فرادید | مجله تاریخ - تاریخ جهان

Faradeed

مأموریت مخفی کبوتران جاسوس

مأموریت مخفی کبوتران جاسوس

اسنادی که به تازگی برملا شده‌اند نشان می‌دهند عملیات دهه ۱۹۷۰ با نام رمز «تاکانا» درباره استفاده از کبوترانی با دوربین‌های کوچک بوده، که به صورت خودکار عکس می‌گرفتند، در این عملیات از این حقیقت که کبوتران دارای توانایی فوق‌العاده‌ای هستند، کمک گرفته شده بود. کبوتران را می‌توان جایی که تا کنون هرگز ندیده‌اند رها کرد؛ درحالیکه آن‌ها همچنان می‌توانند صد‌ها مایل را برای برگشتن به خانه طی کنند.
تصاویر/ زندگی در دریای سرخ

تصاویر/ زندگی در دریای سرخ

تشکیل گروه‌های مطالعه در چین، چه در میان مسئولان ارشد و چه کارگران و کشاورزان، به روشی برای رسیدن به توافق بر سر هر چیزی، از مسائل روزمره تا اولویت‌های ملی، تبدیل شده است.
تصاویر/ عملیات نی نواز هاملین

تصاویر/ عملیات نی نواز هاملین

با احتمال شروع جنگ آلمان نازی علیه بریتانیا در هر لحظه و ترس از اینکه بمباران شهر‌های این کشور توسط آلمان کشته‌های زیادی بر جای بگذارد، نقشه‌ای برای تخلیه ۱.۵ میلیون مادر و کودک از شهر‌های بزرگ این کشور ارائه شد. طی ۳ روز از ۱ سپتامبر سال ۱۹۳۹ – زمانیکه هیتلر به لهستان حمله کرد و پیش از آنکه بریتانیا جنگ علیه آلمان نازی را اعلام کند – ۱.۵ میلیون کودک و مادر با نوزادان شیرخوار و سایر افراد آسیب‌پذیر از مناطقی که در تیر‌رس نیروی هوایی آلمان بود تخلیه شدند.
تصاویر/ هیتلر چگونه جنگ جهانی دوم را آغاز کرد؟

تصاویر/ هیتلر چگونه جنگ جهانی دوم را آغاز کرد؟

امسال ۸۰ امین سالگرد حمله به لهستان است. لهستان به خاطر خسارت‌هایی که در طی جنگ جهانی دوم متحمل شده، از آلمان درخواست غرامت کرده است. علی رغم اینکه بریتانیا و فرانسه روز سوم سپتامبر سال ۱۹۳۹ علیه آلمان جنگ اعلام کردند، نتوانستند هیچ کمک نظامی‌ای به لهستان بکنند، زیرا هیچ آمادگی‌ای برای مقابله علیه حمله ناگهانی آلمان به این کشور نداشتند.
هیتلر با اروپا همان کاری را کرد که بقیۀ اروپایی‌ها با مستعمره‌هایشان می‌کردند
بومرنگ امپریالیسم

هیتلر با اروپا همان کاری را کرد که بقیۀ اروپایی‌ها با مستعمره‌هایشان می‌کردند

بنابراین، واردات ساخت اجتماعی نژاد از مستعمره به متروپلیس با واردات تکنیک‌های سرکوب درهم‌تنیده است و تا حدی از آن قوام گرفته است. این که می‌گوییم نژاد امری مادی است بدین معناست.
زنانی که پیشمرگان هیتلر بودند

زنانی که پیشمرگان هیتلر بودند

نیرو‌های اس‌اس غذا را سرو می‌کردند، یک ساعت صبر می‌کردند ببینند دختر‌ها می‌میرند یا نه، اگر نمی‌مردند، غذا را برای هیتلر می‌بردند، اما در میان وعده‌های غذایی، این دختران جوان کاری نداشتند جز آنکه بنشیند و منتظر شوند که می‌میرند یا نمی‌میرند.
شوروی پس از
فراز و فرود اتحاد جماهیری که فرو پاشید

شوروی پس از "لنین"

یوزف استالین اگر چه یکی از بی‌رحم‌ترین رهبران سیاسی جهان در قرن بیستم بود و بی‌رحمی‌هایش هنوز هم در دنیا و کشور‌های استقلال یافته از شوروی سابق زبانزد است، اما بی‌شک بزرگ‌ترین تحولات فنی و صنعتی شوروی سابق مدیون اقدامات وی است.
۱۳ حقیقت جالب درباره تخت‌خواب
تاریخچه تخت‌خواب در اقوام مختلف

۱۳ حقیقت جالب درباره تخت‌خواب

تخت‌خواب رومی‌ها و یونانی‌ها چندمنظوره بود: در آن می‌خوابیدند و هم‌چنین غذا می‌خوردند. به پهلو دراز می‌کشیدند و دست دراز می‌کردند و هرچه دوست داشتند از روی میز بر‌می‌داشتند.
نامه انیشتین به روزولت و قتل ١٠٠‌هزار نفر در ٣ روز

نامه انیشتین به روزولت و قتل ١٠٠‌هزار نفر در ٣ روز

ماموریت به یک بمب افکن بویینگ بی-۲۹ نیروی هوایی ایالات متحده به اسم «انولاگی» که برگرفته از نام مادر خلبان آن ‏سرهنگ پل تیبت بود سپرده شد تا نخستین بمب اتمی تاریخ به اسم «پسر کوچک» را بر فراز هیروشیما رها کند.
ماجرای کشف اتفاقی پنی‌سیلین

ماجرای کشف اتفاقی پنی‌سیلین

فلمینگ با مشاهده نابودی باکتری‌ها در اثر ‏مجاورت با کپک، متوجه شد با استخراج ماده تولید شده توسط کپک می‌توان برخی میکروب‌ها و باکتری‌های کشنده را نابود ‏کرد.
نامه احساسی ونسان ون‌گوگ به یک منتقد هنری

نامه احساسی ونسان ون‌گوگ به یک منتقد هنری

تا آنجا که من می‌دانم هیچ نقاشی از زمان دولاکروا وجود نداشته است که اینچنین صراحت و دقت داشته باشد و در عین حال احتمالا، به نظر من، این فقط مونتیسلی بود که تئوری‌های رنگ دولاکروا را مجددا تولید کرد؛ به خصوص او فنون [ویرجیل]دیاز و [فیلیکس]زیم را نیز دارد.
هانس کریستین اندرسن، خودش

هانس کریستین اندرسن، خودش "جوجه اردک زشت" بود

کار اندرسن را می‌توان از جهتی هم با برادران گریم مقایسه کرد، منتهی با این تفاوت که این برادران مشهور به سراغ افسانه‌های بومی آلمانی همچون «سفیدبرفی» و «سیندرلا» رفته‌اند، اما ابعاد کاری که هانس کریستین اندرسن انجام داد فراتر از دانمارک و در تمامی قاره اروپا تأثیرگذار شد.»
نقش استراتژیست‌های روشن‌بین در توسعه
تجربه سه دسته کشور در گذار به توسعه بررسی شد

نقش استراتژیست‌های روشن‌بین در توسعه

«ارهارد» در «آلمان» و «بندوکیدز» در گرجستان، دو تن از این استراتژیست‌های روشن‌بین هستند که اسم خود را در تاریخ اقتصاد دنیا ماندگار کردند.