فرادید | مجله تاریخ - تاریخ جهان

Faradeed

هشدار

هشدار "وایکینگ‌ها" برای تغییرات اقلیمی

ارتفاع تخته سنگ روک، که از جنس سنگ خارا است بیش از دو متر و نیم، و وزن آن پنج تُن است و طولانی‌ترین سنگ نوشته با حروف الفبای رون اسکاندیناوی باستان است که تا کنون کشف شده‌است.
داد و ستد وایکینگ‌ها با سکه‌های ایرانی

داد و ستد وایکینگ‌ها با سکه‌های ایرانی

به‌تدریج سکه‌های سامانی در میان آن‌ها رایج و به این ترتیب، اقتصاد پولی آن‌ها به ضرّابخانه‌های بخارا و خراسان وابسته شد. این رویه تا پایان دوره اقتدار سامانیان ادامه داشت.

"واردات دانشمندان نازی" به آمریکا ( ۱۹۳۹-۱۹۴۵)

آژانس اطلاعاتی ایالات متحده شروع به طراحی مجدد زندگینامه‌های متخصصان آلمانی کرد و همه این روابط را با نازیسم از بین برد و برخی از دانشمندان به افراد جدیدی تبدیل شدند. اکنون آن‌ها طبق اسناد به عنوان "قربانیان نازیسم" معرفی شده اند.
معامله چِکی

معامله چِکی "آلاسکا"

هرچند در این مورد به‌خصوص پول آنجایی خرج می‌شد که زور کاری از پیش نمی‌برد، وگرنه نیم دیگر زمین‌هایی که ایالت‌های فعلی این کشور را در خود جای داده‌اند، حاصل جنگ‌ها و خونریزی‌های بسیارند.
وحشت هیتلر از کابوس ۷ زن!

وحشت هیتلر از کابوس ۷ زن!

هرچند نام آن‌ها در تاریخ معاصر چندان جلوه نمی‌کند و حتی اروپایی‌های مدعی برابری‌جنسیتی هم از درج قهرمانی‌های آن‌ها در کتاب‌هایشان طفره می‌روند، اما تأثیرات این خانم‌ها، انکارنشدنی است.
لی ژنشنگ؛ سرباز خبری سرخ رنگ

لی ژنشنگ؛ سرباز خبری سرخ رنگ

لی در ۱۹۴۰ در یکی از خانواده‌های فقیر استان لیائونینگ به دنیا آمد و در شرایط سختی بزرگ شد. مادرش وقتی تنها سه سال داشت درگذشت و تا سن ده سالگی به پدرش در کار‌های مزرعه کمک می‌کرد. به همین خاطر دیر به مدرسه رفت، اما خیلی سریع شاگرد اول کلاسش شد.
توردوفرانس؛ ایده یک خبرنگار ورزشی

توردوفرانس؛ ایده یک خبرنگار ورزشی

برنده نهایی مسابقه کسی است که کمترین زمان را در جمع‌بندی به‌دست آورد. به جز برنده نهایی، هر مرحله تور که به‌صورت مسابقه روزانه برگزار می‌شود، برندگان مخصوص به خود را در زمینه‌های مختلف دارد که در انتهای هر مرحله در مراسمی لباس‌های ویژه‌ای به آن‌ها اهدا می‌شود که در روز بعد باید به تن کنند.
شکسپیر؛ در محاصره طاعون

شکسپیر؛ در محاصره طاعون

در این زمان، با شیوع طاعون در اولاف مقدس این احتمال وجود دارد که او یکی از قربانیان طاعون بوده باشد. در این صورت، طاعون باید بیش از آنکه می‌دانیم به شکسپیر نزدیک شده باشد، به‌ویژه اگر مقامات محلی دستور به قرنطینه خانه‌های آلوده داده باشند.
جاسوسی که هیتلر را به خاک سیاه نشاند!

جاسوسی که هیتلر را به خاک سیاه نشاند!

سورژ وسواس فراوانی برای جمع‌آوری اطلاعات داشت و تا او به یقین برسد و گزارش اصلی را به مسکو بفرستد، آلمان‌ها به ۱۵ کیلومتری پایتخت شوروی رسیده بودند.
صلح ورسای؛ آغازگر جنگ جهانی دوم

صلح ورسای؛ آغازگر جنگ جهانی دوم

قراردادی که می‌توانست به آشتی بین دو دولت و بلکه ملت‌های اروپا بینجامد، به آتشی زیر خاکستر تبدیل شد که کینه‌های نهفته آلمانی‌های تحقیرشده را برافروخته و موجب ظهور و قدرت‌گرفتن انتقام‌جویان (روانژیست‌ها) نازی و بروز جنگی خانمان‌سوز‌تر از جنگ اول شد.
سقوط

سقوط "روم" به خاطر فوران آتشفشان؟!

نویسندگان این مطالعه همچنین کاملاً اذعان می‌کنند که اشغال دولت بطلمیوسی توسط اوکتاوین در سال ۳۰ با فوران کوه اکموک کالدرا ارتباط دارد - مصر آن دوران شهرت یک انبار غله داشت و به احتمال قوی چندین سال بی محصول باعث شد که روم به چنین سرزمینی هجوم کند.

"هیتلر" به انگلیس چه پیشنهادی داد؟!

آلمان آماده است به طور کامل از انگلیس در حفظ جایگاه خود به عنوان یک قدرت جهانی حمایت کند. آلمان برای جلوگیری از بحران اقتصادی جهانی که پس از جنگ انتظار می‌رفت، آماده پشتیبانی کامل از انگلیس است.
ژولیوس سزار در دام دزدان دریایی!

ژولیوس سزار در دام دزدان دریایی!

سزار چند وقت بعد به همان جزیره حمله کرد و تمام ساکنان آن را از بین برد؛ اما این کشت و کشتار باعث نشد که لکه ننگ اسارت چند ماهه در جزیره دزدان دریایی از دامن او پاک شود؛
فرمان تاریخی ۱۸۶۵؛

فرمان تاریخی ۱۸۶۵؛ "گوردن گرنجر" چه کرد؟

به مردم تگزاس اطلاع داده می‌شود که طبق اعلامیه قوه مجریه ایالات متحده، تمام بردگان آزاد هستند. این به معنی برابری کامل در حقوق و حقوق مالکیت بین اربابان و بردگان سابق است و ارتباط بین آن‌ها اکنون به ارتباط بین کارفرما و کارگر آزاد بدل می‌شود.