فرادید | مجله تاریخ - تاریخ ایران

Faradeed

حکایت یک ازدواج سیاسی

حکایت یک ازدواج سیاسی

مورخان معاصر فوزیه را زنی آرام و افسرده و غمگین معرفی کرده‌اند. عروسی با زیبایی ستودنی که مورد توجه و تفقد پدر همسر خود بود، اما مدام آماج زخم زبان‌های زنان دربار بود.
تهران؛ فقط در چهار خیابان

تهران؛ فقط در چهار خیابان

کوچه‌ها مجرای فاضلاب بود، معابر از هر سو پوشیده از پس‌مانده غذا‌ها و دل و روده و استخوان دام‌ها بود. وضعیت معابر پایتخت نفرت‌انگیز بود. عبدالله مستوفی هم شهر را تیره توصیف می‌کرد.
زهر چشم ایرانی‌ها از اروپایی‌ها

زهر چشم ایرانی‌ها از اروپایی‌ها

نبرد سختی درگرفت و ایرانیان توانستند مهاجمان بسیاری را از دم تیغ بگذرانند. شاید بتوان این شکست را پایانی بر هجوم سکا‌ها به جنوب بالکان در دوره هخامنشی دانست. ضرب شست سرداران ایرانی در این منطقه، اروپایی‌های وحشی را عقب راند.
چرا در دوره شاه‌عباس کسی ناهار نمی‌خورد؟

چرا در دوره شاه‌عباس کسی ناهار نمی‌خورد؟

پلو‌ها جایگاه ویژه‌ای در وعده شام داشتند؛ قاورمه‌پلو (قرمه‌پلو)، بریان‌پلو، نرگسی‌پلو، لیموپلو، به‌لیموپلو، قبولی‌مرصع و ... از انواع غذا‌هایی بود که برنج در آن‌ها نقش اصلی را داشت و در دوره صفوی مورد علاقه مردم ایران بود.
اسرا انجمن

اسرا انجمن "باغ میکده"

با این‌حال، نباید این مسئله را نادیده گرفت که شعار نابودکردن قاجارها، به عنوان نیت اصلی اعضای انجمن سرّی «باغ‌میکده»، به احتمال بسیار زیاد برخاسته از نیت بابی‌ها بود و آن‌ها در این رویکرد، نقشی محوری را ایفا می‌کردند.
ابتهاج چگونه رئیس بانک ملی شد؟
مدیر تکنوکرات

ابتهاج چگونه رئیس بانک ملی شد؟

با این حال روشن است که ابتهاج نمی‌توانست موقعیت و وجهه مستقل خود را در بانک ملی و بعد‌ها در سازمان برنامه بدون برخورداری از حمایت یک نفوذ قدرتمند حفظ کند.
ماجرای پِهِن اسب در قلیان درباریان صفوی
شاه عباس از توتون وتنباکو بیزار بود

ماجرای پِهِن اسب در قلیان درباریان صفوی

واردات توتون و تنباکو، تا زمان مرگ شاه‌عباس، ممنوع شد و متخلفان به اشد مجازات می‌رسیدند؛ اما چه حاصل که بعد از درگذشت شاه مقتدر صفوی، دوباره آفت دخانیات به جان ایرانیان افتاد و ماندگار شد!
هخامنشیان علیه میوه‌های وارداتی

هخامنشیان علیه میوه‌های وارداتی

هنگامی که خشایارشا متوجه شد آن انجیر از ایران نیست، از خوردن آن امتناع و ورود این میوه را به بازار قدغن کرد و دستور داد تا کشاورزان ایرانی، آن را در باغ‌های خود پرورش دهند تا از این پس ناچار نباشند آن را از بیگانگان خریداری کنند.
رشوه‌هایی که صرف کشتن

رشوه‌هایی که صرف کشتن "امیرکبیر" شد

خستین سلاح امیرکبیر برای جلوگیری از رشوه‌خواری، پاک‌دستی خودش بود؛ همه می‌دانستند که او را نمی‌توان به هیچ‌قیمتی خرید و همین مسئله، وی را در برابر تیر‌های تهمت مصون نگه می‌داشت.
عاقبت

عاقبت "لیاخوف"

وقتی مجلس اول به توپ بسته شد، مردم در غارت اموال و فر‌ش‌های مجلس، روی قزاقان لیاخوفی را سفید کردند حتی به درختان حیاط مجلس نیز رحم نکردند!
راز یخچال‌های ۴۰۰ ساله مشهد!

راز یخچال‌های ۴۰۰ ساله مشهد!

در فصل زمستان، مسئول یخچال، آب را از نهر نادری که از وسط بالاخیابان عبور می‌کرد، به مخزن یخچال می‌رساند و پس از یخ‌زدن یک لایه ۱۰ سانتی‌متری آب، روی آن را با کاه می‌پوشاند و دوباره آب را وارد مخزن می‌کرد تا به همان ترتیب، یخ بزند.
چطور رضاخان، رضاشاه شد نه رئیس‌جمهور؟

چطور رضاخان، رضاشاه شد نه رئیس‌جمهور؟

رضاخان به تهران برمی‌گردد و از اکثریت مجلس می‌خواهد لایحه را پس بگیرند؛ دوازدهم فروردین اعلامیه‌ای منتشر می‌شود؛ او اعلام می‌کند «نهاد سلطنت مشروطه بهترین دژ در برابر بلشویسم است.
امیرکبیر و

امیرکبیر و "مهندسی معکوس" کالاهای وارداتی

امیر با توجه به این وضعیت، دو روش راهبردی را در پیش گرفت؛ نخست، عوارض گمرکی را تا حد امکان بالا برد و دوم، بخشی از بودجه کشور را در اختیار صنعتگران خوش‌قریحه گذارد تا مشابه کالا‌های خارجی را در داخل کشور تولید کنند.