فرادید | مجله تاریخ - تاریخ جهان

Faradeed

اولین ربات تاریخ چه می‌کرد و ساخته کیست؟

اولین ربات تاریخ چه می‌کرد و ساخته کیست؟

«جزری» همچنین تحت تأثیر مخترعان غیرمسلمان اواخر قرن سوم قبل از میلاد یعنی «آپولونیوس» از پرگا بوده که یک هندسه‌دان اثرگذار است که «جزری» در کارهایش از روش‌های او استفاده کرده است.
بازی تخته‌ای ۱۱۵۰ ساله وایکینگ‌ها

بازی تخته‌ای ۱۱۵۰ ساله وایکینگ‌ها

این بازی خیلی استراتژیکی است. کمی شبیه شطرنج است، به این معنی که باید به تمام بازی‌های ممکن در هر نوبت فکر کرد، این که چه اتفاقی در پشت، جلو، و در دو سوی شما رخ خواهد داد.
مخترع لامپ؛ ادیسون یا لاتیمر؟!

مخترع لامپ؛ ادیسون یا لاتیمر؟!

اغلب اختراعات وی تکمیل‌شده کار‌های دانشمندان و مخترعان پیشین بودند و ادیسون کارمندان و متخصصان پرشماری در کنار خود داشت که در پیشبرد تحقیقات و به سرانجام رساندن نوآوری‌هایش او را یاری می‌کردند.

"یانگوم" در قرن شانزدهم،یک آشپز مشهور یا یک دستیار پزشک؟

خوب است این را هم ذکر کنیم که سلسله چوسان یکی از قدیمی‌ترین دودمان‌های حکومتی دنیا بوده و بین سال‌های ۷۷۱ تا ۱۲۷۶ هـ. ش، به مدت ۵۰۵ سال، قدرت را در شبه‌جزیره کره در دست داشته و سرانجام به دست اشغالگران ژاپنی از بین رفته‌است
سفر به دنیای مردگان عصر مفرغ
چرا مردم عصر مفرغ بریتانیا استخوان‌های اجدادشان را نگه می‌داشتند؟

سفر به دنیای مردگان عصر مفرغ

هرچند نمونه یافت شده کوچک است، اما شواهد جدید حاکی از آن است که در عصر مفرغ اغلب به کسانی اجازه داشتن اشیای قبر داده می‌شده که دارای جایگاه خاصی (در اجتماع) بودند.
کشف نقوش باستانی مسیحی متعلق به قرن پنجم

کشف نقوش باستانی مسیحی متعلق به قرن پنجم

این حکاکی‌ها به صورت تصادفی صورت نگرفته‌اند و جام یک وسیله مسیحی مقدس است. این شئ تنها اثر باستانی قابل حمل از آن دوره با نقوش تزئین شده و یا حکاکی است و تاکنون چنین اثری کشف نشده بود.
عجایب آماری جنگ جهانی دوم

عجایب آماری جنگ جهانی دوم

هیتلر حتی موفقیت‌هایی در زمینه ساخت سلاح هسته‌ای به دست آورده‌بود. دستاورد‌های وی در ماه مه سال ۱۹۴۵، به دست روس‌ها افتاد و زیرساخت قدرت هسته‌ای شوروی در سال‌های بعد را شکل داد.
ایوان مخوف؛ تزارِ ترسناک روسیه

ایوان مخوف؛ تزارِ ترسناک روسیه

رخصوص او شایعات هراس‌آور بسیاری وجود دارد؛ ازجمله اینکه مشهور است در جوانی دوست داشت حیوانات را از ارتفاع به پایین پرتاب کند یا اینکه می‌گویند به دستور او کودکان گرسنه را به زنجیر می‌بستند و والدین‌شان را مجبور می‌کردند مقابل دیدگان آن‌ها غذا بخورند.
ماه عسل کوتاه استالین و هیتلر ‏

ماه عسل کوتاه استالین و هیتلر ‏

یکی دیگر از مزیت‌های این پیمان برای آدولف هیتلر آن بود که ‏خیال او را حداقل تا مدتی از مرز‌های شرقی آلمان تسلی می‌بخشید و اجازه می‌داد برلین همه حواس خود را معطوف انگلستان ‏و فرانسه کند که با اعلان جنگ به آلمان در دفاع از لهستان قد برافراشته بودند.
آتش بیار معرکه در سرزمین حجاز

آتش بیار معرکه در سرزمین حجاز

لورنس به دلیل سال‌ها حضور در منطقه خاورمیانه و سرزمین‌های عربی با فرهنگ مردم کشور‌های منطقه آشنایی داشت تا جایی که قادر بود به خوبی یک عرب صحراگرد به زبان عربی تکلم کند.
نخستین کاسبی تاریخ با عکس سلبریتی‌ها!

نخستین کاسبی تاریخ با عکس سلبریتی‌ها!

قبال مردم به خرید این عکس‌ها فوق‌العاده بود. بعد‌ها و در دهه ۱۸۹۰، هنگامی که اقدامات نادار به عکاسی وجهه‌ای کاملاً تجاری داده بود، سیاستمداران کوشیدند تا از این روش، برای انتشار عکس‌های تبلیغاتی استفاده کنند و به این ترتیب، ابتکار نادار، در سراسر دنیا مورد توجه قرار گرفت.
اولین مسافران پروازی تاریخ

اولین مسافران پروازی تاریخ

در ۱۹ سپتامبر ۱۷۸۳ نمایش پرواز با سه سرنشین یاد شده در حضور لویی ششم و ماری آنتوانت و گروهی دیگر صورت گرفت و بالون پس از طی مسافتی ۳ کیلومتری در طول تقریبا ۸ دقیقه در ارتفاع ۴۶۰ متری، به سلامت فرود آمد.
بشر ۱۱‌هزار سال پیش به

بشر ۱۱‌هزار سال پیش به "قاره آمریکا" رسید

بنابراین قابل تصور است که آمریکایی‌های اولیه تازه کشف شده، که اشیای ساخت آن‌ها در غاری در مرکز مکزیک کشف شده، تا اندازه‌ای خویشاوندان بدوی‌های امروزی و پاپوایی‌ها و ... بودند.