فرادید | علم و تکنولوژی - فیزیک

Faradeed

"تئوری همه چیز"؛ انسان یا رایانه به آن می‌سد؟!

مشابه کاری که مغز انسان می‌کند. با تجزیه و تحلیل مقدار زیادی از داده‌ها برای الگو‌های پنهان، ”شبکه عصبی" به سرعت می‌آموزد تا تفاوت سگ‌ها و گربه‌ها را بفهمد، چهره‌ها را تشخیص دهد، گفتار انسان را تکرار کند و سوء رفتار مالی را فاش کند.
شباهت آب مغز و انرژی تاریک در چیست؟

شباهت آب مغز و انرژی تاریک در چیست؟

برای نمونه، مغز انسان به این دلیل کار می‌کند که شبکه‌ای متشکل از هفتاد میلیارد نورون آن را تشکیل می‌دهند. جهان هستی هم دستکم حدود صد میلیون کهکشان دارد.
مدال آیزاک نیوتن به یک دانشمند ایرانی رسید
دکتر نادر انقطاع برنده جایزه آیزاک نیوتن ۲۰۲۰ شد

مدال آیزاک نیوتن به یک دانشمند ایرانی رسید

انستیتو فیزیک انگلستان (IOP)، مدال ایزاک نیوتن در سال ۲۰۲۰ را به محقق ایرانی، پروفسور نادر اِنقطاع اعطا کرد. این دانشمند ایرانی به علت تحقیقات فراوان در زمینه الکترومغناطیس، فراماده و نانوتکنولوژی برنده این جایزه شد.
یک زپتوثانیه؛ کوتاه‌ترین واحد زمان

یک زپتوثانیه؛ کوتاه‌ترین واحد زمان

. دانشمندان با هدف اندازه‌گیری مدت زمان این رخداد، یک مولکول هیدروژن را با استفاده از پرتو ایکس PETRA III، قدرتمندترین منبع نوری از این نوع، تحت تابش قرار دادند.

پژوهش درباره سیاه‌چاله‌ها؛ برنده جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۰

پروفسور گز چهارمین زنی است که جایزه نوبل فیزیک را دریافت می‌کند. از سال ۱۹۰۱ تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر برنده نوبل فیزیک شده اند. ماری کوری در سال ۱۹۰۳، ماریا گوپرت مه‌یر در سال ۱۹۶۳ و دانا استریکلند در سال ۲۰۱۸ دیگر برندگان زن این جایزه هستند.
سفر در تونل زمان با نظریه انیشتین!
آیا کسی می‌تواند به گذشته برگردد و مانع از تولد خودش بشود؟

سفر در تونل زمان با نظریه انیشتین!

دامنه فرآیند‌های ریاضیاتی که ما کشف کردیم نشان می‌دهد که در جهان ما، سفر درزمان با اراده آزاد، بدون هیچ گونه تناقضی امکان‌پذیر است.
از

از "بلورهای زمان" چه می‌دانید؟

این پژوهشگران موفق شده‌اند بلور‌های زمان متشکل از ایزوتایپ نادری از هلیوم را ببینند. آنان این ماده را سرد کردند تا دمای آن به حدود صفر مطلق برسد و سپس بلور‌های زمان را ساختند و گذاشتند تا با هم تماس برقرار کنند.

رد "اثر پروانه‌ای" در دنیای کوانتوم

از این کشف می‌توان برای مخفی کردن اطلاعات (با تبدیل حالت اولیه آن به درهم‌تنیدگی کوانتومی) استفاده شود، و نیز می‌توان برای آزمایش دستگاه‌های کوانتومی از آن بهره جست.
منشأ

منشأ "ماده تاریک" در جهان از کجاست؟

شاهد و مدرک وجود «ماده تاریک» بزرگ‌ترین نقطه عطف در علوم فضایی و فیزیکی جهان خواهد بود. هرچند فرض بر این است که «ماده تاریک» حدود ۸۵ درصد مواد موجود در کائنات را تشکیل می‌دهد، اما هنوز وجود آن مستقیما ردیابی نشده است.

کشف حالت جدیدی از ماده

تاکنون شیشه‌های اسپینی تنها درون آلیاژ‌های خاصی مشاهده شده‌اند. اکنون محققان دریافتند این حالت ماده به طور طبیعی در عنصر نئودیمیم ایجاد می‌شود.

جهان‌های موازی کوانتومی

دانشمندان از الکترون‌ها باهوش‌ترند. با خودشان فکر کردند این الکترون که بالاخره باید از یکی از این شکاف‌ها رد بشود. کاری ندارد، یک دستگاه آشکارساز الکترون کنار شکاف‌ها قرار می‌دهیم تا ببینیم تک‌الکترونی که شلیک می‌شود از کدام شکاف عبور می‌کند. با کمال حیرت، به محض اینکه اندازه‌گیری کنید که الکترون از کدام شکاف رد می‌شود، نوار‌های تداخلی از بین می‌روند و تصویر روی پرده تبدیل می‌شود به دو نوار روشن. انگار الکترون می‌فهمد که دارید نگاهش می‌کنید! تا قبل از اینکه مسیرش را اندازه‌گیری بکنید، هر تک‌الکترون از هر دو شکاف می‌گذرد!

ماده مصنوعی حساس به دما ساخته می‌شود

این ماده جدید به عنوان یک سیستم تنظیم کننده دما برای زخم‌های ناشی از سوختگی و خنک کرده سطح پوست و همچنین تسریع و نظارت بر فرآیند بهبود زخم کاربرد دارد. همچنین این ماده در سفر‌های فضایی که پرتو‌های خورشید بار گرمایی زیادی را به بدنه فضاپیما وارد می‌کند، کاربرد دارد.

آیا علم می‌تواند پاسخگوی همه‌چیز باشد؟

شاید فیلم «نظریه‌ی همه‌چیز» (Theory of Everything) را دیده باشید. فیلمی که زندگی استیفن هاوکینگ، کیهان‌شناس معروف را به تصویر کشیده و نشان می‌دهد که با وجود معلولیت چگونه توانسته به چنین چهره‌ی برجسته‌ای تبدیل شود. هاوکینگ از جمله دانشمندانی است که سال‌ها روی رسیدن به تک نظریه‌ای که بتواند توضیح دهنده‌ی همه‌ی پدیده‌های عالم باشد کار کرده.
۱
پرطرفدار