فرادید | مجله تاریخ - تاریخ جهان

Faradeed

خواهران میرابال و جنبش

خواهران میرابال و جنبش "۱۴ ژوئن"

هر سه خواهر را به زور بیرون کشیدند، زیر مشت و لگد کشتند و بعد چنان صحنه‌سازی کردند که انگار آن‌ها در تصادف کشته شده‌اند. راننده بیچاره را هم کشتند تا شاهدی «غیر خودی» باقی نماند (البته حکومت آن قدر منفور و بدنام بود که کسی «تصادفی» بودن ماجرا را باور نکرد.)
نور عنایت‌خان؛ زندگی و مرگ شاهزاده مسلمانی که در آلمان نازی‌ جاسوسی می‌کرد

نور عنایت‌خان؛ زندگی و مرگ شاهزاده مسلمانی که در آلمان نازی‌ جاسوسی می‌کرد

در ماه ژوئن ۱۹۴۳، خان تحت نام رمزی «مادلین» به فرانسه اعزام شد. او نخستین زن کاربر ادوات رادیویی و بی‌سیم بود که توسط انگلستان به استخدام درآمده بود. بعد از فرود آمدن در فرانسه، نور به پاریس رفت؛ جاییکه او با شبکه مقاومت فرانسه به نام «پِرازپِر» (موفق) کار می‌کرد. «درکی که از جنگ در غرب وجود دارد این است که بریتانیا این جنگ را خودش به تنهای برد؛ اینکه چرچیل بود که این جنگ را برای آن‌ها به پیروزی تبدیل کرد. آن‌ها باید بداندن که ۲.۵ میلیون نفر از مردمان در شبه‌قاره هند برای این جنگ داوطلب شدند.»
میراث اندلس برای اروپای ۲۰۲۰

میراث اندلس برای اروپای ۲۰۲۰

قادص دیروز و کادیز امروز، شاهد حجاب متفاوت بانوان مسیحی است؛ حجابی که اصولاً ریشه اسلامی دارد و نمی‌توان برای آن نظیری در جهان مسیحیت یافت؛ چادر‌هایی از جنس مخمل که در زبان محلی «سایا ای‌مانتو» نامیده می‌شود.
چه کسی

چه کسی "استالین" را کشت؟

انگار بریا از لب بازکردن استالین بیمناک بود، چرا که دائم وارد اتاق او می‌شد و درباره توانایی سخن‌گفتن وی تحقیق می‌کرد؛ حتی به استالین می‌گفت که همه کابینه را حاضر کرده‌است تا وی بتواند با آن‌ها سخن بگوید؛ در حالی که از کابینه خبری نبود!
کشف ۱۴۰ تابوت مومیایی در مصر

کشف ۱۴۰ تابوت مومیایی در مصر

این کشف در منطقه مشهور نکروپولیس آخرین کشف از مجموعه یافته‌های باستان شناسی در مصر است. از ماه سپتامبر، مقامات باستان شناسی حداقل ۱۴۰ تابوت مهر و موم شده یافته اند که اکثرشان مومیایی داشته اند. همه این تابوت‌ها در منطقه ساقرا کشف گردیده اند.
اجداد دو میلیون ساله انسان در آفریقا

اجداد دو میلیون ساله انسان در آفریقا

«پارانتروپوس روباستوس احتمالا در گذر زمان به شکلی تکامل پیدا کرده که در موقع گاز زدن و جویدن غذای سفت و غذا‌هایی که جویدن آن‌ها دشوار بوده (مانند ریشه سطحی گیاهان) بتواند با کمک آرواره و دندانش نیروی شدیدتری تولید کنند.
نقش محمدرضا پهلوی در طرح سازش میان سادات و رژیم صهیونیستی

"کمپ دیوید"؛ جرقه سازش اعراب با اسرائیل

چالش جدی میان شاه و حکومت مصر، از سال ۱۳۳۹ و در پی اعتراض شدید ناصر به رابطه محمدرضا پهلوی با رژیم صهیونیستی آغاز شد. قطع روابط سیاسی تا سال ۱۳۵۰، یعنی کمتر از یک‌سال بعد از مرگ ناصر، ادامه پیدا کرد.
بزرگترین تقلب انتخاباتی در جهان

بزرگترین تقلب انتخاباتی در جهان

چارلز کینگ با ثبت ۲۴۳ هزار رای در برابر توماس فاکنر که تنها ۹ هزار رای داشت پیروز شد و این در حالی بود که تعداد رای دهندگان ثبت شده ۱۵ هزار نفر بودند.
زنانِ دورانِ نو‌سنگی شکارچی بودند

زنانِ دورانِ نو‌سنگی شکارچی بودند

آن‌ها ۴۲۹ باقی مانده جسد را در ۱۰۷ گورستان را مورد بررسی قرار دادند. در ۲۷ مورد اشیاء شکار همراه مردگان بوده که ۱۵ تای آن‌ها مرد و ۱۱ نفر زن بوده‌اند.
عصر کشاورزی؛ شروع

عصر کشاورزی؛ شروع "دندان درد" انسان مدرن

با گذشت زمان فک‌ها در واکنش به این رژیم غذایی کوچک‌تر شدند، اما دندان‌ها خود را با این تغییرات وفق ندادند و اندازه تقریبی‌شان تغییر نکرد. به نظر می‌رسد که این موضوع به مشکلات رایج ساختاری در تناسب دهان و دندان منجر شده است.
پنج اتفاق عجیب در تاریخ انتخابات آمریکا

پنج اتفاق عجیب در تاریخ انتخابات آمریکا

ویکتوریا وودهال اولین زنی بود که به عنوان نماینده حزب "حق برابر" نامزد ریاست‌جمهوری شد. همراه انتخاباتی او و کسی که برای معاونت در نظر گرفته بود، فردریک داگلاس، اولین آمریکایی آفریقایی‌تبار بود که برای چنین سمتی در نظر گرفته می‌شد.
سلفی می‌گرفتند، وقتی دوربینی نبود
نگاهی به خودنگاره‌های نقاش‌های معروف جهان

سلفی می‌گرفتند، وقتی دوربینی نبود

واژه سلف‌پرتره یا همان خودنگاره اولین بار در سال ۱۸۲۱ در لغت‌نامه آکسفورد وارد شد و تا پیش از قرن نوزدهم میلادی اصلا واژه خودنگاره وجود نداشت.
آمریکا؛ از‌کنفدراسیون تا نظام فدرالی

آمریکا؛ از‌کنفدراسیون تا نظام فدرالی

طبق این سیستم دولت‌های کنفدرالی سابق به ایالات جدیدی در یک دولت واحد تبدیل می‌شدند. نهایتا طبق آخرین ماده قانون اساسی جدید، دولت فدرال ایالات متحده آمریکا با پیوستن ایالت نیوهمپشایر در ۲۱ ژوئن ۱۷۸۸ تشکیل شد.
پرطرفدار