانایی سلول‌های روده در جذب مواد مغذی تاثیر نفی بگذارد و افزایش خطر ابتلا به سرطان را نیز در پی دارد.
تشخیص ۱۳ نوع سرطان با یک قطره خون
فناوری جدید توشیبا

تشخیص ۱۳ نوع سرطان با یک قطره خون

روش توشیبا قادر به تشخیص ۱۳ نوع سرطان مختلف از قبیل: سرطان‌های معده، مری، ریه، کبد، مجاری صفراوی، لوزالمعده، روده، تخمدان، پروستات، مثانه، پستان و همچنین سارکوم و گلیوما است.
خون بند ناف، ناجی آینده انسان‌ها

خون بند ناف، ناجی آینده انسان‌ها

تحقیقات نشان می‌دهد در پیوند سلول بنیادی که تنها یک واحد خون بند ناف استفاده می‌شود خطر بروز "عارضه پیوند علیه میزبان" (GvHD) برای بیمار نسبت به پیوند مغز استخوان کمتر است.
تشخیص سرطان سینه با آزمایش خون؟!

تشخیص سرطان سینه با آزمایش خون؟!

اما متخصص‌هایی که در این مطالعه مشارکت نداشته‌اند، می‌گویند باید در مورد نتایج آن با احتیاط اظهار نظر کرد و برای خلق روشی که در تشخیص زودهنگام سرطان موفق باشد باید مطالعات بیشتری انجام داد.
از

از "ویرایش ژن" چه می‌دانید؟

حملات قلبی، ارتباطی مستقیم با ژن انسان، چاقی و شرایط خونی بیمار دارد. انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک بتوان ژن‌های تأثیرگذار در این شرایط را بهبود داد یا حذف کرد. بدون شک با کاهش وزن دائمی بیمار، شانس حملات قلبی نیز تا حدود زیادی کاهش پیدا می‌کند.