فرادید | مجله داستان - جهان ادبیات

Faradeed

هنر‌های شوپنهاور، شش کتاب تازه

هنر‌های شوپنهاور، شش کتاب تازه

این رسالات، آثار کوتاه و کاربردی فیلسوف هستند که در ادامۀ ایدۀ کتاب «هنر همیشه بر‌حق‌بودن» نوشته شده‌اند و هم زبانی سهل و ممتنع و شفاف دارند و هم از‌نظر موضوعی در ردیف آثار حکمت عملی شوپنهاور دسته‌بندی می‌شوند.
اعتیاد هوشمند؛ اوقات فراغتی که هدر می‌رود
نگاهی به کتاب «مینیمالیسم دیجیتال» از کال نیوپورت

اعتیاد هوشمند؛ اوقات فراغتی که هدر می‌رود

شبکه‌های اجتماعی با احساسات کاربران خود بازی می‌کنند. آنان به طور پیوسته زندگی دوستان‌شان را که با دقت آراسته و بزک شده است، می‌بینند و احساس کمبود می‌کنند؛ به ویژه زمانی که حال خوشی ندارند.
زنانی که به‌ناچار مرد شدند

زنانی که به‌ناچار مرد شدند

مولف در این کتاب تلاش کرده الگو‌های متنوع این سبک زندگی را براساس ملاک و معیارهایی، چون منطقه جغرافیایی، سن‌وسال، دوره‌های تاریخی، دین و وضع اجتماعی و اقتصادی بررسی کند و به دنبال پاسخ پرسش‌هایی در زمینه ارتباط تغییرات پوشش و فرهنگ با رفتار باکره‌های قسم‌خورده است.
شکسپیر و شرکا؛ پاتوق بزرگان ادبیات جهان

شکسپیر و شرکا؛ پاتوق بزرگان ادبیات جهان

جیمز جویس به همراه حامی اش ازرا پاوند در تابستان ۱۹۲۰ از راه رسید و از پی‌اش تی اس الیوت و ویندم لوئیس هم آمدند. ارنست همینگوی، تورنتون وایلدر و رابرت مک‌المون نیز سال بعد، که کتاب‌فروشی به خیابان ادئون انتقال یافته بود، سروکله‌شان پیدا شد.
امید به تغییر، سوژه رمان

امید به تغییر، سوژه رمان "وصیت‌ها"

رمانی که تنها مطالعه بخشی از آن کافی است تا متوجه شوید که در رده آثاری جا می‌گیرد که یکی از سردمداران آن، جورج اورول بریتانیایی، آن هم با رمان‌های مشهوری همچون «قلعه حیوانات» و «۱۹۸۴» است.
فرهاد حسن‌زاده نامزد نهایی جایزه

فرهاد حسن‌زاده نامزد نهایی جایزه "نوبل کوچک"

هیأت داوران ۱۰ نفره جایزه «هانس کریستین اندرسن» که به نوبل کوچک هم معروف است، نامزد‌های نهایی این جایزه را از میان ۳۴ نویسنده و ۳۶ تصویرگری انتخاب کرده‌اند که در فهرست نامزد‌های اولیه قرار گرفته بودند.
شاهنامه هزار واندی سال بعد

شاهنامه هزار واندی سال بعد

بدین ترتیب و با همت ستودنی استاد دکتر خالقی مطلق، نسل‌های آینده می‌توانند با اطمینان بیشتری شاهنامه بخوانند و از آن بهره ببرند؛ حتی اگر در آینده نسخه‌های کهن‌تر و مهم‌تری از شاهنامه در گوشه و کنار جهان به دست آمد، تصحیح دکتر خالقی همچنان و از هر جهت عیار کار خواهد بود.
ادبیات، جنگ، ادبیات

ادبیات، جنگ، ادبیات

هدف از نگارش «ادبیات آلمانی در قرن بیستم» گسترش معلومات خواننده ایرانی درباره این ادبیات در زمان یادشده بوده؛ گسترش به مفهومی فراتر از مفهوم رایج، که معمولا به کمیت توجه دارد، یا بیشتر به کمیت تا کیفیت.
کشف نامه‌ای که کامو در دوران جنگ نوشت

کشف نامه‌ای که کامو در دوران جنگ نوشت

این چیزی است که باید از آن بر حذر باشیم و در این موقعیت است که باید هر روز و اگر لازم باشد هر ساعت به مردم یادآوری کنیم که هدف تمام مقاله‌ها، تمام برنامه‌های تلویزیونی، تمام گردهمایی‌ها و تمام اعلامیه‌ها کسانی است که مقدمات این جنگ را چیده‌اند.
شاملو پایه گذار شعر سپید نبود؟!

شاملو پایه گذار شعر سپید نبود؟!

شعر شاملو گاه تا حد یک بیانیه سیاسی تنزل پیدا می‌کند درست است که شعر سپید شعر اعتراض و روشنفکری است، اما این بدان معنا نیست که عاری ار خصوصیات شاعرانه شود و آنقدر فضای سیاسی بر آن غالب شود که تاریخ مصرف پیدا کند.
هملت؛ شعر بی‌کران

هملت؛ شعر بی‌کران

"هملت" بخشی از انتقام‌جویی شکسپیر از تراژدیِ انتقام است و به هیچ ژانری تعلق ندارد. بی‌کران‌تر از تمامی اشعار و چونان تأملی است در باب تزلزل انسان به‌هنگامِ مواجهه با مرگ.
نوبل ادبیاتِ امسال و حاشیه‌هایش
نوبل ادبیات باید تعطیل شود!

نوبل ادبیاتِ امسال و حاشیه‌هایش

آکادمی سوئدی چندی پیش اعلام کرد «گوناگونی» از فاکتور‌های مهم این آکادمی برای انتخاب برندگان این دوره است و آنان مایلند تا از اقلیت‌ها نیز انتخابی داشته باشند و همچنین از تمرکز بر مردان و اروپایی‌ها بکاهند.
کتاب‌های برتر قرن ۲۱
نظرسنجی گاردین از نویسندگان و منتقدان بازار نشر منتشر شد

کتاب‌های برتر قرن ۲۱

در مکان دوم «گیلیاد» نوشته مریلین رابینسون که سال ۲۰۰۴ منتشر شد جای دارد. این رمان فلسفی در قالب نامه‌هایی که توسط جان امیس کشیش در دهه ۱۹۵۰ به پسرش نوشته شده، شکل گرفته است.
۱